PDA

View Full Version : Receptie Eutelsat W2 16' est imposibila



M-MAN
22-05-09, 18:41
Am o antena de 80 cm, cu un multifeed. Am configuratia actuala:
HellasSat 2 39'E, Astra 2A/2B/2D 28,2'E, Astra 1F/H/KR/L/M 19.2'E, Hot Bird 6/8/9 13'E.
Putere semnal in jur de 90 % la toate (putin peste).
Am scos temporar lnb-urile de la 13 si 19 (intre lnb-uri nu pot avea mai putin de 6 grade) si am incercat sa prind Eutelsat W2 16'E, nici urma de semnal. Am pierdut aproape o zi si nimic. Intre celelalte 2 poziti de 13 si 19, am tot cautat, si nici-o sansa. Am tot cautat informatii privind ceva rapoarte de receptie pt Eutelsat in Munchen, dar nu am gasit nimic. Am incercat cu mai multe receivere, cu satfinder, si nici urma de cel mai slab semnal.

Are cumva cineva experiente cu Eutelsat W2 prin zona muenchen sau germania, si mai ales pe antena mai mica (~80).
Ma gandeam sa trec la un wavefrontier, dar tot nu sunt sigur ca voi optine ceva.

lastyle16
23-05-09, 07:48
Eu am prins in LANDSHUT cu o Antena de 80 (motor) fara probleme!!O lista cu Transpondere actuale gasesti http://www.lyngsat.com/ew2.html

M-MAN
25-05-09, 12:33
Merci lastyle16 de raspuns.
Am sa mai incerc, cu toate ca am pierdut o zi intreaga fara rezultate. Si pot sa spun ca am ceva experienta ( cateva antene reglate la activ, chiar si cu multifeed).
Poti sa imi spui si cam cat ai nivel de semnal si calitate pe transporderul de la TVR (11471 V - este singurul TP care ma intereseaza de pe acest satelit).