PDA

View Full Version : Televiziunile Antena 1/Antena 3 NU in HD Terestru



dorinelu
04-11-09, 19:07
Televiziunile Antena 1 şi Antena 3 au primit, miercuri, acordul Consiliului Naţional al Audiovizualului (CNA) pentru a incepe să transmită experimental programe in High Definition.
CNA a analizat, in şedinţa de miercuri, solicitările SC Antena 1 SA şi SC Antena 3 SA de acordare a unor licenţe audiovizuale experimentale in sistem DVB-T (televiziune digitală terestră) pentru Antena 1 şi Antena 3, in cadrul experimentului realizat de Societatea Naţională de Radiocomunicaţii (SNR) pe canalele 59 Bucureşti şi 54 Păltiniş-Sibiu.
Potrivit CNA, pe emiţătoarele SNR emit experimental, in prezent, mai multe posturi, printre care TVR 1, TVR 2, Naţional TV şi Realitatea TV.
CNA a aprobat solicitările pană la incetarea emisiei analogice, respectiv pană la intrarea in funcţiune a primelor două multiplexuri digitale prevăzute in strategia naţională de trecere de la televiziunea analogică la cea digitală.
Totuşi, Gelu Trandafir, membru al CNA, a votat doar pentru acordarea licenţei pentru Antena 1 şi impotriva solicitării pentru Antena 3. "Ce este pe terestru (posturile printre care se numără şi Antena 1, n.r.) se mută pe digital, este logic, dar Antena 3 emite pe satelit. Sunt zeci de posturi care emit pe satelit", a explicat Gelu Trandafir.
Şi Narcisa Iorga, un alt membru al Consiliului, a spus că, prin acordarea licenţei de a emite in experimentul SNR unor posturi comerciale, Societatea Naţională de Radiocomunicaţii are "unele avantaje in procesul de digitalizare". "SNR are o obligaţie doar pentru TVR, pentru că este post naţional, iar celelalte posturi comerciale beneficiază de avantajele postului public", a precizat Narcisa Iorga. [ www.mediafax.ro ]

qwess
04-11-09, 21:59
CNA a analizat, solicitarea S.C. PRO TV SA de acordare a unei licenţe audiovizuale experimentale in sistem DVB-T-HD pentru Sport.RO, pe Canalul 30.
"După trei ani de experiment Pro TV in sistem HD, am decis să continuăm experimentul şi pe Sport.ro, pe acelaşi canal pe care emite Pro TV HD, respectiv Canal 30", a spus Adriana Păpureanu, reprezentantul Pro TV la şedinţa CNA.
CNA a aprobat solicitarea SC PRO TV SA.
sursa:
http://www.mediafax.ro/cultura-media/sport-ro-incepe-experimentele-pentru-a-emite-in-high-definition-5026205

mar1us
13-06-10, 00:18
pai si cind incep sa emita antenele1si3 in HD,macar teste nu au facut?

dic_star79
13-06-10, 10:25
A fost o greseala a celor de la Antene in privinta HD, ei au vrut sa spuna ca vor emite terestru digital si nu HD, au revenit si au remediat gresala. Acum emite doar Antena 3 in pachetul SNR canal 59 in Bucuresti!

mar1us
13-06-10, 22:48
Televiziunile Antena 1 şi Antena 3 au primit, miercuri, acordul Consiliului Naţional al Audiovizualului (CNA) pentru a incepe să transmită experimental programe in High Definition.

pai uite ce zice dorinelu ...stiu despre faza cind au prezentat la stiri ,dar aici e vorba despre altceva,CNA...de fapt nu m-ar mira ca nici ei(CNA-UL) nu stiu ce semneaza

dic_star79
14-06-10, 07:51
Aceasta a fost stirea in care cei de la Antene se fac de cacaoooo....:lol:

sifo66
15-06-10, 22:46
antenele se cam faq de kko cam de multa vreme mai ales antena 3:cheers:

daradici
16-06-10, 16:34
Care televiziuni ? ....a...vroiai sa zici canale ? :oops:

badeaghio
16-06-10, 19:05
lipseste un verb, sau un ":" din titlu?

voiculescu in hd :comp:

zmeura
16-06-10, 19:49
Limita de caractere,a ramas asa.:clap:
Am vrut sa adaug nu ca sa se stie inainte de a fi citita stirea gresita a motaneilor.

dic_star79
16-06-10, 20:21
Nu cred ca o sa aiba bani sa emita individual cei de la Intact, vor astepta sa fie bagati intr un pachet al SNR, in octombrie!

daradici
16-06-10, 23:49
...cum noi ne bucuram de o receptie MOKA si ei la randul lor se bucura la fel de o transmisie mai ieftina !

Asta e logica ! :gathering: