PDA

View Full Version : Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!



dic_star79
11-09-07, 20:34
Cine ma ajuta sa mi configurez receptorul pentru diseq8/1 ca nu reusesc deloc,receptorul este echolite dsb 790 am incercat ba imi recunoaste 4 sateliti si unul ramane pe dinafara , ba cand activez motorul pe 1,2 imi recunoaste numai astra!!

dic_star79
11-09-07, 21:50
Se pare ca nu prea are habar nimeni?

satelescu
12-09-07, 06:36
Cine ma ajuta sa mi configurez receptorul pentru diseq8/1 ca nu reusesc deloc,receptorul este echolite dsb 790 am incercat ba imi recunoaste 4 sateliti si unul ramane pe dinafara , ba cand activez motorul pe 1,2 imi recunoaste numai astra

Nu cunosc receptorul Echolite DSB 790,dar pentru a putea folosi comutatorul 8x1 trebuie sa intri in meniu sa vezi daca are diseqc 1.1 in caz ai peste 5 lnb-uri,iar in caz ca da,activeaza{in receptor}fiecare satelit dupa numarul care-i la comutator:de pilda daca esti pe focarul principal pe HotBird,alege 1{unu}la lnb,care corespunde la comutator cu{out} iesirea 1,pe Astra19.2E,alege 2,Sirius,3,s.a.m.d.Repet,fiecare iesire din comutator sa corespunda cu satelitul respectiv.In poza pusa de mine la topicul "Multifeed-sfaturi si dezbateri",poti observa-sper- cum am pus fiecare lnb la comutator 8x1,iar cu un simplu cablu am tras la receptor.Daca ai comanda,repet, diseqc 1.1 in receptor,atunci el face singur treaba si-ti schimba automat lnb-ul pe ce satelit doresti.
Insa daca ai in receptor doar functia diseqc 1.0,atunci poti folosi comutatorul numai pentru 4 lnb-uri.Unele receptoare,cum e Strong,are si functia "repetare" si in acest caz se pot pune comutatoarele in cascada.
Functia diseqc 1.2 nu-i pentru multifeed,ci pentru comanda la montura H/H,sau pentru motor.In concluzie receptorul sa aiba diseqc 1.1 pentru un sistem multifeed mai mult de 4 lnb-uri!
costel1

kiowa
24-09-07, 10:05
Nu vreau sa il contrazic pe Costel, mai ales ca el are acest switch si eu nu il am sa pot testa, dar iata ce am gasit pe net - poate te ajuta:

Setting according to DiSEqC 1.2 protocol

If your receiver does not support DiSEqC 1.1 version, but supports DiSEqC 1.2, receiver setting shall be carried out as if you had a DiSEqC motor. One of the satellites to be received shall be selected along with continuous holding of the push-button for motor rotation depressed (East or West) until the signal of respective satellite appears in a sufficient intensity and quality. Then stop the rotation immediately and save the found position. Repeat the search for all connected LNBs.)

adi sony
25-09-07, 16:27
DM500 + Gemini3.40 testat

EMP Centauri -> option1 (DiSEqC 1.1 mode)

Menu -> Setup -> Service Searching -> Satellite Configuration ->
-> non-standard user defined configuration

Sat/Position LNB 22Khz Voltage
--------------------------------------------------------
1. Sat xxxxxxx 0 Hi/Lo H/V
2. Sat xxxxxxx 1 Hi/Lo H/V
3. Sat xxxxxxx 2 Hi/Lo H/V
4. Sat xxxxxxx 3 Hi/Lo H/V
5. Sat xxxxxxx 4 Hi/Lo H/V
6. Sat xxxxxxx 5 Hi/Lo H/V
7. Sat xxxxxxx 6 Hi/Lo H/V
8. Sat xxxxxxx 7 Hi/Lo H/V
--------------------------------------------------------

<OK>


LNB Configuration:
--------------------------------------------------------

Sat/LNB mapping: LNB 0

LOF/L: 09750

LOF/H: 10600

Threshold: 11700

Increased voltage: No

12V output on: No

-------------------------------------------------------


se da <next page> si <OK> si se seteaza asa:



LNB Configuration: LNB0 LNB1 LNB2 LNB3 LNB4 LNB5 LNB6 LNB7

-------------------------------------------------------------------------------------

1. Toneburst: None None None None None None None None
2. DiSEqC Mode: 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1

3. DiSEqC Parameter: 1 2 3 4 5 6 7 8
4. DiSEqC Reapeats: None None None None None None None None

5. Uncommitted Switch: Input1 Input2 Input3 Input4 Input5 Input6 Input7 Input8

6. Seguence repeat: No No No No No No No No
7. Swap Commands: No No No No No No No No

8. Fast DiSEqC: No No No No No No No No
--------------------------------------------------------------------------------------

dic_star79
25-09-07, 22:21
Din pacate pt ECHOLITE nu am gasit inca nicio solutie de configurare, dar nu ma dau batut!!

dic_star79
29-09-07, 18:59
Am fost salvat de un prieten al nostru si un cunascator al modelelor ECHOLITE in persoana lui EchoCat!!Configurarea pt receptia prin comutator diseq 8/1 se face in urmatori pasi:
- menu
-instalare
-motor seting
Se activeaza diseq 1.2 apoi din se alege ,, movie" si se face balans est-vest pana sare de intrarea corespunzatoare si avem semnal pe respectivul satelit se memoreaza apoi se trece la urmatorul satelit. Asa se procedeaza cu toate cele 7 intrari ramase, se programeaza asa cum ai programa un sistem de rotire!!!
De ce un sistem multifed ? Se anuleaza timpi morti prin rotirea antenei din pozitia orbitala ASTRA- HISPASAT doar prin schimbarea programului din telecomanda!!! Se pot memora pana la 8 sateliti pe care ii putem avea activi in orice moment!!!
Multumiri pt EchoCat!!

mihaiC
09-01-08, 13:25
Daca aveai Globo- Opticum era mai simplu.. are 16 pozitii!

dic_star79
09-01-08, 13:43
Am reusit sa l configurez si este foarte simplu dar din pacate noile softuri pt echo de la 3.01 in sus au unele probleme pe aceasta configuratie chiar si pe un comutator diseq 4/1 ,asa ca astept un nou soft mai bun decat cele precedente.

adi sony
13-01-08, 10:54
DM500 + Gemini3.40 testat

EMP Centauri -> option1 (DiSEqC 1.1 mode)

Menu -> Setup -> Service Searching -> Satellite Configuration ->
-> non-standard user defined configuration

Sat/Position LNB 22Khz Voltage
--------------------------------------------------------
1. Sat xxxxxxx 0 Hi/Lo H/V
2. Sat xxxxxxx 1 Hi/Lo H/V
3. Sat xxxxxxx 2 Hi/Lo H/V
4. Sat xxxxxxx 3 Hi/Lo H/V
5. Sat xxxxxxx 4 Hi/Lo H/V
6. Sat xxxxxxx 5 Hi/Lo H/V
7. Sat xxxxxxx 6 Hi/Lo H/V
8. Sat xxxxxxx 7 Hi/Lo H/V
--------------------------------------------------------

<OK>


LNB Configuration:
--------------------------------------------------------

Sat/LNB mapping: LNB 0

LOF/L: 09750

LOF/H: 10600

Threshold: 11700

Increased voltage: No

12V output on: No

-------------------------------------------------------


se da <next page> si <OK> si se seteaza asa:



LNB Configuration: LNB0 LNB1 LNB2 LNB3 LNB4 LNB5 LNB6 LNB7

-------------------------------------------------------------------------------------

1. Toneburst: None None None None None None None None
2. DiSEqC Mode: 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1

3. DiSEqC Parameter: 1 2 3 4 5 6 7 8
4. DiSEqC Reapeats: None None None None None None None None

5. Uncommitted Switch: Input1 Input2 Input3 Input4 Input5 Input6 Input7 Input8

6. Seguence repeat: No No No No No No No No
7. Swap Commands: No No No No No No No No

8. Fast DiSEqC: No No No No No No No No
--------------------------------------------------------------------------
------------


dupa indelugi cautari si nervi adusi de acest diseqcC aduc la cunostinta urmatoarele:
setarea acestui diseq se face in 2 moduri si depinde de versiunea pe care o are la programara lui din fabrica
daca este modelul acesta :

http://img91.imageshack.us/img91/4126/1540tw8.jpg

Dreambox seting for swich Emp Centauri P168 -S168 (P168w-P180)

se vor folosi setarile acestea:
acesta fiind un diseq sub protocol 2.0

(IMP1 labeled ,,comA,uncom A,, see sticker)

LNB1
1 tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter A/A
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 1
6 sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no

(IMP2 labeled ,,comB, uncom A,, see sticker)
LNB2
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter A/B
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 1
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no


(IMP1 labeled ,,comC,uncom A,, see sticker)
LNB3
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter B/A
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 1
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no


(IMP1 labeled ,,comD,uncom A,, see sticker)
LNB4
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter B/B
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 1
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no


(IMP1 labeled ,,comA,uncom B,, see sticker)
LNB5
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter A/A
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 2
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no


(IMP1 labeled ,,comB,uncom B,, see sticker)
LNB6
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter A/B
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 2
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no


(IMP1 labeled ,,comC,uncom B,, see sticker)
LNB7
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter B/A
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 2
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no

(IMP1 labeled ,,comD,uncom B,, see sticker)
LNB8
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter B/B
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 2
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no

http://img118.imageshack.us/img118/3513/1074650335zj2vk8.jpg
iar daca este acesta:
acesta fiind un diseq sub protocol 1.2 si 1.1

(IMP1 labeled,,uncommitted 1,, see stecker)

Diseq1
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter None
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 1
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no


(IMP2 labeled,,uncommitted 2,, see stecker)
Diseq2
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter None
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 2
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no


(IMP3 labeled,,uncommitted 3,, see stecker)
Diseq3
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter None
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 3
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no


(IMP4 labeled,,uncommitted 4,, see stecker)
Diseq4
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter None
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 4
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no


(IMP5 labeled,,uncommitted 5,, see stecker)
Diseq 5
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter None
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 5
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no


(IMP6 labeled,,uncommitted 6,, see stecker)
Diseq6
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter None
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 6
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no


(IMP7 labeled,,uncommitted 7,, see stecker)
Diseq7
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter None
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 7
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no


(IMP8 labeled,,uncommitted 8,, see stecker)
Diseq8
1 Tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter None
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 8
6 Sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no
P/S aici ma refer la ceea ce scrie pe capacele disequrilor ,de aici si cele 2 versiuni de configurare ptr dream
Aceasta este valabila si ptr disequrile 8+1 Maximum ce se comercializeaza la noi in tara.
VA ADUC LA CUNOSTINTA EVENTUALELE MODIFICARI IN SETARI!

narcis
13-01-08, 18:00
am si eu o problema, a testat cineva diseq acesta 8+1 cu lnb globo cu 8 iesiri ca ma chinui de vro 4 zile si l-am pus in toate felurile

narcis
13-01-08, 18:21
am si eu o mmare problema cu acest diseq la mine e versiunea p168, si a, 8 lnb globo cu 8 iesiri fiecare, se pare ca nu merge sub nici o forma, va rog daca a incercat cineva sa vina cu vreo sugestie, receptorul este optibox, mentionez ca cu lnb simple mi-a functionat si cu setari diseq 1.2

gelu_dh
13-01-08, 20:05
am si eu o mmare problema cu acest diseq la mine e versiunea p168, si a, 8 lnb globo cu 8 iesiri fiecare, se pare ca nu merge sub nici o forma, va rog daca a incercat cineva sa vina cu vreo sugestie, receptorul este optibox, mentionez ca cu lnb simple mi-a functionat si cu setari diseq 1.2
Vezi ca solutia e mai jos data de @ adi soni

narcis
14-01-08, 00:00
Vezi ca solutia e mai jos data de @ adi soni

sunt deacord cu tine insa la mine nu merge pe lnb-uri globo cu opt iesiri
trebe specificat si faptul ca pe lnb-uri normale imi functioneaza

adi sony
14-01-08, 07:31
Ptr cei care stiu mai multe despre aceste disequri sa posteze ,eventul cu ce lnb-uri,cu cate intrari.
Se pare ca lnb-urile cu octo nu functioneaza bine ,cine poate sa verifice sa ne de-a de stire.

narcis
16-01-08, 09:49
Cine ma ajuta sa mi configurez receptorul pentru diseq8/1 ca nu reusesc deloc,receptorul este echolite dsb 790 am incercat ba imi recunoaste 4 sateliti si unul ramane pe dinafara , ba cand activez motorul pe 1,2 imi recunoaste numai astra!!

Incearca cand pui pe 1.2 sa te duci la motor setup sa dezactivezi ga to xy si sa dai ca si cum ai cauta sateliti pina intra semnal, asta e valabil in cazul in care ai setat diseqc 1.2.

dic_star79
16-01-08, 10:03
Incearca cand pui pe 1.2 sa te duci la motor setup sa dezactivezi ga to xy si sa dai ca si cum ai cauta sateliti pina intra semnal, asta e valabil in cazul in care ai setat diseqc 1.2.
Daca citeai cateva posturi mai sus gaseai si raspunsul la intrebarea pe care am postato,dar asa e cand nu citesti ,raspunsul l am dat chiar eu:dance:

adi sony
22-01-08, 20:23
Aici puteti da jos si vedea setarile de la producator
http://www.emp-centauri.cz/pdf/Dreambox-P168.pdf.
Toate bune si frumoase,daca opresc receptorul in st-by si ii d-au drumul dupa o perioada mai mare de timp ,astept in jur de 10 min ,cand a luat-o din loc merge fara probleme toata ziua.
Singura treaba sa fac proba si cu versiunea 1 (V1 ). referitor la tot ce am scris ,aruncati si un ochi aici ,ultimele postari :
http://www.austech.info/dreambox/871-dreambox-lnb-fix.html, e foarte posibil ca problemele legate de disequri si H-H sa fie din cauza aceea ,Q72 care este un tranzistor mos-fet
Astept pareri si de la alti useri

maximuss
23-01-08, 11:18
Eu am comutator cu 4 intrari si cam schimba greu la frig . Daca iau comutator cu 8 intrari o sa am probleme ? Am OPTIBOX.

adi sony
26-01-08, 11:27
sunt deacord cu tine insa la mine nu merge pe lnb-uri globo cu opt iesiri
trebe specificat si faptul ca pe lnb-uri normale imi functioneaza
Este adevarat!!!

adi sony
26-01-08, 11:43
sunt deacord cu tine insa la mine nu merge pe lnb-uri globo cu opt iesiri
trebe specificat si faptul ca pe lnb-uri normale imi functioneaza
Aceeasi problema o am astazi ,am inlocuit unul din lnb-uri simple pe care este montat pe o intrare al diseq-ului,am pus cu 2 iesiri ,stupoare ,,nu este semnal pe intrarea asta ,am fost la magazin ,am schimbat lnb-ul ,l-am montat pe antena ,aceeasi problema .
Scotind cablul din diseq si punind direct catre lnb cu un prelungitor,, F,, semnal cat cuprinde ,este semnal ,chiar cu 10% calitate mai mare .
Asa ca nu contest cele spuse de colegul nostru Narcis ,am vorbit cu el de nenumarate ori la telefon ,inca ceva lnb-ul simplu care era pe antena este un
Inverto cu flansa de 0,3 db ,iar cel de-al 2 lea lnb care l-am montat inlocul celui simplu este tot un Inverto ,dar cu 2 iesiri ,vreau sa spun ca prin diseq nu e semnal de loc ,calitatea fiind undeva la 30% .Am asa intrare 1 -Thor ,2 -Sirius, lnb cu 2 iesiri ,3 - Hotbird,lnb cu 2 iesiri ,4 - Astra 19gr,lnb simplu ,5 - Hellas ,lnb cu 4 iesiri ,2 iesiri vin la disequrile mele ,2 la parintii mei .
Am 2 disequri acelasi model ,aceeasi problema o face si cel de-al2lea diseq.
Singura treaba e sa fac proba si cu prima varianta a diseqului .

adica
http://img91.imageshack.us/img91/4126/1540tw8.jpg

adi sony
26-01-08, 15:16
Aceeasi problema o am astazi ,am inlocuit unul din lnb-uri simple pe care este montat pe o intrare al diseq-ului,am pus cu 2 iesiri ,stupoare ,,nu este semnal pe intrarea asta ,am fost la magazin ,am schimbat lnb-ul ,l-am montat pe antena ,aceeasi problema .
Scotind cablul din diseq si punind direct catre lnb cu un prelungitor,, F,, semnal cat cuprinde ,este semnal ,chiar cu 10% calitate mai mare .
Asa ca nu contest cele spuse de colegul nostru Narcis ,am vorbit cu el de nenumarate ori la telefon ,inca ceva lnb-ul simplu care era pe antena este un
Inverto cu flansa de 0,3 db ,iar cel de-al 2 lea lnb care l-am montat inlocul celui simplu este tot un Inverto ,dar cu 2 iesiri ,vreau sa spun ca prin diseq nu e semnal de loc ,calitatea fiind undeva la 30% .Am asa intrare 1 -Thor ,2 -Sirius, lnb cu 2 iesiri ,3 - Hotbird,lnb cu 2 iesiri ,4 - Astra 19gr,lnb simplu ,5 - Hellas ,lnb cu 4 iesiri ,2 iesiri vin la disequrile mele ,2 la parintii mei .
Am 2 disequri acelasi model ,aceeasi problema o face si cel de-al2lea diseq.
Singura treaba e sa fac proba si cu prima varianta a diseqului .

adica
http://img91.imageshack.us/img91/4126/1540tw8.jpg
Ptr,a face sa lucreze si lnb-ul nou cu 2 iesiri ce l-am pus pe Thor ,a trebuit sa schimb intrarea de la prima mufa in diseq ,la a6a ,si sa refac setarea in receptor

satelescu
29-01-08, 20:53
Se pare ca lnb-urile cu octo nu functioneaza bine ,cine poate sa verifice sa ne de-a de stire.

Am folosit un astfel de lnb{octo},marca gold,pentru un sistem de sharing pentru opt receptoare.Pot spune ca gold-ul folosit cu receptoarele Globo nu prea fac "tandem" bun;folosit pentru max sharing,pe polaritatea orizontala,el merge bine,dar daca vrei sa folosesti polaritatea verticala poti avea surprize sa nu ai semnal decit pe un receptor sau doua{slave}.Am sa incerc un Octo Inverto,poate ca va merge bine pe ambele polaritati si la toate receptoarele slave.In orice caz,eu n-o sa mai folosesc Gold-ul.Este o marca facuta cei fara pretentii.Pretul lui pe piata noastra e prea mare in raport cu calitatea!

narcis
31-01-08, 12:46
Daca stie cineva vreo solutie cum pot folosi 8 optiboxuri , cu sau fara diseq, antena este toroidala cu 5 sateliti, ca eu am cam incercat toate variantele, am incercat cu diseq centauri si lnb-uri globo octo

Va multumesc

power
31-01-08, 21:21
pentru diseq ul de la max ...ala4x1,ma ajuta cineva
cu o configurare pentru dream?
am reusit eu ceva dar comuta cu intarziere...

adi sony
31-01-08, 21:33
pentru diseq ul de la max ...ala4x1,ma ajuta cineva
cu o configurare pentru dream?
am reusit eu ceva dar comuta cu intarziere...
Intrii la ,,satelite configuration/4 sateliti via DISEqC OPT A/B
si setezi ptr fiecare satelit A/A -A/B -B/A -B/B si trebuie sa iti functioneze
Dar mai este o intrebare ,cum iti comuta ,in ce sens ,la decodare sau schimbare de sateliti sau tp-uri si polarizari?

power
31-01-08, 21:38
Intrii la ,,satelite configuration/4 sateliti via DISEqC OPT A/B
si setezi ptr fiecare satelit A/A -A/B -B/A -B/B si trebuie sa iti functioneze
Dar mai este o intrebare ,cum iti comuta ,in ce sens ,la decodare sau schimbare de sateliti sau tp-uri si polarizari?

...la schimbare de sateliti...
lnb 1 mobila ( o misc manual)
lnb2 fixa,lnb3 fixa...

adi sony
01-02-08, 20:44
...la schimbare de sateliti...
lnb 1 mobila ( o misc manual)
lnb2 fixa,lnb3 fixa...
Incearca si fa proba si cu alte lnb-uri ,se pare ca problemele sant la ordinea zilei.
Apropo ,ce diseq ai acum?

adi sony
08-03-08, 09:17
Incearca si fa proba si cu alte lnb-uri ,se pare ca problemele sant la ordinea zilei.
Apropo ,ce diseq ai acum?
http://www.austech.info/dreambox/871...x-lnb-fix.html, e foarte posibil ca problemele legate de disequri ,8+1 ,4+1,lnb-uri ,si H-H sa fie din cauza aceea ,Q72 care este un tranzistor mos-fet
Astept pareri si de la alti useri.
Va multumesc! :)
P.S. pe aceasta cale multumesc colegului Guzy care are o problema cu optiboxul ,si anume ,lipsa alimentare lnb , tunerul este ok

zmeura
08-03-08, 10:10
Tranzistorul Q72 din Dream are rolul de comutator al protectiei pe alimentarea LNB-ului.Daca il sariti nu va mai functiona protectia la scurt,in rest nu va ajuta cu nimic altceva.Poate doar in eventualitatea in care aceasta protectie intra din cauza disecq-ului si atunci e normal ca diseqc-ul sa nu mai functioneze,dar nu recomand aceasta manevra.

adi sony
12-03-08, 00:26
http://www.austech.info/dreambox/871-dreambox-lnb-fix.html, e foarte posibil ca problemele legate de disequri ,8+1 ,4+1,lnb-uri ,si H-H sa fie din cauza aceea ,Q72 care este un tranzistor mos-fet
Astept pareri si de la alti useri.
Va multumesc! :)
P.S. pe aceasta cale multumesc colegului Guzy care are o problema cu optiboxul ,si anume ,lipsa alimentare lnb , tunerul este ok,posibil asta sa fie problemele legate de comutari diseq si HH

gelu_dh
12-03-08, 10:54
,posibil asta sa fie problemele legate de comutari diseq si HH
Eu cu modelul asta ce il am de peste un an merge ok,comuta instantaneu si niciodata nu am avut vre-o problema. L-as recomanda la toti,e super.

[URL=http://imageshack.us]http://img399.imageshack.us/img399/716/pc134174uq1.jpg[/URL

genugeo85
12-03-08, 22:07
Si cam de pe unde se poate achizitiona?

gelu_dh
12-03-08, 22:52
Si cam de pe unde se poate achizitiona?

Eu l-am luat de aici,dar vad ca pe site nu-s.....http://www.dk-sat.ro/?l=ro&m=2

dic_star79
12-03-08, 22:53
Iar eu l am luat de aici:Comutator DiSEqC 8/1

80 RON http://www.digisat-systems.ro/indexs.php?action=produse&categ=14
DigiSat - Noi iti aducem televiziunea acolo unde iti doresti

Snow
12-03-08, 23:44
http://www.dk-sat.ro/?l=ro&m=2&c=&sc=&p=5&fid=67

Black_Angel
13-04-08, 22:19
am si eu problema de config ptr. Diseq din acest tread #10

la mine scrie P.168v.2- este vreo dif. la acel care este fara v- ???

asi dori si eu sa il pun la un Dream 7020Si cu Nabilo Darkstar


Sau sa fie asa mare dif intre Gemini si Nabilo ??? ( PS: nu imi place gemini )

adi sony
22-04-08, 11:15
Salut
Incearca cu disequl care ti la prezentat Gelu ,celelalte versiuni le-am testat eu si sant vraiste,un kkt de diseq ptr dreambox ,sta f prost cu ,comutarea de pe un satelit pe altul ,iarna ,la ger e jale ,stai pana iti comuta ,de mananci 2 paini ,.adica vreo 15 minute ,dupa care merge binisor
Au buguri f mari ,acum sigur nu stiu ,pe alte conserve cica ar functiona f bine

mark21
06-08-08, 11:33
salutare.

dupa lupte seculare care au durat 4 zile am montat o antena toroidala..

Am setat la advance tuner asa: DM800

Aleg un satelit , setez diseq 1.1, dupa care aleg LNB 1 sau ce corespunde intrarii in diseq.., apoi setez uncommited..

Trec la alt satelit, si tot asa.. setez la toti cei 8.

Cand dau automatic scan intra doar cativa sateliti, pe unii nu i vede.
Daca dau sat find, ii vede pe toti dar nu cred ca e corect.

Am un diseq 8/1 Centauri.

Daca aleg confi SIMPLE , 4 LNB via diseaq funtioneaza perfect primii 4 sateliti conform intrailor in diseq.

UNDE GRESESC? ce mai trebuie configurat?
MERCI.

PS: daca asta nu e bun, recomandati un diseq sanatos si de unde cumpar..
Am inteles ca SPAUN ar fi cele mai bune.. dar nu am vazut decat 4/1; cum se leaga 2 x4/1 ca sa facem 1 de 8?

Am 42-43 m cablu, se merita sa pun un amplicator ?

dic_star79
06-08-08, 14:58
Bine, bine si ce receptor ai ca nu ai spus? , sau ramane sa ne dam cu presupusu sa aflam? :)

laleauaneagra
06-08-08, 20:29
Bine, bine si ce receptor ai ca nu ai spus? , sau ramane sa ne dam cu presupusu sa aflam? :)



DM800 :) :)

stargate
07-08-08, 00:27
salutare.

dupa lupte seculare care au durat 4 zile am montat o antena toroidala..

Am setat la advance tuner asa: DM800

Aleg un satelit , setez diseq 1.1, dupa care aleg LNB 1 sau ce corespunde intrarii in diseq.., apoi setez uncommited..

Trec la alt satelit, si tot asa.. setez la toti cei 8.

Cand dau automatic scan intra doar cativa sateliti, pe unii nu i vede.
Daca dau sat find, ii vede pe toti dar nu cred ca e corect.

Am un diseq 8/1 Centauri.

Daca aleg confi SIMPLE , 4 LNB via diseaq funtioneaza perfect primii 4 sateliti conform intrailor in diseq.

UNDE GRESESC? ce mai trebuie configurat?
MERCI.

PS: daca asta nu e bun, recomandati un diseq sanatos si de unde cumpar..
Am inteles ca SPAUN ar fi cele mai bune.. dar nu am vazut decat 4/1; cum se leaga 2 x4/1 ca sa facem 1 de 8?

Am 42-43 m cablu, se merita sa pun un amplicator ?

la DISEqC Parameter sa fie setat None daca vrei sa-ti mearga in modul DISEqC 1.1 acelasi Centauri am si eu si merge super bine cu 7 lnb-uri

mark21
07-08-08, 09:48
la DISEqC Parameter sa fie setat None daca vrei sa-ti mearga in modul DISEqC 1.1 acelasi Centauri am si eu si merge super bine cu 7 lnb-uri

Am reusit, pana la urma..

LNB1 si Input 1, bineinteles pt fiecare ce lnb si input are..

si oridinea in care e mers e COMMITED, primul..
Diseq 1.1 ,restu n am schimbat am lasat default.

O gramada de tuned failed, schimba f greu...

Insemna ca tu esti un norocos ca ti merge bine...eu ma reorientez..

stargate
07-08-08, 10:44
Am reusit, pana la urma..

LNB1 si Input 1, bineinteles pt fiecare ce lnb si input are..

si oridinea in care e mers e COMMITED, primul..
Diseq 1.1 ,restu n am schimbat am lasat default.

O gramada de tuned failed, schimba f greu...

Insemna ca tu esti un norocos ca ti merge bine...eu ma reorientez..

acelasi lucru l-am patit si eu la inceput , comuta foarte greu pana am setat la DISEqC Parameter - None acum comuta instantaneu

valygbox
19-01-09, 10:25
poate cineva sa ma ajute sa configurez un diseq GOLD EDITION DSG 8/1 pe un INETBOX 300 folosesc GP 440.......MULTUMESC MULT.

dic_star79
19-01-09, 10:56
Eu am configurat DM cu ajutorul postului #10 a lui ady sony si este ok .

Urmeaza pasi si o sa il configurezi :
LNB1
1 tone burst: no
2 DiseqC mode versiunea 1.1
3 Diseq parameter A/A
4 Diseq repeat no
5 Uncommitted swich imput 1
6 sequence repeat no
7 Swap comand no
8 Fast Diseq no

si asa mai departe pana la 8 LNB.

fery21
19-01-09, 11:02
alternativele ar fi cam astea 2

http://www.satellite-heaven.de/pictures/8lnbs12volt.jpg

http://www.satellite-heaven.de/pictures/8lnbemulator.jpg

paulino
26-01-09, 11:30
Cel mai folosit montaj este cu 2 antene cuplate prin Disq 2/1...

Meridian
23-03-11, 09:48
Am doua antene si Optibox 550 S. In total 7 lnb-uri.

Antena 1:

1 W - 4.8 E - 13 E - 19.2 E

Antena 2:

42 E - 39 E - 23.5 E

Initial am setat DiseqC Parameter :

LNB 1: A/A
LNB 2: A/B
LNB 3: B/A
LNB 4: B/B
LNB 5: A/A
LNB 6: A/B
LNB 7: B/A

Cum am trecut pe NONE la toate LNB-urile imi comuta instantaneu. Am acest diseqc:

http://img118.imageshack.us/img118/3513/1074650335zj2vk8.jpg

zappa
23-03-11, 10:43
Setarile tale nu au cum sa fie bune.

stargate
23-03-11, 12:18
asa am eu pe optibox imagine nemesis cu comutator 10x1

http://i172.photobucket.com/albums/w27/stargate13ro/osdshot3.png

http://i172.photobucket.com/albums/w27/stargate13ro/osdshot2.png

http://i172.photobucket.com/albums/w27/stargate13ro/osdshot.png

incearca sa te inspiri din imagini

vasiletina
10-07-12, 01:26
Am urmatorul Diseqc
http://www.emp-centauri.cz/products.php?id_kateg=5&id_pkateg=20&id=82

http://www.emp-centauri.cz/images/products/s_8-1_pcp_w2.png

v (http://www.emp-centauri.cz/products.php?id_kateg=5&id_pkateg=20&id=82)reau sa imi configurez cei 8 sateliti pe acest diseqc folosind configurarea 1.1 sau 1.2

Am incercat configurarea urmatoare:



Satelite


Amos
4W

Astra 4A
4.8E

Eurobird 16A
16E

Astra
19E

Hotbird
13E

Intelsat
0.08W







LNB


1

2

3

4

5

6

7

8



Priority


Auto

Auto

Auto

Auto

Auto

Auto

Auto

Auto



LOF


Universal LNB

Universal LNB

Universal LNB

Universal LNB

Universal LNB

Universal LNB

Universal LNB

Universal LNB



Voltage mode

Polarisation

Polarisation

Polarisation

Polarisation

Polarisation

Polarisation

Polarisation

Polarisation



Increased
Voltage

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes



Tone mode


Band

Band

Band

Band

Band

Band

Band

Band



Diseqc mode


1.1

1.1

1.1

1.1

1.1.

1.1

1.1

1.1



Toneburst


None

None

None

None

None

None

None

None



Committed diseqc command

AA

AB

BA

BB

AA

AB

BA

BB



Fast diseqc


No

No

No

No

No

No

No

No



Sequence repeat

No

No

No

No

No

No

No

No



Command order

Committed Uncommitted toneburst

Committed
Uncommitted
Toneburst

Committed
Uncommitted
toneburst

Committed
Uncommitted toneburst

Committed
Uncommitted
toneburst

Committed
Uncommitted toneburst

Committed
Uncommitted toneburst

Committed
Uncommitted toneburst



Uncommitted diseqc command

Input 1

Input 1

Input 1

Input 1

Input 2

Input 2

Input 2

Input 2



Diseqc repeat



None

None

None

None

None

None

None

None




nu merge.


am incercat varianta USALS / Diseqc 1.2 cu cautarea satelitilor si salvarea pozitiilor, insa dupa ce am rezolvat de salvat pozitiile, cand sa umraresc programele nu imi mai gaseste semnal pe satelit.

ce este de facut?

stargate
10-07-12, 01:42
Seteaza cum este mai jos si o sa-ti mearga sigur ... bafta la lucru :drinks:



Satelite


Amos
4W

Astra 4A
4.8E

Eurobird 16A
16E

Astra
19E

Hotbird
13E

Intelsat
0.08W







LNB


1

2

3

4

5

6

7

8



Priority


Auto

Auto

Auto

Auto

Auto

Auto

Auto

Auto



LOF


Universal LNB

Universal LNB

Universal LNB

Universal LNB

Universal LNB

Universal LNB

Universal LNB

Universal LNB



Voltage mode

Polarisation

Polarisation

Polarisation

Polarisation

Polarisation

Polarisation

Polarisation

Polarisation



Increased
Voltage

no

no

no

no

no

no

no

no



Tone mode


Band

Band

Band

Band

Band

Band

Band

Band



Diseqc mode


1.1

1.1

1.1

1.1

1.1.

1.1

1.1

1.1



Toneburst


None

None

None

None

None

None

None

None



Committed diseqc command

None

None

None

None

None

None

None

None



Fast diseqc


No

No

No

No

No

No

No

No



Sequence repeat

No

No

No

No

No

No

No

No



Command order

Committed Uncommitted toneburst

Committed
Uncommitted
Toneburst

Committed
Uncommitted
toneburst

Committed
Uncommitted toneburst

Committed
Uncommitted
toneburst

Committed
Uncommitted toneburst

Committed
Uncommitted toneburst

Committed
Uncommitted toneburst



Uncommitted diseqc command

Input 1

Input 2

Input 3

Input 4

Input 5

Input 6

Input 7

Input 8



Diseqc repeat



None

None

None

None

None

None

None

None

vasiletina
10-07-12, 02:17
in final merge cu modificarea specificata de "stargate" - multumesc.

dingo31
13-02-18, 22:30
1=Antena mobila pe actuator/positioner, 2=antena mobila pe motor HH, 3=antena fixa 30W, 4...5, 6, 7, 8 = antene fixe pe diferite pozitii orbitale. Output = 2 receivere. Total 2 antene mobile si 6 antene fixe pentru doua receivere. Ce schema fiabila diseq pentru configuratia asta trebuie folosita?