PDA

View Full Version : Ce imagine recomandati pt. DM500?



proteus
05-02-10, 18:27
Vreau sa-mi cumpar un DM500 pt. dormitor si as dori cateva sugestii despre ce imagine sa folosesc. Ma intereseaza ceva cat mai stabil, "wife-friendly" si sa poata face sharing cu cccam (in principiu va fi doar client, cel putin la inceput). Daca se poate si cu timp de bootare cat mai mic, cu atat mai bine.

Multumesc anticipat.

vladcarama
05-02-10, 18:39
Incearca asta Gemini 4.70, e ultima versiune de soft pentru Dream 500S...

mondo
05-02-10, 23:24
Nabilosat Darkstar ll

gabidiesel
06-02-10, 09:24
Eu sunt pentru nabilo...foarte stabil comuta f repede si f detaliat ...in share

horatyu
06-02-10, 10:57
la imaginile gemini vezi sa ai MAC-ul de forma 0934... ca altfel poti sa te trezesti cu receptorul mort

Adios Amigos.....un mesaj care daca apare nu e bine

malefycu
06-02-10, 17:57
Nabilo iti recomand si eu,o folosesc de 1 an si ceva fara probleme

laleauaneagra
06-02-10, 18:09
darkstar 2 iti recomand si eu,nu din experienta ci din cele citite,pus imaginea de 2 ore,eu fiind fan gp dar ma freaca deja ca e cam mofturos,se incurca in stiinte daca l iei un pic mai repede,mofturos la h h insa aici nu stiu exact daca e de la gp sau oboseste sursa ramane de vazut cu noua imagine:)

pacala68
06-02-10, 19:26
gemini sau nemesis ( testate pe citiva atehnici si .... rezista )

shadowman
07-02-10, 10:29
Vreau sa-mi cumpar un DM500 pt. dormitor si as dori cateva sugestii despre ce imagine sa folosesc. Ma intereseaza ceva cat mai stabil, "wife-friendly" si sa poata face sharing cu cccam (in principiu va fi doar client, cel putin la inceput). Daca se poate si cu timp de bootare cat mai mic, cu atat mai bine.

Multumesc anticipat.

Respecte!
Eu spun ca poti sa instalezi orice imagine doresti insa sa fie pentru DM500 si sa fii atent sa ai MAC care incepe cu 00:09:34:xx:xx:xx iar daca MAC nu incepe asa atunci sa instalezi o imagine fara time bomb sau patch-uita.
Gasesti,doar sa cauti.
Tu decizi care-ti place,care e mai placuta,care e mai stabila si care sa misca mai bine.
P.S.-Acuma fiind vorba ca v-a fi pus in dormitor,receiver-ul,eu iti recomand sa pui o imagine cu o blonda sau o bruneta beton.......optiunea iti apartine....:D
Glumeam....
Bafta!

proteus
04-03-10, 11:25
Pana la urma mi-am luat un DM500 original second-hand, a venit cu Gemini 4.50. Parea OK (mers pe chei numai momentan) si speram sa nu trebuiasca sa-mi bat capul cu un upgrade, dar vad ca nu stie subtitrari DVB pe HBO Comedy si AXN.

Dintre Gemini 4.70 si Nabilo Darkstar II, care se descurca mai bine la subtitrari DVB - in particular pe canalele Digi gen AXN si HBO Comedy? Canalele astea stiu ca au dat intotdeauna probleme la subtitrari, pe Kathrein/RSP nici acum nu am intotdeauna subtitrari la AXN.

dorinelu
04-03-10, 11:34
Eu folosesc PLI jade, asta dupa ce am testat apropae toate imaginile, f stabil, meniuri intuitive, fara nici un crash

proteus
04-03-10, 11:37
Multumesc, dar intrebarea era despre cum se descurca cu subtitrari DVB, in special pe Digi (AXN, HBO Comedy).

shadowman
04-03-10, 11:46
Multumesc, dar intrebarea era despre cum se descurca cu subtitrari DVB, in special pe Digi (AXN, HBO Comedy).

Respecte!
Si eu am tot Pli pe DM 500 si e ok.
Nu am avut probleme cu subtitrarile.Cel putin pana acum.
E o imagine buna.Acuma tu hotaresti ce vrei sa folosesti.
Bafta!

laleauaneagra
04-03-10, 11:47
eu tot revin mereu la gp:)

proteus
04-03-10, 12:08
O sa incerc Nabilo si GP 4.7. Dar care este adevaratul Nabilo Darkstar II? Vad aici pe forum:

- Nov. 2008: Nabilosat Darkstar II E1: http://sateliti.info/showthread.php?t=5553

- Aug. 2009: Nabilosat BlueStar II Mod Borsalino: http://sateliti.info/showthread.php?t=11784

horatyu
04-03-10, 12:20
Multumesc, dar intrebarea era despre cum se descurca cu subtitrari DVB, in special pe GOGU (AXN, HBO Comedy).


este super simplu cu subtitarile

apesi butonul audio mergi la no sutitles si dai buton stanga dreapta si o sa iti apara romana si asta e tot
nu schimba imaginea doar asa ca nu stii de subtitari

kuki222
04-03-10, 21:32
Si da-i un reboot la DM ca sa-ti ramina memorizata .
Eu m-am oprit la GP 4.6 care e ok si cu care n-am avut nici o problema .

daradici
05-03-10, 00:00
GP este o imagine stabila si foarte buna, dar PLI JADE este la fel de stabila insa mult mai rapida, cel putin mie asa mi se pare.

A se ocoli imaginile modificate de diversi "profesionisti" !

La Pli Jade 3 indicat ar fi sa incarci versiunea MaxVAR, are 2,8 Mb in /var si se misca minunat !

zappa
05-03-10, 10:37
Am avut gemini 4.6 si 4.7, dar 4.5 mi s-a paut ce-a mai buna. Dovada o aveti in poza. Daca nu voi avea probleme electrice nr de zile fara restart va creste.

http://img716.imageshack.us/img716/2084/28zilegp.th.jpg (http://img716.imageshack.us/i/28zilegp.jpg/)

proteus
05-03-10, 11:41
Acum imi spui, cand tocmai am trecut la 4.7? :)

Oricum, multumesc inca o data pentru toate sfaturile. Voi folosi o vreme GP 4.7, apoi voi incerca Nabilo si PLI Jade.

laleauaneagra
05-03-10, 11:44
scuze de off,ai si h-h?ca pe mine lucru asta ma face sa dau restart la 2 zile,cred ca va trebui sa inlocuiesc sursa,asta in caz ca voi gasi ceva:)

---------- Post added at 12:44 ---------- Previous post was at 12:42 ----------

proteus ai postat in timp ce postam si eu,pai du te in meniu si instaleaza vers 4.5,setarile raman aceleasi:)

proteus
05-03-10, 13:13
Nu, am eliptica multi-focus. Abia sunt la inceput, o sa vad cat de stabil e.

laleauaneagra
05-03-10, 13:25
nu,pe zappa il intrebam de h-h si pe urma am postat ptr tine si sau unit posturile si a iesit un c...t:)

zappa
05-03-10, 17:43
@laleauaneagra - dreamboxul e legat la un disec 8+1 (7 intrari folosite). Am si hh (cu lnb twin), dar e miscat de un echosmart.

daradici
06-03-10, 13:17
Si eu am facut software downgrade ( asa se spune la upgrade cu versiune mai veche ? ) de la GP 4.6 la 4.5, se face foarte usor din telecomanda, si pastreaza si toate setarile.
Si 4.6 pare extrem de OK, dar parca 4.5 este mai stabil.

Un singur lucru ma innerveaza la culme la GP orice versiune, cccam info refuza sa se mai conecteze la server, daca te apuci sa freci mai mult decat normal receptorul, si pentru reconectare, necesita un restart CAM sau restart Enigma. In acel moment serverul merge fara probleme, si acest lucru se poate verifica doar de pe pc.
Chestia asta niciodata n-am sesizat-o la Pli Jade 3 MaxVAR.


Am avut gemini 4.6 si 4.7, dar 4.5 mi s-a paut ce-a mai buna. Dovada o aveti in poza. Daca nu voi avea probleme electrice nr de zile fara restart va creste.

http://img716.imageshack.us/img716/2084/28zilegp.th.jpg (http://img716.imageshack.us/i/28zilegp.jpg/)

laleauaneagra
06-03-10, 13:57
cam toate imaginile fac la fel,ma rog astea pe care le am tinut mai mult de 2-3 zile:)si daca l freci cu h h se intampla mereu acelasi lucru,plus placa de retea nu mai raspunde la testu de internet(dar ea functioneaza)

posibil un bug la imagine,sursa sau chiar receptoru

dishsat
23-05-10, 18:36
si daca ai si H-H care -i mai buna,mai stabila, acuma am gp 4.60 dar crapa la veselie,adevarul e cind stau la tele butonez la greu.....:tv:

laleauaneagra
23-05-10, 23:41
ori cate imagini am testat eu am ramas mereu la 4 60:)orice imagine ai pune daca ai un h h si il freci din 5 in 5 min toate dau pe spate,plus ca am si pozitioner intre h h si dm,doar sursa a mai ramas sa o schimb insa nu prea gasesc prin zona

daradici
23-05-10, 23:48
30 RON am dat pe o sursa de 2 A, cred ca se gasesc la orice magazin de electronice. Functioneaza chiar mai bine cu noua sursa decat cu cea veche, aici ma refer la stabilitate si receptorul este aproape rece. :band: