PDA

View Full Version : Cum sa transport o antena de 2.4 fara sa o desfac?



badeaghio
05-07-09, 11:47
Problema e in felul urmator: am ocazia sa iau o antena(nu stiu sigur cat are 2,40 sau 2,80), urmeaza sa o dau jos de pe suport.

as vrea ca antena sa nu fie desfacuta pe timpul transportului, pentru a evita asamblarea pe calapod. antena are vreo 15 ani din cate am inteles, iar de la mine pana la brasov e distanta mare.

ma gandeam la o dacie Papuc, cu platforma in spate dar tot ca nu rezolv. vreau sa o duc acasa, la vreo 150km distanta.
nu pot testa antena la momentul acesta, nu are LNB, si nu a fost miscata de vreo 10 ani. (nici eu nu am experienta cu circulare, ce am sunt doar offset-uri)

antena o iau pentru ASTRA 2d. trebuie sa negociez, sa vad cu cat o scot, dupa dare jos de pe stalp si transport.
astept raspunsurile voastre

tjd1971
05-07-09, 12:23
sal ,desfaci tripoda o pui cu fata in jos pe o remorca de masina dupa ce inainte ai pus trei scinduri transversale asigurate.SUCCESURI:drinks:

andres
05-07-09, 16:45
Desfaci suportul de lnb[ bratele] si o pui cu fata in jos avand mare grija ca antena sa fie bine asigurata pentru a evita lovirile transversale,totodata sa o verifici inainte de achizitionare sa nu fie lovita,chiar si o banala lovitura de pietricica [ un ex] iti poate schimba focalizarea.

kuki222
06-07-09, 20:01
Cum sa transporti o antena care s-ar putea sa aiba 2,8m cu fata in jos ? Poate pe trailar si cu politia in frunte ! Daca nu stiti un camion are latimea medie de 2.5m cu obloane cu tot si totce depaseste este transport agabaritic cu tot ce presupune acesta (taxe , autorizatii , etc . ) . Trebuie sa gasesti o solutie sa o transporti vertical fara sa o deformezi sau sa o demontezi . La marimea ei n-ai nici o sansa sa o remontzi in parametrii fara calapod .

andres
06-07-09, 20:38
Am transportat in camion o antena de 3m de la Brasov la C-ta,a fost greu nu usor dar se poate,cu 2 suporturi pentru geam termopan puse in lateralele camionului si antena intre ele bine ancorata [evident in picioare]

PS!!
Niciodata sa nu spui nu se poate!! Totul e posibil...

otheitis
06-07-09, 23:20
Fie atent sa nu trece pe inaltimea de 3.5 m camionul cu care o sa il cari ca o sa ai probleme mari....

laleauaneagra
07-07-09, 01:07
noi ne avand tuneluri nu cred ca ar fi o problema,problema e latimea ca treci pe sensu opus:)asta daca nu e traseu pe autobanda

kuki222
07-07-09, 09:43
Cred ca se poate face asa :
Faci un suport patrat din patru scinduri cu latura cit diametrul antenei . Suportul trebuie sa fie zdravan si cu scindurile in acelasi plan . Asta o poti face asamblind scindurile cu coltare metalice sau mai bagi doua scinduri astfel incit pe o parte toate scindurile sa fie in acelasi plan . Dai in marginea rotunjita a antenei patru gauri (sau cite doua apropiate ) cu diametrul de 6sau 8 mm . Nu se intimpla absolut nimic pt. ca marginea nu este activa iar gaurile sunt prea mici ca sa-i afecteze in vreun fel rezistenta . Prinzi antena pe suport cu suruburi . Acum o poti manevra fara pericol de deformare . Vorbesti cu cineva care se ocupa de termopane sau faci rost de un suport de transportat geamuri . O transporti !
Cred ca asta e cea mai simpla si buna solutie .
E mult de munca si te costa dar daca te-a atins microbul tare merita !
Succes !

badeaghio
07-07-09, 14:02
multumesc pentru sfaturi! o sa va tin la curent!