PDA

View Full Version : antena



milumil
09-05-09, 11:51
se poate transforma o parabola de 1,5 in offset?
adica sa poata fi montata pe o montura hh

mondo
09-05-09, 12:15
Nu se poate.

delta2k2
09-05-09, 12:22
La o antena parabolica , focarul este central.
La cele offset , acesta este deplasat in jumatatea inferioara a antenei.
Geometric vorbind , antenele seamana ... dar nu sunt la fel.

In concluzie , nu cred ca vei prinde mare lucru daca montezi offset pe parabola.

Cel mai bine este sa lasi antena parabolica asa cum este si sa o motorizezi cu un actuator.


.

radu67
07-01-10, 11:09
Se poate daca pui la motor o tija dreapta(la offset e curba) si descoperi declinatia optima pas cu pas!
Prinzi satelitul sudic si apoi modifici declinatia si o remodifici pana setezi valoarea corecta!
PS E posibil sa suprasoliciti motorul pentru ca antena se dezechilibreaza puternic cand o rotesti spre capete

dorinelu
07-01-10, 11:16
La o antena parabolica , focarul este central.
La cele offset , acesta este deplasat in jumatatea inferioara a antenei.
Geometric vorbind , antenele seamana ... dar nu sunt la fel.

In concluzie , nu cred ca vei prinde mare lucru daca montezi offset pe parabola.

Cel mai bine este sa lasi antena parabolica asa cum este si sa o motorizezi cu un actuator.


.

100% de acord,...

...doar daca te plictisesti acasa si vrei sa incerci senzatii noi sa incerci sa faci chestia asta...

doktorofsat
07-01-10, 12:32
@milumil

urca niste poze cu antena parabolica de 1,5m sa vedem ce si cum.Am vazut "cratite adanci" sincere care nu percutau in Ku nici cat un offset de 110-120cm (zi si adacimea antenei)

in schimb, daca antena este buna putin adanca are un raport F/D de 0,4-0,42 eventual e si din Al si nu are deformari merita sa te ocupi de ea!


Ai nevoie de o montura polara si un actuator de 18" gros de preferinta.Eu cu un sistem similar "plimb" antena de la 93,5E la 37,5W