PDA

View Full Version : Noutati oficiale Dolce



suporter
28-08-09, 20:15
http://img42.imageshack.us/img42/5499/dolcef.jpg

anthonyy
01-09-09, 19:11
acum am avut surpriza FOARTE NEPLACUTA DE LA DOLCE ca schimba grila de programe si la vechii abonati..
de ce romtelecom forteaza mana abonatilor vechi? de ce nu rspecta contractele semnate anterior? asta e seriozitate?...asta eu cred este prosteala propriilor abonati...acum dupa ce dolce s-a vazut cu sacii in caruta...adica cand si-a facut plinul cu abonati....le forteza mana sa plateasca pt ceea ce nu vor sa vad...
nu-i asa?.......

airboy
01-09-09, 19:45
@anthonyy, detaliaza te rog, ce manarie fac la vechii abonati?

skycleaner
01-09-09, 20:02
Eu stiu mai bine ce fac. Ii ademenesc cu oferte de neinteles dupa care teapa... Treaba e ca s-a triplat numarul de recuperari in detrimentul instalarilor. Cel putin in zona urbana e dezastru. Asta de cand nu se mai dau cele 6 luni gratuite...

airboy
02-09-09, 09:18
Pai daca omul vrea sa fie totul moca!
Asta-i mentalitate generala, din pacate, pe meleagurile mioritice.

tjd1971
02-09-09, 10:21
de la greci nu ai ce astepta altceva decit teapa totul se adevereste la prima factura ca de altfel si la RTC

otheitis
02-09-09, 13:26
Eu ce sa spun pt NOVA HELLAS care cere din Septembrie 60 euro pt grilla care are?Fara sa adauga un canal nou dar din contra a scos pe TCM si a pierdut si pe Budesliga,Primera Divizione,Si liga din Italia????Eu cred ca in Romania lucruri stau foarte bine la DTH...

tjd1971
02-09-09, 14:19
toate DTH din vechea UE au aceste preturi ,la noi nu stiu citi clienti ar fi cu acele abonamente.DTH din ROMANICA se chinue sa i tina de clienti cu abonamentele astea care sint ca altfel praful ar ramane din ele pe criza asta:drinks:

otheitis
02-09-09, 15:02
Nu e adevarat asta....
In germania full packet costa 54 euro iar packet pt sport 16,90 (la nova packet de sport costa 50 de euro)In franta costa 45 euro,in Ollanda 39 euro iar la Italia 49 euro un packet cu canale de sport,filme etc (nu pe full).In plus nova a ajuns sa are mai putine canale fata si de focus sat...Sa nu vorbesc citi canale ofera restul de packete DTH din tarile veche de EU.

SuperSonic
02-09-09, 15:45
acum am avut surpriza FOARTE NEPLACUTA DE LA DOLCE ca schimba grila de programe si la vechii abonati..
de ce romtelecom forteaza mana abonatilor vechi? de ce nu rspecta contractele semnate anterior? asta e seriozitate?...asta eu cred este prosteala propriilor abonati...acum dupa ce dolce s-a vazut cu sacii in caruta...adica cand si-a facut plinul cu abonati....le forteza mana sa plateasca pt ceea ce nu vor sa vad...
nu-i asa?.......


La vechii abonati nu se schimba nimic.
Eu am facut la inceputul anului cand a expirat perioada obligatorie de 2 ani, reinnoire de contract pe inca 2 ani, am primit iar primele 6 luni moca, si o sa raman pe acelasi pret la abonament toata aceasta perioada obligatorie, deci nu m-i se baga pe gat nicio scumpire.

Cine nu crede poate sa dea telefon la relatii cu clientii ca e moca apelul.

expression
02-09-09, 16:41
Romanul e intotdeauna carcotas si asteapta sa fie totul moca. Ia de bun orice zvon, fara sa se informeze macar.

anthonyy
02-09-09, 18:59
man...nu e chestia ca eu vreau moaca....ca nu am avut nimic moaca pana acum....eu nu am telefon fix deci nu am avut nici o facilitate pe care romtelecom le da la abonatii care au si telefonie fixa.am semnat un contract pe 2 ani....in primul an 3.5 parca euro si in al doilea dublu...fara nici o luna gratis.....cred ca pe vechii abonatii ii obliga sa se indrepte catre unul din noile pachete.....in care de exemplu dava vrei sa vezi TCM si VH1 tre sa faci abonament si la canalele cinestar..etc...pt ca nici cand au fost 3 luni gratis nu m-am uitat la ele ca nu ai ce vedea.
ceea ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca nu respecta contractul semnat si iti baga pe gat fortat niste canale pe care nu vreau sub nici o forma sa le vad.....de exemplu daca ar da programe de sport bune....de exemplu ab moteurs din pachetul ab sat eu as dar si mai mult decat pt hbo.....dar dolce au multe programe de umplutura...de aceea tcm si vh1 le-au pus in pachetul cu cinestar.
sunt sigur ca modifica si la abonatii vechi pt ca deja de ieri sportklub l-au codat...care pana acum era in pachetul de baza.....sincer nu ma intereseaza de canale de doi bani daca le scot...ci de tcm si vh1....
eu vreau sa platesc numai ceea ce vreau sa vad.....nu e ca nu vreau sa dau bani .....de exemplu am in plan sa imi iau....cartela sidecodor daca este nevoie de TIVU SAT....care chiar se merita sa dai un ban........deci la faza cu dolce asa e..ca te forteaza sa platesti ceva ce nu vrei....
pe curand
pe curand

SuperSonic
02-09-09, 19:41
Vad ca nu ai inteles ce am explicat.

Daca ai semnat un contract pe 2 ani inainte sa apara aceste modificari de tarif si pachete nu te afecteaza. Raman valabile tarifele vechi de la momentul semnarii contractului. Stiu asta pentru ca am dat telefon chiar azi la call-center si am intrebat, dupa ce am citit ce ai scris mai sus chiar tu despre treaba cu tarife si canale bagate pe gat.

dMd
04-09-09, 20:50
Citind cele mai sus scrise, ieri am comutat pe Sport Klub...surpriza, acest canal imi era inaccesibil desi am ca pachet de baza Variety Star in care el figureaza. Scoaterea canalelor am vazut ca este reglementata prin nota de instiintare care am primit-o prin posta si anume ca "RTC isi rezerva dreptul de a modifica aceasta lista (...de canale) prin inlocuirea anumitor canale cu altele, de calitate similara". Consider totusi ca nu este normal ca dintr-un pachet contractat pe o perioada de 2 ani in care este inclus un canal oarecare, sa fie retras acest canal si revandut in alt pachet suplimentar fara a se introduce un altul de calitate similara asa cum este stipulat in notificare. Totusi ... azi cand am comutat intamplator pe canalul cu pricina (Spotr Klub), surpriza mare, acest canal este accesibil si poate fi deschis dupa cardul local. Probabil ca D()lce a avut suficiente sesizari sau cineva din staf si-a dat seama ca gafa facuta este un inceput in determinarea abonatilor loiali sa migreze catre alte platforme care introduc canale (chiar si de slaba calitate) si nu le scot dupa ce obtin un pret pe un pachet anume cu intentia de a le revinde in altele suplimentare. Cu speranta ca ingradirea accesului la acest canal, abonatilor care l-au avut in contract a fost temporar si din pura greseala, doresc ca RTC sa greseasca si in favoarea clientilor introducand noi canale calitative ... si nu neaparat moca.

http://img215.imageshack.us/img215/8711/sportklub.th.jpg (http://img215.imageshack.us/i/sportklub.jpg/)

lazlow
04-09-09, 21:42
Pana la urma ti-o poate tranti cu "nu ai semnat pentru o grila ce pentru un serviciu", evident depinde si ce scrie in contractul respectiv. Daca ei isi rezerva dreptul sa taie ce vor atunci ...

skycleaner
04-09-09, 21:54
Vad ca nu ai inteles ce am explicat.

Daca ai semnat un contract pe 2 ani inainte sa apara aceste modificari de tarif si pachete nu te afecteaza. Raman valabile tarifele vechi de la momentul semnarii contractului. Stiu asta pentru ca am dat telefon chiar azi la call-center si am intrebat, dupa ce am citit ce ai scris mai sus chiar tu despre treaba cu tarife si canale bagate pe gat.
Ba nene... crede-ma ca stiu ce vorbesc. Sa vezi cate recuperari sunt la echipamente din cauza "reasezarii" grilei...

SuperSonic
04-09-09, 22:22
Asa o fi @skycleaner, nu te-am contrazis.
E dreptul providerului sa faca modificari de grila si preturi, dar e si dreptul abonatilor sa renunte daca nu le convine. Eu vorbeam de altceva : acel contract obligatoriu semnat pe 2 ani ma obliga pe mine sa platesc abonamentul in toata aceasta perioada, dar ii obliga si pe ei sa mentina pretul la abonament neschimbat pe aceeasi perioada. Preturile modificate sunt valabile pentru cei care au iesit din acea perioada de obligatii, tocmai de asta ai posibilitatea sa renunti daca nu-ti convine. Aici este bine ca exista concurenta, ca te poti duce la altii.