PDA

View Full Version : are cineva aceasta configuratie functionabila ?



milo
28-12-09, 19:40
Salut .

Am tot incercat si m-am chinuit cu tot felu de combinatii de linii in cccam.cfg insa nu am reusit sa fac sa se vada cardu pe Phoenix+adaptor usb to rs232 + ubuntu .

Daca are cineva aceasta configuratie in cccam oricare ar fi cardu va rog sa-mi spuneti si mie setarile .

PS : adaptorul usb este recunoscut de ubuntu dar doar atat cand bag phoenixu parca acesta nu exista ...marog cardu . Tot ce vad e unknown card ...


Multumesc si sarbatori fericite !

un user
28-12-09, 20:17
Pt adaptorul usb-rs232, ai vre-un program sa-l configurezi ?
ceva unde sa selectezi baud rate, ....si ce frecventa are ceasul de la phoenix ?
Vezi ca frecventa de la phoenix se transforma in baud rate, iar la adaptor trebuie sa ai acelasi baud rate, numai atunci pot comunica.
Si inca ceva, sunt 2 pini la serial pe care se face reset-ul, iar resetul se mai poate face pe tranzitia de la low-->high, sau high-->low, si nu stiu daca adaptorul tau stie sa faca asta.

fery21
29-12-09, 01:41
In telnet: dmesg

Apoi asta in CCcam.cfg (depinde ce raspuns primesti in telnet)
SERIAL READER : /dev/ttyUSB0
SERIAL READER : /dev/ttyUSB1
SERIAL READER : /dev/ttyUSB2
SERIAL READER : /dev/ttyUSB3

milo
31-12-09, 03:19
Pt adaptorul usb-rs232, ai vre-un program sa-l configurezi ?
ceva unde sa selectezi baud rate, ....si ce frecventa are ceasul de la phoenix ?
Vezi ca frecventa de la phoenix se transforma in baud rate, iar la adaptor trebuie sa ai acelasi baud rate, numai atunci pot comunica.
Si inca ceva, sunt 2 pini la serial pe care se face reset-ul, iar resetul se mai poate face pe tranzitia de la low-->high, sau high-->low, si nu stiu daca adaptorul tau stie sa faca asta.
phoenixu lucreaza la 3,57 si 6 ...am incercat ambele veriante ...la adaptor sincer nu am idee ce baud rate e ca nu vad sa scrie undeva.

PapaDan
31-12-09, 10:15
serial to usb-asa se numeste programul.Se gaseste pe diferite pagini.E un fel de utilitar pentru asemenea adaptoare.
Milo,da mo un telefon ca nu mai stiu nimic de tine.
http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm
http://www.google.de/#hl=de&q=serial+to+usb+driver&meta=&aq=2&oq=%22serial+to+usb&fp=c6a75e802a8b0e7
Numai bine Tuturor
PapaDan

milo
31-12-09, 16:21
nu mai am nr: tau ...s-a sters lista din telefon habar n-am de ce ....

LA MULTI ANI !