PDA

View Full Version : CCcam Backup Script - pentru server PC



ASs
10-09-09, 16:17
Am auzit multe cazuri in care unii au pierdut dintr-un motiv sau altul fisierul CCcam.cfg - vital in CS.
Eu, fac frecvent (in special dupa o modificare) o copie a fisierului CCcam.cfg, dar s-a intamplat sa omit sau mi-a fost lene sa fac, etc...

Tocmai din aceste cauze, m-am gandit: ce-ar fi daca nu as mai avea grija unui backup, iar acesta s-ar face automat ? ...asa ca m-am pus pe citit (fiind "ciocan" la capitolul Linux) si am facut un script care salveaza fisierul CCcam.cfg pe un memomry stick.

Deci, ce aveti nevoie: 1 memory stick ( FAT32 ), 1 script si cateva minute pentru a configura server-ul.

Pasul 1:

- Descarcati script-ul de aici: http://rapidshare.com/files/278105471/CCcamBackup.html
(poate ma ajuta careva sa fac link-ul de download permanent)

Pasul 2:

- Deschideti terminal-ul sau conectati-va la server cu un client (putty sau altceva)
- Luati drepturi de root ( sudo -s )
- Creati directorul /media/usb/ ( mkdir /media/usb )
- Introduceti stick-ul intr-un port usb
- Dupa 5-10 sec de la conectarea stick-ului, tastati dmesg (undeva mai sus in toata lista aia de "bazaconii", trebuie sa existe ceva citibil unde va aparea path-ul stick-ului sdb1,sdc1,sdd1 ... sdx1)
- Tine-ti minte unde a fost "plasat" stick-ul si tastati sau dati copy/paste la comanda: sudo mount /dev/sd*1 /media/usb -o uid=1000 (unde sd*1 este path-ul care a fost alocat stick-ului care trebuia sa-l memomrati anterior)
- Acum daca totul e ok si nu a-ti primit nici o eroare, trecem la urmatorul pas.

Pasul 3:

- Creati directorul /media/usb/CCcam_Backup ( mkdir /media/usb/CCcam_Backup )
- Copiati script-ul in /usr/bin/
- Tastati chmod +x /usr/bin/CCcamBackup pentru a face script-ul executabil
- Faceti script-ul sa ruleze la fiecare 12 ore dupa cum va arat mai jos, sau dupa preferintele voastre.
- Editati crontab folosind comanda crontab -e
- Introduceti urmatoarele 2 linii:
0 0 * * * sudo sh /usr/bin/CCcamBackup
0 12 * * * sudo sh /usr/bin/CCcamBackup
- Salvati si GATA !

Nu este nevoie de nici un restart.
Daca exista vreo problema legata de sursa fisierului sau de destinatia acestuia, script-ul va va atentiona.
Verificati la dupa ora 0 sau dupa ora 12 daca fisierul CCcam.cfg se afla in /media/usb/CCcam_Backup

Primul backup se va face neconditionat, la prima executie a script-ului.
Urmatorul backup se va face DOAR daca fisierul original CCcam.cfg a suferit modificari.

Accept multumiri :D (thanks button) si sugestii.
Care au de comentat, sa se abtina !!
Mentionez inca o data ca acum 3 zile nu aveam nici cea mai vaga idee de Linux, asa ca nu accept comentarii inutile

ASs
12-09-09, 13:22
Versiune imbunatatita :clap: (fireste fara nici un ajutor inca), care creaza un log legat de desfasurarea script-ului si are liniile "echo" anulate pentru a rula "silent" :D.

Download link: http://rapidshare.com/files/278991114/CCcamBackup.html

ASs
07-10-09, 13:14
Un noul link de download:

http://rapidshare.com/files/289771284/CCcamBackup.html