PDA

View Full Version : focus sat in phoenix



stargate
24-11-09, 11:02
va rog daca aveti niste setari pentru cccam.cfg pentru a pune un card focus sat in phoenix pe un dm500 , am incercat eu mai multe variante dar nu a mers niciuna sau setari pentru a pune un card tvr viaccess in phoenix .

daca au fost puse undeva pe forum si nu am vazut imi cer mii de scuze .


cu respect

mondo
24-11-09, 12:55
La mine merge cu setarea asta:
PHOENIX READER PATH : /dev/tts/0

La altii cu asta:
SERIAL READER : /dev/tts/0 phoenix

stargate
24-11-09, 13:55
din pacate nu merge cu nicio setare cu prima setare

PHOENIX READER PATH : /dev/tts/0

cardul este vazut dar nu deschide .

cu aceasta

SERIAL READER : /dev/tts/0 phoenix

cardul nu este vazut de phoenix

astept si alte sugestii ... cu respect

mondo
24-11-09, 14:05
Daca este phoenix de la @gelvis trebuie sa schimbi pinul la freqventa de 3.57mhz.

stargate
24-11-09, 14:12
de la @gelvis este si este setat pe 3.75 mhz .

stargate
24-11-09, 18:29
cu aceste setari cardul este vazut in phoenix dar nu deschide de pe card chiar si fara linii in cccam.cfg

WEBINFO LISTEN PORT: 16001
TELNETINFO LISTEN PORT : 16000
PHOENIX READER PATH: /dev/tts/0
SMARTCARD CLOCK FREQUENCY: /dev/tts/0 3750000
EXTRA EMM LEVEL:no
SHOW TIMING:yes
ZAP OSD TIME:0
EMM THREADS:1
CHANNELINFO FILE : /var/etc/CCcam.channelinfo
CAID PRIO FILE : /var/etc/CCcam.prio
PROVIDERINFO FILE : /var/etc/CCcam.providers


ceva ideii de la cei ce au pus focussat in phoenix ... va rog

suporter
25-11-09, 00:08
In cititorul DM500 iti functioneaza?

delta2k2
25-11-09, 00:59
Variante ajutătoare :

- in setările DM-ului , mergi la Setup , Expert Settings , şi verifică să fie bifată opţiunea : Don`t open serial port

- la unele phoenix-uri trebuie să fie scos puţin cardul (aproximativ 1 mm) ; deci il introduci pană la capăt , apoi il scoţi puţin (vei observa că unul din LED-uri clipeşte)



.

stargate
25-11-09, 08:35
cardul este activ si este citit de catre cardreaderul dm500 .

optiunea este bifata in setari ... cardul este vazut de catre phoenix dar nu deschide de pe card nu apare nicio cerere pentru card cand dau pe un canal focus .

prodigy
25-11-09, 09:46
Ma confrunt cu aceeasi problema, am pus focus intr-un smargo si nici al dreq nu vrea sa se initializeze....
- nici in newcs ( aici as fii preferat eu )
- nici in cccam direct ( am incercat orice varianta, mai putin asta cu PHOENIX SERIAL READER )
-> zice ca conax card found, dar pe urma card init fail...in dream pe newcs cu setari specifice de N2 ( jiji ) merge perfekt, chiar nu imi dau seama ce nu-i place...o fii smargo de vina?

delta2k2
25-11-09, 09:58
@stargate , incearcă şi cu următoarele opţiuni , in CCcam.cfg :

SMARTCARD CLOCK FREQUENCY: /dev/tts/0 3570000
SERIAL READER : /dev/tts/0


La mine funcţionează fără probleme cu aceste setări.
Dacă tot nu vrea , elimină fişierul CCcam.prio , iar in CCcam.cfg lasă doar cele două linii de mai sus. Dai reboot şi apoi lasă cateva minute pe un canal F0cus (chiar dacă in primă fază ecranul este negru)

Incă ceva , ai spus că respectivul card este activ. La info , ce scrie la subscripţie ?


.

stargate
25-11-09, 10:42
multumesc tuturor care au incercat sa ma ajute ... nu vrea si pace oricate setari asi face asa ca am abandonat ideia cu doua carduri pe dm500 ... cand o sa am putin timp o sa incerc si cu alta imagine .

cu respect

badeaghio
10-07-10, 16:45
A gasit cineva o solutie? tot de la @gelvis iau si eu un Pheonix, nu-mi va merge Focus-ul in el?

teqi
10-07-10, 21:47
merge, pot sa cumperi linistit ca merge