PDA

View Full Version : Dificultăţi ?n recepţia satelit



ludwig40
11-05-09, 19:06
Salut! Să-mi spună şi mie cineva cum pot să usuc un nuc, gros de 20 cm, inalt de 10-12 m, care se află la cca 10 m de antena mea? Stau in bloc, acoperit cu tablă fără acces pe acoperiş, niciun geam, sau perete spre sud, locatari "verzi". Ce ierbicid să folosesc, pe care introducand sub scoarţă, să aibă efect, dar fără miros urat. "Lucrarea", din păcate se poate face doar noaptea, cand "verzii" dorm! Orice semn dubios şi locatarii ar da vina pe mine. Merge oare şi motorina? Acum semnalul digi a scăzut chiar sub 30%, limita inteligibilă a imaginii. Daţi-mi un răspuns eficace!:dance:

dic_star79
11-05-09, 20:50
Baga niste motorina, clor , soda caustica si se usuca de nu vezi cu ochii :lol:

zozo1
12-05-09, 10:08
Daţi-mi un răspuns eficace!Stiu ca ai mai primit raspunsul si pe alt forum, dar mergi si fa-ti o .......,
Asta e cel mai eficace raspuns la intrebari de genul asta.

PS: scuze pt cuvinte porcoase gen: forum, eficace, raspuns... dar e greu sa te stapanesti cand auzi idei din astea.

ludwig40
12-05-09, 14:08
Multumesc mult!:cheers:

Snow
12-05-09, 15:52
Baga niste motorina, clor , soda caustica si se usuca de nu vezi cu ochii :lol:
atii se chinuie sa-i planteze si sa-i creasca

adi sony
12-05-09, 16:42
Baga niste motorina, clor , soda caustica si se usuca de nu vezi cu ochii :lol:
Ce baiat de treaba ,in loc sa ii spui sa mute antena tu ii dai tratamente ,a la ,,Vlad tepes,,?
Colegu ,,ludwig40u,, antena ,o poti monta intr-un loc ,ex pe bloc sau la jumatate de metru stanga sau dreapta de locul unde ai acum antena ,iar ,,verzii,, sau cum le spui tu au totusi dreptate sa fie impotriva taierii asta datorita unui moft ce se poate muta in alta locatie ,tine cont ca vine vara ,nucul acela te protejeaza de soare si iti oxigeneaza aerul si totodata il si raceste ,asa ca eu spun sa te mai gandesti inainte de a comite un mic dezastru care si asa sau adunat cam multe prin taierea de copaci.
Santem in domeniul satelitar ,dar ligheanele noastre se pot monta si in alte locuri .

laleauaneagra
12-05-09, 18:16
eeee ca sa pun si eu paie pe foc aceasi problema o am si eu dar deh natura ca sanu zic ca acel nuc facand umbra face igrasie si umbra de nuc nu i chiar sanatoasa.antena in alta parte nu am unde sa o pun eu fiind pe partea nordica iar pe ce a sudica unde e acuma pusa la vecinu e NUCU.pe bloc nu o pot pune ca e acoperis si am sarit din figura,acuma nu pot lua toti vecini la rand sa imi pun eu oala.am gasit,spre norocu meu,o fanta de lumina catre hellas si acolo stau,deci nu ma prea pot bucura de hoby-ul asta

deci sant probleme si probleme nu trebuie aruncat cu pietre in user
greseala lui a fost exprimarea ideei,trebuia pusa mai diplomatic:)