PDA

View Full Version : Cum să reduci factura la telefon. Zi-le că renunţi



ecokey
13-07-09, 12:22
Clienţii care vor să renunţe la abonamentele vechi sunt imbiaţi de obicei cu noile tarife, considerabil mai mici faţă de cele de acum caţiva ani


Tot mai mulţi romani, dar şi firme vor să renunţe, din diferite motive, la serviciile companiilor de telefonie fixă şi mobilă. Motivele sunt legate in principal de criza economică, multe familii – unele avand 2-3 abonamente la reţelele de telefonie mobilă, plus altele pe reţelele fixe - incercand să facă economii prin scurtarea convorbirilor sau chiar rezilierea abonamentelor.
Pentru a-şi păstra clienţii, companiile recurg, de cele mai multe ori, la două metode: fie propun clientului un abonament nou, la tarife mai mici decat cel de acum, fie analizează apelurile clientului şi propun un alt tip de abonament, care să se plieze mai bine pe nevoile acestuia.
http://core.ad20.net/x0.gif?sdtrnd=0.1533679077711796&&snocache=1247473199781_76576524314489150&spgid=2860880010626043&sfver=0&__x1ts=edb68642&pub=62&site=3224&section=135&zone=84&size=0x0&xcrid=96189&xgeo=RO%7C07%7C0%7CBotosani%7C%7C0%7C&x1guid=996149602161395106&x1ctxkw=__context&x1c3=2GMhl3Ju90elkewIOw3gSA==
Romtelecom
„Am abonament la telefonia fixă oferită de RDS&RCS şi am dorit să renunţ la Romtelecom. Ulterior, am fost sunat de trei ori de o operatoare, care a incercat să mă convingă să nu renunţ, oferindu-mi trei variante mai avantajoase. Am optat pentru un abonament cu o reducere de 3 euro, faţă de 7,8 euro cat aveam. Am incheiat un nou contract cu Romtelecom, pe doi ani, iar taxa de reziliere este de 72 de euro, adică exact economia pe care o fac cu noul abonament”, ne-a spus Răzvan V., unul dintre clienţii Romtelecom. Cele două abonamente fac parte din oferta oficială a operatorului de telecomunicaţii, putand fi găsite pe site-ul oficial. Practic, clientului i se oferă in locul abonamentului vechi unul nou, mai ieftin.
Vodafone
Şi Vodafone Romania, numărul doi pe piaţa telecom, după venituri şi număr de clienţi (aproape 9 milioane), resimte indirect problemele cu care se confruntă clienţii săi. “In perioada ianuarie – martie 2009, numărul utilizatorilor Vodafone Romania a scăzut cu circa 61.000, faţă de trimestrul anterior. Este insă firesc să asistăm la o temperare a ritmului de creştere”, spun reprezentanţii Vodafone.
Intrebaţi dacă, in cazul in care un abonat vrea să renunţe la abonament, după expirarea termenului stabilit, acesta poate primi o ofertă mai avantajoasă, reprezentanţii Vodafone sunt rezervaţi.
„Ne adaptăm in permanenţă ofertele şi pachetele la cerinţele clienţilor (...) şi le oferim consultanţă pentru a putea beneficia de cea mai potrivită ofertă de servicii de comunicaţii”, au declarat pentru Gandul oficiali ai Vodafone Romania. Strategia operatorului este, şi in acest caz, de a propune un abonament la noile tarife, mult mai mici şi cu opţiuni suplimentare mult mai consistente.
„Aveam un abonament de 4 ani la Vodafone, de 7,5 euro pe lună, fără TVA, cu 200 de minute cu două numere favorite, cu 1 cent pe minut. Pentru că mai aveam incă un abonament la aceeaşi reţea, am dorit să renunţ. La trei zile am fost sunat şi mi s-a făcut o nouă ofertă. Pentru 5,5 euro pe lună, mi s-au oferit 500 de minute gratuite, 500 sms-uri şi 60 de minute naţionale”, ne-a povestit Vlad M., unul dintre clienţii Vodafone.
Orange
In primul trimestru, Orange Romania, numărul unu pe piaţa de telefonie mobilă, după venituri şi număr de clienţi (peste 10 milioane), a pierdut circa 240.000 de clienţi. “Pe fondul acutizării crizei economice in Romania şi a diminuării veniturilor populaţiei, in primul trimestru al acestui an baza de clienţi Orange a inregistrat o scădere pană la 10.118.000 de clienţi. In trimestrul al doilea situaţia s-a redresat şi am inregistrat creşteri pe anumite segmente”, au declarat pentru Gandul reprezentanţii Orange.
Intrebaţi care este strategia Orange pentru a pierde cat mai puţini clienti, reprezentanţii companiei au arătat că intentionează să işi adapteze ofertele in funcţie de nevoile clienţilor. “In cursul anului am avut o serie de iniţiative menite să ajute clienţii să traverseze această perioadă, precum scăderea tarifelor pentru abonaţi şi clienţii prepay”, au spus reprezentanţii Orange.
Operatorii de telefonie mobilă pot propune, in funcţie de desfăşurătorul de convorbiri, un alt tip de abonament, care nu este neapărat mai ieftin, ci mai apropiat de nevoile clientului, spre exemplu, un număr mai mare de minute naţionale şi nu in reţea, ceea ce poate garanta de cele mai multe ori un cost suplimentar mai mic sau chiar lipsa acestuia.
40% reducerea care poate fi făcută, in multe cazuri, la abonamente, prin inlocuirea abonamentului


Sursa : Gandul

neutrin
13-07-09, 14:25
Confirm, daca credeti ca platiti prea mult pentru serviciile de telefonie, acum e momentul sa obtineti o oferta mai buna decat cea publica, mai ales ca va puteti pastra numarul de telefon daca decideti sa va mutati pe alta retea.

Povestea mea: tocmai sunt in negocieri cu Vodafone pt schimbarea abonamentului. Prima lor oferta a fost, evident, cea publica, pt tot poporu', asa ca am refuzat-o, fiind client vechi si invocand ofertele publice mai bune ale concurentei (adica Orange). A doua zi am mai primit o oferta care se apropie de ce vreau eu sa obtin, dar vor sa semnez prelungire pe 2 ani, asa ca le-am spus ca o sa revin cu un telefon cand iau o decizie. Intai voi trece pe la Orange sa vad ce imi ofera, ca sa stiu cum negociez mai departe cu Vodafone :clap2: