PDA

View Full Version : ECHOSmart 792 mufa rs-232



rohack
04-10-09, 16:40
Am si eu o problema cu un echosmart cumparat de curand nu merge s ail conectez pe portul serial de la pc cu cablu rs-232 capete mama-mama ???
Am softul necesar ChEdit_9.4_orig si cablu tocmai ce l am cumparat, are cine va vreo idee ???

cipryDXfeed
04-10-09, 17:43
Asigurate la menu+7777 ca este inactiv.

horatyu
04-10-09, 19:00
uneori chiar chedit 9.4 nu functioneaza ...incearca cu Chedit 8.4
dar principal sa fie inactiv la menu+7777 pt a face update pe rs232

rohack
05-10-09, 13:24
La MENIU+7777 este dat pe inactiv am incercat cu mai mult versiuni de CHEDIT dar tot degeaba azi mi am cumparat si alt cablu sa vedem poate o merge , dar am inteles ca s ar putea sa fie si din cauza la WIN eu am WIN 7 dar sa vedem incercam daca nu merge va treb sa pun WIN XP cu SP2 si atunci mai incerc sa vad daca merge

MERSI de sfaturi

un user
05-10-09, 14:41
Vezi ca trebuie verificate setarile pentru port : paritate, bits per seconds, data bits, stop bits , flow control, etc, trebuie sa coincida atat la receptor cat si la pc.
In alta ordine de idei, cablul serial este in doua variante, pin-a-pin, null-modem, daca, cablul cuparat de tine posibil sa fie pin-la-pin(asta in cazul in care nu ai cerut null-modem), trebuie sa-l modifici.
Ca sa-l modifici din pin-la-pin, in null-modem, trbuie sa deschizi o una din mufe, iar acolo sa deslipesti firele 2,3 si sa le lipesti invers de cum au fost, exemplu:
2-rosu
3-galben
ele vor deveni:
2-galben
3-rosu
Succes
Daca este deja null-modem, poti sa-l modifici in pin-la-pin, exact ca in modul descris mai sus.
Succes

rohack
05-10-09, 19:02
MERSI de ajutor nu l am modificat dar am fost ma magazin si am cumparat altul si de data asta am cerut cablu rs232 null modem si a mers fara nici o problema