PDA

View Full Version : Dvb-t(catv)+dvb-s



trustno1
04-10-09, 23:47
Salutare tuturor,
as vrea va rog un sfat legat de posibilitatea de a transporta, pe acelasi cablu, semnalul provenit de la antena de satelit (DVB-S) si de la un operator de cablu (DVB-T/CATV).

M-am gandit sa folosesc un Triax Multiswitches (http://www.triax.com/AntennaSystems/Multiswitches/TMS%205.aspx?productId={307FB7C7-E050-48D1-B3E9-DADCB512619D}&Tab=0).
Din datele tehnice ale multiswitch-ului nu reisese ca ar exista iesiri separate pentru DVB-T si DVB-S... Este necesar ca la iesirea din multiswitch sa separ din nou semnalele astfel incat un cablu sa mearga in satellite receiver iar celalat in decodorul de cablu?

A mai folosit cineva asa ceva si ma poate ajuta cu cateva detalii?

Multumesc pentru ajutor!
:cheers:

mario08
05-10-09, 10:24
Salut , la iesirea lui conectezi un spliter pt. a-ti imparti in 2 sau "n" directi
Numai ca vezi sa nu ai pierderi prea mari de semnal cu aceste 2 componente pe dvb-t , stiind ca receptia pe dvb-t este foarte dificila in Bucuresti
In rest oricum fiecare device in parte isi va face treaba la fel ca si pana acum , adica va receptiona/decoda domeniul de frecventa pe care il are tunerul lor

trustno1
05-10-09, 16:16
...pierderi prea mari de semnal cu aceste 2 componente pe dvb-t , stiind ca receptia pe dvb-t este foarte dificila in Bucuresti

Poti te rog sa fii mai clar? sa inteleg ca semnalul trimis pe cablu de operatorii UPC sau RDS nu este de buna calitate?

mario08
05-10-09, 16:56
DA si NU , depinde de zona in care locuiesti si daca sant "tepari" pe coloana ( isi trag semnal fraudulos din cablu de pe etaj )
La fel si in dvb-t , conteaza zona foarte mult unde locuiesti , mai ales pt. Bucuresti ( documenteazate pe forum pt. aceasta prb. )

Practic am vrut sa insumez cu un sumator cele 2 semnale : cablu rcs si dvb-t printr-un sumator si = 0 , din cauza ca semnalul pe cablu este prea mare in comparatie cu cel de pe dvb-t

Acum eu nu stiu cate antene/lnb-uri folosesti , fiindca prin comert am vazut ( mai rar este adevarat ) , un amplificator cu 1 IN SAT si 1 IN TV deci avand deja sumatorul incorporat si in plus si un amplif , e adevar pe semnalul general

Ca sa te convingi practic , incearca sa insumezi cele 2 semnale cu un distribuitor conectat "invers" ( pe OUT conectezi cele 2 semnale si pe IN te conectezi pe rand la tv si la receiver ) si vezi ce rezulta

trustno1
05-10-09, 20:50
Acum imi dau seama ca am scris gresit DVB-S, corect era DVB-C deoarece nu am antena terestra ci doar cablu.

Combinatia pe care vreau sa o folosesc este o antena Traix 110cm + montura H-H Opticum DM3800 + Invacom Twin si cablul de la UPC.

Deci nu cred sa am probleme deoarece semnalul de pe cablu si cel de la satelit sunt comparabile ca si calitate.

Multumesc pentru lamuriri.

mario08
05-10-09, 21:42
Hai sa ne inteleg ca deja ai facut "ghiveci"

- Receptia semnal digital are asa :

- DVB-S/S2 - receptie prg. prin satelit digital ( conversia din digital in analog o face receiverul si iti da semnal analog prin scart, rca , componente , sau digital prin dvi sau hdmi )

- DVB-C - receptie digitala prin cablu , aici firma la care esti abonat iti va da in custodie un receiver dvb-c + cartela pt. a putea receptiona/decoda prg. transmise digital prin cablu ( conversia idem ca la dvb-s/s2 )

- DVB-T - receptia prg. digitale transmise terestru si care in prezent sant in faza de inceput/testari



- Receptia semnal analog are asa :

- Terestru - cu antene obisnuite FIF-UIF si ce poti receptiona cu un tv normal ( B1 = C2-4, B3 = C5-12 , UIF = C21-69 )

- Cablu - prg. speciale ( cele notate cu Sxx ) , S01-10 fiind intre B1 si B3 , S11-20 CATV si S21-41 HYPERBANDA ( atat CATV cat si HYPERBANDA sant intre B3 si UIF )

Deci daca tu ai antena de satelit + cablu analogic poti foarte bine folosi acel multi switch , numai vezi ca iti trebuie un lnb quatro

Acel lnb are domeniul 9.75 - 12.75Ghz impartit in 4 asa cum ai tu cele 4 intrari :
- Low Band 9.75-10.75Ghz si High Band 10.75-12.75Ghz , fiecare domeniu in parte avand polarizare H/orizontala si V/verticala

Dupa mine totusi te complici cu ce vrei , de fapt ce ai tu concret :
- un sistem fix antena + lnb sau mai multe lnb-uri sau
- un sistem mobil antena + montura h-h + lnb

trustno1
06-10-09, 00:06
Era ghiveci, acum e lumina. :)
Apriceiz rabdarea cu care ai explicat; e adevarat ca am cam incurcat termienii.

Momentan am o antena fixa dar in curand voi trece la Triax de 110cm cu montura H-H.
Din motive obiective nu pot renunta inca la abonamentul de la UPC si in plus nici nu pot trage alte cabluri prin casa.

Intr-adevar, se pare ca ma cam complic cu acel multiswitch. Exista o solutie mai simpla? Un sumator este suficient?

mario08
06-10-09, 07:59
Da cu un sumator este cea mai simpla solutie , dar dupa cum ti-am mai scris vei aveea pierderi prin insumare , asa ca cel putin pe partea de satelit vei pierde niste prg. pe satelitii/ul care-l receptionezi cel mai greu ( cu semnalul cel mai mic )

In schimb daca vrei totusi ceva , uita-te dupa asa ceva :

- http://www.vector-electronic.ro/amplificatoare_smatv.html

- http://www.vector-electronic.ro/amplificatoare_catv_si_smatv.html

- http://www.antech.ro/?cat=tehnic&page=2

Nu te uita ca scrie dvb-t , important este sa ai cele 2 domenii :

- cablu/terestru : 47-863Mhz = intrare TV si

- satelit : 950-2150Mhz = intrare SAT

Bine inteles cu cat va fii mai complex amplif. cu atat investitia va fii mai mare , dar eu zic ca se merita in comparatie cu doar un simplu sumator

trustno1
06-10-09, 12:36
Se pare ca solutia propusa de tine este mult mai simpla si este exact ceea ce am eu nevoie: SAT+Cablu catre 3 receptoare.

Multumesc pentru ajutor!
:cheers: