PDA

View Full Version : Strong HH DM 2100



dyngo
14-02-07, 10:32
Intrebare
Aceasta Montura poate fi folosita si pe USALS
a incercat cineva, respecta coordonatele catde cat
Am mai intrebat si pe alt forum si o singura persoana a spus ca da
Intreb pt ca in manualul de utilizare nu se pomeneste nimic despre USALS si nu vreau sa fac vreo prostie.
Daca DA, in timp poate afecta motorul cu ceva?

Multumesc anticipat :oops:

-minus
14-02-07, 10:42
Intrebare
Aceasta Montura poate fi folosita si pe USALS
a incercat cineva, respecta coordonatele catde cat
Am mai intrebat si pe alt forum si o singura persoana a spus ca da
Intreb pt ca in manualul de utilizare nu se pomeneste nimic despre USALS si nu vreau sa fac vreo prostie.
Daca DA, in timp poate afecta motorul cu ceva?

Multumesc anticipat :oops: Din ce stiu poate fi flosita si cu USALS,dar nu are cum sa-ti afecteze motorul,motorul la un H_H se strica din 2 motive;1 suprasarcina,adica antena mult mai mare decit poate duce el ca sarcina,si folosireafrecventa si abuziva de pe un satelit pe altul,ex;de la 30Wla 75E de cel puti 6-7 ori pe zi,daca se foloseste corespunzator adica montura e pusa sa mearga din satelit in satelit pina ajunge la cel din urma e ok,dar daca descrie arcuri mari se poate defecta in timp.Spaniolul :wink:

dyngo
14-02-07, 10:52
Din nou pe faza... ca intotdeauna
Mai trebuiesc facute si alte setari inafara de cele pt locatie?
Cat de exacte trebuie sa fie coordonatele sau este suficient sa bag coordonatele pt Bucuresti?

-minus
14-02-07, 10:55
Din nou pe faza... ca intotdeauna
Mai trebuiesc facute si alte setari inafara de cele pt locatie?
Cat de exacte trebuie sa fie coordonatele sau este suficient sa bag coordonatele pt Bucuresti? e suficient sa ai antena bine pozitionata pe satelitul sudic,reglat si H-H-ul si..spor la cautat sateliti :D introduci coordonatele tale si incepi pentru inceput cu cel mai apropiat satelit ex.astra 19,daca montura se pozitioneaza corect e ok! succes.Spaniolul :wink:

XVanish
14-02-07, 11:47
M-am jucat eu putin cu SG2100A si merge binisor pe usuals, singura problema e la satelitii mai departati, in sensul in care pe Astra 19,2 se pozitioneaza bine iar cand dau pe altul mai departe pe axa nu sunt tare multumit de semnal, desi il prinde. Acum nush ce sa zic, adevarul e ca si eu trebuie sa reglesz mai meticulos antena/montura, dar in mare eu zic ca merge binisor.
Mai testeaza si tu si posteaza rezultatele...

dyngo
14-02-07, 12:33
Ok, o sa probez cu prima ocazie....
inca o intrebare, in momentul in care o treci pe USALS se pierd setarile pt diseq 1.2 ? pt ca nu prea i-mi vine sa iau iarasi la cautat toti satelitii....

si inca ceva: spunetimi si mie un TP cu semnal mai puternic pe turcsat, pt ca am incercat aseara sa caut satelitul si nu am reusit sa dau de el...

-minus
14-02-07, 13:44
Ok, o sa probez cu prima ocazie....
inca o intrebare, in momentul in care o treci pe USALS se pierd setarile pt diseq 1.2 ? pt ca nu prea i-mi vine sa iau iarasi la cautat toti satelitii....

si inca ceva: spunetimi si mie un TP cu semnal mai puternic pe turcsat, pt ca am incercat aseara sa caut satelitul si nu am reusit sa dau de el... uite incearca pe asta; 11892 H 12800 .- Dogus Grubu -w- East
NTV T?rkiye -w- 308 256 Tur 1
CNBC-E -w- 309 258 Tur 2
E2 -w- 310 260 Tur 3
NBA TV :wink:

XVanish
14-02-07, 18:16
Ok, o sa probez cu prima ocazie....
inca o intrebare, in momentul in care o treci pe USALS se pierd setarile pt diseq 1.2 ? pt ca nu prea i-mi vine sa iau iarasi la cautat toti satelitii....

Asta sincer nush sa iti spun daca se pierd sau nu pt ca la mine, cum inca sunt n00b, sunt tot la partea de experimente si nu bag de seama tare multe... eu fac copie la tot ce misca... un fel de backup... cand nu merge ceva pac peste el un overwrite si am rez problema... :D

Succes !