PDA

View Full Version : o opinie va rog,daca se poate.



shadowman
09-12-09, 19:38
respecte!
deoarece am inteles ca vecinii,adica ungurii,au inceput transmisiile digitale si vreau sa profit,daca voi putea,adica sa le "fur"semnalul as dori sa cumpar o antena ptr receptia posturilor din vecini.
tot cautand diferite modele am ajuns la modelul respectiv http://www.jebsee.com.tw/products_frameset.htm?gclid=CIK2n7PvyZ4CFcQSzAod4GxRrQ
e vorba de antena model:SAT-600.
sincer nu stiu ce poate,insa imi place cum arata,e ceva mai deosebit fata de celelalte modele.
ok stiu ca nu designul face calitatea,insa poate aveti vreo parere sau ati mai vazut modelul respectiv si stiti catecev despre el.
astept pareri,pro si contra.
va multumesc.
bafta!
p.s.-daca aveti vreun model de antena care sa merite cumparat,astept variante.

dic_star79
09-12-09, 20:04
Pentru o receptie buna iti recomand aceasta antena MX-075, este o antena de mare castig de banda larga bate pana la 100km de emitator ! http://www.antech.ro/?cat=p&page=3

yky
09-12-09, 22:05
.......Eu sunt circumspect tare, fata de acea antena :SAT-600....e un fel de antena minune....acopera un spectru mult prea mare de frecventa ca sa poti sa zici ca ar avea ceva castig....probabil are un amplificator in ea dar fara un semnal corect receptionat o sa amplifice doar zgomotul.
Antena expusa de @dic_star79 arata a antena, totusi are prea mult plastic pe ea , gandeste-te cand s-or aseza pe ea doi porumbei ce frumos o sa faca...:D!!!.....si probabil nu e nici foarte ieftina. La cati elementi are si fiind in UIF castigul nu e extraordinar de impresionant mai ales ca are un pic peste un metru lungime. (http://sateliti.info/member.php?u=194)
Avand totusi in vedere locatia ta care e foarte aproape de granita, nici 10Km cred totusi ca vei obtine rezultate cu ea.
Eu in locul tau m-as interesa pe ce frecvente emit vecinii nostrii si in functie de asta mi-as confectiona o antena calculata pe acele canale . O antena yagi ...long yagi o sa-ti satisfaca toate dorintele.
Mai era mai demult o antenuta care chiar facea minuni "antena Swan" mai pretentioasa la confectionat dar aia chiar sarea de 20dB castig in UIF. I-mi pare rau ca am pierdut schema ei dar aia chiar merita.
PS: pentru DVB-T nu trebuie o antena speciala ...:D ci doar o antena de televiziune buna (bine confectionata) acordata si adaptata bine.

In cazul in care ai o antena de satelit disponibila :D orienteaza-o la sol spre vecinii nostrii si pune-i in focar un dipol in lambda/2 la acea frecventa si ai terminat.

zmeura
09-12-09, 23:10
Cu antenele de camera nu faci nimic.Cele puse de dickstar sunt bune.Avand in vedere ca nu te descurci prea bine,ia cu incredere o antena de exterior,de banda larga cu amplificator.Ce zice yky e o treaba dar nu mai merita antenele de canal deoarece taie mult celelalte canale (mai ales cele superioare) si nu le poti folosi atunci cand situatia se modifica.
Erau antenele turcesti (modelul gratar cu elemente in X sau stil yagi cu o mini farfurie in spate)care merg suficient de bine.

florini
10-12-09, 16:19
Distanta pana la emitator, frecventa si puterea de emisie sunt determinante pentru rezultatul final. In functie de acesti paramentri ai putea avea nevoie fie de o antena de 25 de lei (antena camera de la metro) sau un Yagi cu mai multe elemente acordat pe frcventa respectiva.