PDA

View Full Version : problema rooter



franta
15-08-09, 11:15
salutare am inceput sa intru de putin timp in lumea sheringului si am o problema cu rooteru. observ la un moment dat ca nu am nici un client conectat , si ca sa remediez situatia tre sa scot rooteru din priza si sa il bag inapoi problema asta apare cam oata pe zi

Mi-am facut o linie C si una F pe numele meu a sa vad cand sant deconecat. dau scan pe linia c in cccam info si imi spune ca am portul 12000 inkis, dupa restart e deskis

puteti sa imi spuneti ce pot sa fac sa rezolv treaba.
roteru meu e defapt un modem cu roter integrat: Speedport W502V
multumesc pt ajutor

oasisone
15-08-09, 13:24
portforwardingul l-ai facut ?
se mentine chiar sic and sunt deconectati clientii?
te-ai uitat in log-uri? acolo gasesti informatii despre erori etc.

franta
18-08-09, 13:43
Aseara merge sharingu ok , am dat un restart si nu a mai vrut sa deskida portul 12000 am dat un scan la port si imi spune ca e inkis.
am intart in meniul lui si acolo era ok .trebuia sa mearga.

Sa va povestesc cum am deskis portu poate fac eu ceva gresit.

Intru la network selectez ip dreamului pt care vreau sa deskid portu
ma duc la NAT acolo am 3 sectiuni port triggering si doua cu port fawording. eu ma duc in una din alea 2 s acolo tre sa configurez partea externa - 12000 tcp si 12000 upd
apoi fac acelesi porturi pt partea interna (meniul e in germana eu incerc sa traduc in limba romana.) salvez si ar trebui sa mearga . a mers pana aseara.
celalat meniu cu port fowording este asemanator dar acolo nu pot sa setez parte externa sau interna a retelei doar deskid niste porturi .
sper ca ma-am facut inteles cu explicatiile aceastea.
tot la retea mai este o sectiune unde am trecut adresa useru si parolo pt dyndns.tv -trebuia trecuta.

http://www.dsl-magazin.de/hardware/hersteller/deutsche-telekom/router/speedport-w502v_286.html
am pus un link cu rooteru
poate puteti sa imi dati mai multe sfaturi despre cum se deskid porturile pt dreambox 500s
multumesc

marmex
25-08-09, 12:40
Ai aici cum sa faci http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/T-Com/Speedport-W303V/TELNET.htm
Este modelul mai vechi dar meniul este la fel.Exemplul este pentru Telnet, dar este la fel si pentru cccam(trebuie sa pui tu numele ca nu este in meniu).Cam orice router are acest meniu(doar ca este in engleza).
Bafta