PDA

View Full Version : Bugs



mabutiako
10-09-09, 21:09
propun un nou topic, daca e voie. BUGS. pt ca, ca toate jafurile ce ni se baga pe gat, cu bani multi pt calitate de cacao, si azbox are bugs-urile lui. ca sa nu incep direct cu un bag, sa-i apreciem o calitate. Mkv merge super, chiar si de pe stick. Deci e un media center ok. Nu multe scule citesc si redau mkv ca lumea si cu subtitrare (un minus la multi-audio), si pt pasionatii de video de calitate, asta conteaza. Un prim bug pe care l-am descoperit a fost ca pierde USALS dupa reboot . si zapp-ingul e un pic aiurea , pt cineva obisnuit cu enigma, ar trebui lucrat la el. si percuteaza destul de greu. Si nu am reusit sa-i fac update la firmware de pe usb-ul din fata, doar de pe cel din spate. CI, am reusit sa fac sa mearga Diablo doar pe cel de jos, cel de sus e nul. GOGO ala merge ca 1 pw..., deocamadata nu e indicat, ca va frecati setarile. Astept adaugiri, pentru ca firmele ce-l ofera spre vanzare, toate, ofera aceeasi prezentare, cu laude de sus pana jos. dar deoarece poate unii copii nu au de aruncat zilnic 400 de euro, e bine sa stie pe ce dau banii. eu am premuim, dar cred ca bugs sunt valabile pt ambele receptoare azboxhd.

romix
12-09-09, 16:03
Ce cccam va merge voua bine ? leam incercat pe toate si am ramas cu incubus care nu deschide n3 in rest Ecm time 0.3248s si deschide aproape tot cccam nu mai probleme ba se conecteaza ma nu ba Ecm time 2.3248s dupa local

iceman
19-09-09, 11:35
Nu merge nici la mine foarte bine. Mai ales cand schimb de pe un pachet pe altul, se blocheaza de multe ori, trebuie sa dau reboot la rec.
Altceva nu am incercat ca sa-mi fac o parere. Sa speram ca aceste probleme se vor rezolva cu timpul.

le099
20-09-09, 02:53
Nu stiu ce buguri aveti voi. Din punctul meu de vedere totul mi se pare normal, mai ales dupa ce cel care mia dat cline in test de doua zile a uitat de mine. Sa fie oare raspunsul la cline, sau un bug azbox.:gathering:. El tot incearca sa ma opreasca in vizionare, probabil nu stie pe cine sa opreasca, sau la fel de probabil a fost scriptul meu la cline-ul sau.

mishu235
27-09-09, 13:19
Tot incerc sa adaug noi frecvente, le salvez dar nu imi apar apoi in lista ca sa pot scana. Aveti vre-o idee?
:)

horatyu
27-09-09, 18:34
incearca sa editezi niste frecvente sau sa stergi un satelit intreg care oricum nu il prinzi ...de exemplu cele de la 80 est incolo ca poate asa o sa iti dea voie sa pui o noua frecventa

e posibil sa fie limitat numarul de Transponderi din aparat si de aici povestea

am mai intalnit la multe aparate asa dar sincer nu stiu la azboz daca e la fel

vezi daca nu are scanare oarba ( blind scan) pt ca acolo o sa iti gaseasca toate frecventele de pe satelitul ala

tferi
27-09-09, 21:59
Numarul de transponderi nu este limitat. Nu are Blind Scan... Daca incerci sa adaugi un transponder cu frecventa diferita la 1-2 MHz nu ti le va salva. Trebuie sa stergi prima data cea originala si numai dupa acea sa adaugi transponderul cu frecventa apropiata. Poata ar trebui sa precizezi varianta de firmware si procedeul exact ce urmezi ca sa te putem ajuta.
Problema unui transponder care nu se salveaza nu am auzit-o inca de pe nici un forum, doar in cazul descris de mine cu frecventa apropiata. Daca problema persista mai bine reinstalezi totul, incepand cu un Data Reset, urmat de Format Application Area, si instalare curata de pe un stick. Lista de canale salvata din versiuni de firmware precedente nu funcioneaza totdeauna tocmai bine, daca vrei sa-ti folosesti lista de canale veche, utilizeaza ultima varianta de AzBox Edit (parca pentru 0.9.2880) cu instalator de Telesat.
De regula apar probleme de genul lipsei de semnal pe unele canale din listele salvate si incarcate, care se corecteaza doar stergand transponderul si adaugand unul cu 1 MHz mai mic. Procedeul a functionat totdeauna cu aparatul meu ... Succes.
Respecte

mishu235
27-09-09, 23:50
Da, a functionat dupa ce am sters TP si am incarcat noua frecventa cu diferenta de 1 MHz :cool2:! Am versiunea 0.9.2880. O alta problema e ca imi dispare sunetul pe conexiunea hdmi in tv cand schimb tp sau satelitii!
Multumesc pentru ajutor!

tferi
28-09-09, 00:04
E un bug cunoscut, apare exclusiv de la firmware mai noi de 0.9.2032 (exclusiv). Apare la mai multe modele de LCD, Philips, Sony, Samsung....bug raportat oficial pe vremea respectiva si de mine. De cateva luni nu au fost in stare sa remedieze situatia, dand vina de regula pe producatorul de tv. Mai nou, in ultimul firmware, dispare sonorul foarte des si la schimbare de canal, si cu multe modele de tv-uri. Speram in remediere, macar cu primul firmware oficial. Pana atunci ramine varianta de sistem audio separat, la mine legat optic de receptor.