PDA

View Full Version : problema cccam info 1.1 in gemini



mihaitzu
30-09-09, 21:15
am o problema:
am un dm 500s (ma rog, clona) cu un gemini 4.6, cccam.
am instalat pluginul cccam info 1.1.
Toate bune si frumoase, doar ca nu imi deschide nimic!
Mentionez urmatoarele:
am in cccam.cfg
ALLOW WEBINFO : yes
WEBINFO USERNAME : user
WEBINFO PASSWORD : mparola
WEBINFO LISTEN PORT : 33300
am setat corespunzator in setarile cccam info, dar nu merge!!!
Am modificat tipul cccam, nu vrea!
Am schibat imaginea... acelasi lucru.
Am bagat pana si nabilosat maxvar si acelasi lucru...
Adica: dau pe main.... astept sa primeasca date de la cccam, astept, astept si apoi cand sa imi spuna ceva... nimic!!! Ce sa fie? Vreo idee?

delta2k2
30-09-09, 21:35
In CCcam Info 1.1 trebuie să selectezi prima dată opţiunea Setup , apoi alegi Get Default , apoi Save.

In plus de asta , emu CCcam trebuie să fie activ , iar pluginul CCcam Info 1.1 să fie instalat corespunzător , adică fişierul CCcaminfo.so să aibă atribut 755.





.

stargate
01-10-09, 08:46
Mentionez urmatoarele:
am in cccam.cfg
WEBINFO USERNAME : user
WEBINFO PASSWORD : mparola
WEBINFO LISTEN PORT : 33300
Ce sa fie? Vreo idee?

WEBINFO USERNAME si WEBINFO PASSWORD sa fie aceleasi si in cccamcfg si in cccam info iar la WEBINFO LISTEN PORT sa fie 16001

cu respect

horatyu
01-10-09, 09:56
tu ai forwardat(deschis) porturile in router? adica ala cu 30 de mii nu stiu cat

s-ar putea ca versiunea asta sa nu mearga daca e portul asa mare dar nu stiu sigur

nu parola e necazul parerea mea , ci faptul ca nu ai ales cccam -ul dorit la blue panel sau nu ai dat atributele necesare undeva


apasa buton albastru si alegi sus de tot cu sageti stanga dreapta cccam-ul care il doresti
si apoi apesi buton verde si o sa iti mearga

dureaza putin daca ai multe linii in server , cand dai restart la cccam pana apare imaginea

delta2k2
01-10-09, 10:34
Cateva completări ...

1. WEBINFO LISTEN PORT : 16001 este valoarea implicită (default) , dar poţi alege şi alt port , deci ar trebui sa meargă şi cu 33300

2. Trebuie să deschizi portul 33300 in router doar dacă vrei să te conectezi din altă locaţie exterioară ; dacă şi dream-ul şi pc-ul de pe care lucrezi sunt legate la acelaşi router nu este nevoie de port deschis


Incă ceva , rulezi doar CCcam sau CCcam+NewCS ?



.

mark21
01-10-09, 12:30
Cateva completări ...

WEBINFO LISTEN PORT : 16001 este valoarea implicită (default) , dar poţi alege şi alt port , deci ar trebui sa meargă şi cu 33300
[/B] ?
.

Eu am testat cu alte porturi, deschise in ruter si nu merge. decat pe valoarea default.

daca a reusit cineva il rugam sa ne zica.

mihaitzu
01-10-09, 12:36
momentan nu sunt acasa, dar cand ajung testez.
desigur ca merge si pe alt port, deci si pe 33300.
Nu am deschis in router, pentru ca nu am nevoie.
Interesant este faptul ca a mers initial, dar dupa ce am schimbat imaginea nu a mai vrut si pace. Am schimbat gemini original intr-unul fara bomba.
Desigur, nu am facut initia; un backup de imagine, ca deh sunt "meserias". :sorry:
Apoi am tot schimbat imaginile, adica am pus maxvar, apoi din nou gemini original si ... aceeasi manifestare.
Ma gandesc sa nu fie vre-o setare data peste cap, poate in scripturi.
Si sa nu uit... atributele sunt OK.
Cat despre CCCam... l-am tot schimbat... bagat 2.0.11, apoi scos, bagat 2.1.1, apoi scos... si tot asa. Si desigur CCCam e activ, ca altfel nu s-ar lumina ecranul :D Plus ca imi indica cand sunt pe un share de unde, ce si cum...
@delta2k2 : s-ar putea ca rezolvarea sa fie in ceea ce ziceai tu - setare implicita + salvare si apoi setare cu ip, user si parola. Testez cand ajung acasa si va anunt ce si cum. Multam.

ibiza
01-10-09, 12:44
Si totusi, rulezi doar cccam sau cccam + newcs ?

mihaitzu
01-10-09, 15:28
incercat si cu cccam simplu si cu cccam + newcs, aceeasi problema

mihaitzu
01-10-09, 17:29
acum am sa raspund tuturor...
am rezolvat problema, nu are treaba cu port forward, nici cu portul default sau nu, nici nu ar fi trebuit sa aiba cata vreme sunt in retea locala (dupa un router) si oricum ia datele local.
Probabil (99,9% sigur) ca daca vrei o utilizare de pe alt dream, din afara retelei, trebuie forwardat portul respectiv.
In orice caz, rezolvarea este urmatoarea:
In CCcam Info 1.1 trebuie să selectezi prima dată opţiunea Setup , apoi alegi Get Default , apoi Save.
Mie setarea manuala mi-a dat dureri de cap.
Si inca ceva: delta2k2 you're the man! Merci:clap:
:thx: tuturor pentru ajutor, raman dator...

laleauaneagra
01-10-09, 17:56
ai perfecta dreptate in privinta @delta,nu m am putut abtine,scuze de off
sa traiesti ca ne trebuiesti:clap:

delta2k2
01-10-09, 19:58
... Probabil (99,9% sigur) ca daca vrei o utilizare de pe alt dream, din afara retelei, trebuie forwardat portul respectiv. ...


Nu probabil , sigur. Nu trebuie făcut port forward decat in situaţia in care treci routerul pe DMZ .
Doar pentru cine nu ştie , DMZ = DeMilitarized Zone , mai pe romaneşte spus toate porturile routerului vor fi deschise.


.