PDA

View Full Version : Sfaturi achizitionare echipament



AndySabian
02-02-10, 13:15
Salut, de cateva zile ma tot gandesc sa imi achizitionez un echipament de satelit care sa imi permita vizionare pa calculator si TV. Ce receptoare imi recomandati?
Am inteles ca sunt receptoare de suporta si LINUX. M-ar interesa in mod special solutii si pentru HD. Puteti sa imi faceti cateva recomandari pentru transmisiile SD si HD pe amble platforme TV si PC?

De TeVII ce spuneti?
Dar DreamBox?

sau ce imi recomandati voi?

me1960
02-02-10, 13:19
Salut, bun venit pintre noi . Recomandarea mea pentru receptor : DREAMBOX 800 pentru canale HD . Noroc .

AndySabian
02-02-10, 13:38
Si pentru PC ce mi-ai recomanda?

miki
02-02-10, 14:04
Si pentru PC ce mi-ai recomanda?

Eu iti recomand pe micutul TeVii. Nu il am (inca) dar se vorbeste numai de bine despre el si pe forumurile rusesti si pe cele ucrainiene si pe la noi. In plus, cerintele de sistem sunt mai jos decat la SkyStar 2 HD, spre exemplu. E recomandat si pentru download offline. Pentru specificatii tehnice vezi aici: http://www.satmedia.ro/Tunere-DVB-PC/TeVii.html .

sorin8m
03-02-10, 13:49
Daca te intereseaza receptoare HD, sub linux eu iti recomanda gaba AZBOX.
Azbox Ellite sau Azbox Premium.

AndySabian
03-02-10, 17:38
Va multumesc mult pt opiniile voastre. Mai astept pareri de la persoane care detin asemenea aparatura :p ... nu as vrea sa arunc cu banii aiurea si daca tot cumpar sa cumpar ceva bun!

amorphys
03-02-10, 17:49
Si pentru PC ce mi-ai recomanda?

Salut,

Da recomand Tevii S660 detin asa ceva si sunt f multumit, impreuna cu softul Dvbviewer (cu licenta).

Toyminator
30-04-10, 14:45
Salut
In urma „studiilor” efectuate pe diverse forumuri, am decis ca a sosit momentul sa-mi dotez si eu calculatorul cu un Tevii s660, conform sfaturilor, acest mic gadget a fost la rindul lui „dotat” cu softul DVBviewer cu licenta. Compul este bunicel, dual core 8400, placa video 8800 GT, 2 G RAM, ruleaza Win7, ma gindesc ca este suficient. Toate bune si frumoase, reglarea offsetului fara probleme, instalarea softurilor la fel(momentan sunt pe Sirius 4, semnal 72 %, offset micut deocamdata, urmeaza upgrade). Problema mare e in alegerea pluginurilor, nu sunt eu norocos de fel, am incercat diverse variante, nimic, doar FTA-uri vad si Paprika tv :D, care apare encrypted, dar cred ca e gluma. Sper sa gaseasc pe cineva sa ma „lumineze” putin, sa-mi dea niste curent la beculet, ca am deja capul cu 2 nr mai mare de la atita „studiu” pe forumuri, de-mi schimb caciulile la iarna. Aaa, totodata sa gasim si o solutie sa curga berea, ca nici iarba nu creste gratis. Sunt timisorean. Upgrade-ul la offset o sa fie ori un Triax de 110, ori un Opticum 125 TRX, inca nu sunt decis. Loc de amplasare este berechet, 360.o, stau la casa.
Va multumesc anticipat. :):cheers: