PDA

View Full Version : amplificator dvb-sat ?



painluck
03-09-07, 20:23
sal tuturor. poate sa imi spuna cineva exista cumva amplificator semnal pt antena satelit? multumesc

me1960
03-09-07, 20:42
Salut , cel mai bun amplificator este : o antena mai mare si de calitate . NOROC .

painluck
03-09-07, 20:44
acelasi lucru este valabil pt toate antenele dar totusi...

claudiu
03-09-07, 21:16
da,exista .Gasesti la alcad amplificatoare . Da nu ai spus la ce vrei sa folosesti amplificator-ai cablu foarte lung de la antena la receptor sau vrei sa faci o distributie in vreo pensiune,hotel?

painluck
03-09-07, 21:19
cablul este destul de lung iar antena este cam micuta 0.90 cu 2 lnb intelsat hotbird si semnalul a scazut din cauza celui de al doilea lnb

-minus
03-09-07, 22:50
cablul este destul de lung iar antena este cam micuta 0.90 cu 2 lnb intelsat hotbird si semnalul a scazut din cauza celui de al doilea lnb

E clar ai gigi,asa ca pune mana si cumpara o antena mai mare de 1,20 altfel nu faci nimic,aaaaa si inca ceva in mod normal hotbird trebuie sa fie in focar secundar si atentie cum reglezi lnb-ul e foarte migaloasa munca pentru o receptie stabila si buna in focare secundare! succes!
cu amplificatorul nu ai ce face decat daca ai cablul lung de peste 30m!

claudiu
04-09-07, 08:35
amplificatorul o sa compenseze pierderea de la diseq.

painluck
04-09-07, 16:27
ok si unde il gasesc? cum se numeste?

painluck
04-09-07, 16:32
E clar ai gigi,asa ca pune mana si cumpara o antena mai mare de 1,20 altfel nu faci nimic,aaaaa si inca ceva in mod normal hotbird trebuie sa fie in focar secundar si atentie cum reglezi lnb-ul e foarte migaloasa munca pentru o receptie stabila si buna in focare secundare! succes!
cu amplificatorul nu ai ce face decat daca ai cablul lung de peste 30m!

antena este montata deja cu intelsat in focar principal si hotbird in secundar si se prinde cam tot ce se poate prinde dar cind vine ploaia ...adio.antena mai mare nu pot pune din mai multe puncte de vedere (vecini,bloc)cea pe care o am este pusa pe peretele lateral al blocului la et.4 de aceea intrebam de amplificator

laleauaneagra
04-09-07, 16:49
antena este montata deja cu intelsat in focar principal si hotbird in secundar si se prinde cam tot ce se poate prinde dar cind vine ploaia ...adio.antena mai mare nu pot pune din mai multe puncte de vedere (vecini,bloc)cea pe care o am este pusa pe peretele lateral al blocului la et.4 de aceea intrebam de amplificator

pe tine nu te ajuta un amplificator ptr ca tu nu ai probleme la cablu.problemele sant cele de mai sus dar ptr linistea ta poti incerca

painluck
04-09-07, 16:51
pe tine nu te ajuta un amplificator ptr ca tu nu ai probleme la cablu.problemele sant cele de mai sus dar ptr linistea ta poti incerca

ps. am uitat sa mentionez stau la parter

-minus
04-09-07, 18:23
ps. am uitat sa mentionez stau la parter

Asta inseamna ca ai intre 18-25m de cablu deci este ok

dyngo
05-09-07, 09:06
ps. am uitat sa mentionez stau la parter

Si eu stau tot la parter si cablul are in jur de 50m pana la antena si pierderea nu este mai mare de 3-4%.
Asta se poate rezolva, cum au spus si ceilalti, cu o antena mai mare sau cu un cablu de calitate si un LNB bun...

Bafta