PDA

View Full Version : ajutor configurare diseqc dm800hd



danivi
05-09-09, 19:52
Salutari la toti!
Problema:Mi-am cumparat un dm800 si nu reusesc sa fac sa functioneze cu un switch(globo6014 diseqc 4x1) cu patru antene.acesta functioneaza normal cu un echosmart.Am incercat la configurarea tunerului in varianta simplu a/b/c/d si in modul avansat in mai multe variante(aici mi-am cam prins urechile) dar fara rezultat,sta cuplat pe intrarea1.Posibil defect dm?Am incercat si alt diseqc amandoua sunt 2.0 .

GEXE
05-09-09, 20:31
Nu este defect incearca mai multe variante.
uite setarile mele diseqc pentru thor/intelsat 10-02

http://faq.romsoftnet.ro/screenshot.jpg

danivi
05-09-09, 21:30
Multumesc pt.ajutor,am incercat si varianta ta,dar tot nu vrea.Am lnb1-hotbird,lnb2-sirius,lnb3-intel1002,lnb4-astra19,2.DiSEqC1.1 nu este pt. lucru in cascada?Eu am incercat si la Uncommitted DiSEqc command input1,2,3,4 si input 1.5,9,13 dar nimic.Mai incerc oricum si alte variante dar sunt cam multe.
PS.Eu tot ialomitean sunt.

marmex
05-09-09, 21:46
Regula 12.

Daca este 2.0 foloseste protocol 1.0 in DM.(adica AA,AB,BA,BB-LNB1 pe AA -LNB2 pe BA samd).Hai ca reusesti!
Salut

GEXE
06-09-09, 02:02
Da incearca si varianta lui @marmex e posibil sa-ti mearga.
Pai daca esi aproape de slobozia poate te pot ajuta.

Diablo1
06-09-09, 13:09
Daca ai Diseq 4X1 atunci folosesti numai varianta 2 A/B/C/D celelalte nu vor merge am patit si eu la cineva vezi sa nu fie de vina diseq
Probabil depinde si de imaginea din Dm

horatyu
06-09-09, 14:12
Multumesc pt.ajutor,am incercat si varianta ta,dar tot nu vrea.Am lnb1-hotbird,lnb2-sirius,lnb3-intel1002,lnb4-astra19,2.DiSEqC1.1 nu este pt. lucru in cascada?Eu am incercat si la Uncommitted DiSEqc command input1,2,3,4 si input 1.5,9,13 dar nimic.Mai incerc oricum si alte variante dar sunt cam multe.
PS.Eu tot ialomitean sunt.

eu cred ca tu trebuie sa folosesti concomitent , nu necommitted cum zici tu ca ai incercat , pt ca eu am inteles ca ai 4 antene nu 4 LNB-uri pe o antena

deci eu asa inteleg optiunea concomitent: 4 antene cu LNB in acelasi timp , dar setezi fiecare antena in parte


dar cred ca trebuie sa faci teste pt ca altfel nu o sa reusesti

adi sony
06-09-09, 17:45
Nu este defect incearca mai multe variante.
uite setarile mele diseqc pentru thor/intelsat 10-02

http://faq.romsoftnet.ro/screenshot.jpg
Configuration mode: advanced
Satelite: 08= thor/intelsat
LNB: LNB1
Priority: auto
LOF: universal lnb
Voltage mode: Polarization
Increase voltage: yes
Tone mode: Band
DiseqC: 1.0
Tone burst : none
Commited diseq comand : AA
Fast diseq: yes
Secvence repeat: no
Comand order: comited,tone burst

Asa am eu pe un diseq de max primele modele si comuta f bine

danivi
07-09-09, 00:02
Am reusit!Problema nu era din setari,ci ceva mult mai ciudat,am trei antene :Al 1,6m cu 3lnb sirius,hotbird si eutel w2(momentan nefolosit), o a doua Al 0,9m pe intel1002 ia a treia Al 0.9m pe astra19.2 ,lnb toate inverto 0,2dB,antenele toate offset.Initial pe intrarea 1 a diseqc aveam lnb-hotbird si dm-ul il vedea decat pe acesta cu orice setare, am mutat lnb-hotbird pe intrarea 3 a diseq si tot pe acesta il vede apoi l-am deconectat si diseqc a inceput sa functioneze normal pe ceilalti sateliti.Am cuplat lnb-ul eutelw2 in locul celui de hotbird si totul e norma chiar si cu setarea pe simplu A/B/C/D a tunerului.
Se pare ca diseqc sta "agatat"
pe hotbird unde am semnal mult mai puternic decat pe celelalte(focar principal1.6m).Ciudat ,nu? Am renuntat la hotbird pana gasesc o rezolvare(alt diseqc,al doilea care il probasem ,al unui prieten este defect).
Multumesc celor care au incercat sa ma ajute!

adi sony
07-09-09, 10:12
Din ce am observat eu ,diseqC-urile ,ma refer acum la cel cu 4 intrari care il am ,nu trebuie lasat cu o intrare libera ,daca este lasat asa nu iti mai functioneaza corect,chiar daca montezi cablul de la lnb la loc ,ca sa imi functioneze trebuie sa merg pe alt satelit,corespunzatoare altei intrari in diseqC ,cu Dm 800.