PDA

View Full Version : LUCIAN BUTE vs LIBRADO ANDRADE



Einstein
28-11-09, 16:20
Lucian Bute promite că va rămine campion.

Lucian Bute işi apără centura cu diamante, in noaptea de simbătă spre duminică, de la ora 5:30 (ora Romaniei) in faţa mexicanului Librado Andrade. Meciul se va juca in Colisee Pepsi din Quebec in faţa a 16.500 de spectatori. In cazul in care va ciştiga, Lucian ar putea deveni şi numărul unu mondial la categoria supermijlocie, următoarea sa ţintă fiind unificarea a două centuri mondiale.

Campionul mondial IBF s-a pregătit pentru acest meci atit din punct de vedere tactic cit şi din punct de vedere psihic: "Sint de două ori mai bine antrenat fizic decit la primul meci, am pregătit in detaliu fiecare mişcare şi nu are cu ce să mă surprindă", promite Bute.

"Mister KO" a boxat cu Librado Andrade pe 28 octombrie 2008, cind mexicanul l-a pus la podea pe roman pentru prima dată in carieră. Atunci meciul a fost ciştigat, la puncte, de Lucian Bute.

In această nopate, de la ora 5:30, Lucian Bute vrea să inchidă gura tuturor celor care i-au contestat victoria de acum un an.

"Andrade e un pugilist valoros, dar nu va mai avea şansa de a mă trimite la podea. Sint de două ori mai bine antrenat fizic decit atunci, am pregătit in detaliu fiecare mişcare şi nu are cu ce să mă surprindă"
Lucian Bute

"Lucian va face spectacol. Victoria lui Bute va fi indiscutabilă. Eu cred că va termina cu Andrade in runda a opta sau a noua. Dacă nu, la puncte, victoria va fi in unanimitate. Oricum, am emoţii"
Titi Tudor, fostul antrenor al lui Leonard Doroftei

"Andrade nu are nici o şansă. Nu va mai avea el prilejul din primul meci ca să-l pună la podea pe Bute. Atunci Lucian şi-a pierdut concentrarea un moment şi l-a costat. Acum ambiţia lui e mare şi va ciştiga clar"
Leonard Doroftei, fost campion mondial WBA

"Sint convins că va fi o victorie. Vreau una la puncte, nu neaparat prin knock-out. Andrade va pune presiune din primul moment, dar Lucian ştie să-i răspundă. S-a pregătit mult pentru acest meci"
Rudel Obreja, preşedinte FR Box "Acum vreau să-l inving prin KO, ca să nu mai existe nicio indoială. Voi incheia acest meci aşa cum trebuia să se incheie. Acum am primit această şansă şi nu o voi lăsa să-mi scape. Bute este un pugilist bun, dar il voi invinge. Il voi răni şi il voi opri"
Librado Andrade

"Nu vreau numai un KO, vreau ca Librado să-i facă rău, să-l pedepsească, să-l bată pană in lasă lat, să-l pulverizeze"
Howard Grant, antrenorul lui Librado Andrade

In Romania, meciul va fi transmis in direct pe TVR 1 şi liveTEXT pe gsp.ro, duminică dimineaţa de la ora 5:30.

http://www.gsp.ro/sporturi/box/lucian-bute-promite-ca-va-ramine-campion-transmite-i-un-mesaj-165504.html

GEXE
29-11-09, 07:33
Lucian Bute s-a tinut de promisiune si la pus jos.

Ursanu
29-11-09, 10:37
BRAVOOO LUCIAN BUTE !!! HAI ROMANIA !!!:cheers:

zmeura
29-11-09, 10:47
L-a batut lejer.Cred ca mexicanul a fost mai slab pregatit si Bute a stiut ce are de facut.S-a mai clatinat el in reprizele dinainte la cate un pumn de al lui Bute,al nostru nu a fortat si cand l-a prins nu i-a trebuit mult.