PDA

View Full Version : Asus O'Play



MihaiP
17-02-10, 19:17
M-am bucurat acum doua luni de descoperirea lui Asus O'Play ...un media player de exceptie ! si iata-ma si posesorul unuia ! este o scula super ... eu am luat revizia R1 ( ethernet) exista si m-am jucat pe un R3 ( ethernet + WiFi ) ! Eu la-m cumparat acum doua saptamini si am facut din start un upgrade ( de pe site-ul oficial Asus ! ) la versiunea 1.18 ...care in esenta rezolva problema diacriticeleor eastern Europe !
Ce stie ? ... tot ! USB, SATA , FAT,FAT32,NTFS si MAC ! prin retea ! play pe toate formatele cunoscute de ... foto,music si movie ...cu subtitles externe si embeded !
Azi a aparut o noua versune de FW ...1.21 care aduce nou .. Online Media !!!
asta fiind ... Radio Internet, TV Internet, FlikR, Picassa si Wheather ... aceasta ultima functie m-a dat gata ... Europe-Romania-Cluj Napoca ... cu harta Google Earth ...vremea actuala si prognoza pe alte 5 zile !
Mai mult decat o jucatie ! eu m-am jucat cu Radio si merge impecabil si TV Internet unde canalele europene merg fara probleme ...canale de muzica sau stiri ! O jucarie care face 100 euro ..si-i merita !

mario08
17-02-10, 19:43
Acesta este modelul : http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=sPkRGUeRrpiVYl5K&templete=2 ?

MihaiP
17-02-10, 20:22
Chiar acesta ! se gaseste in RO mai peste tot ! eu l-am luat la Cluj de la Intend ! 100 euro !

Einstein
17-02-10, 20:27
Beneficiaza de suport serios?

MihaiP
17-02-10, 21:17
Pai in spatele lui se afla chiar ... Asus ! mai are nevoie de vreo recomandare ?

http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us

21 de versiuni intr-un an !!! fiecare un pas inainte ...

mario08
17-02-10, 21:25
Poti sa-mi spui concret legat de ultima facilitate nou inclusa tv/radio internet , cam cate prg. radio/tv se pot deschide ?
In ideea ca am avut un media palyer tot cu acelas chipset ca si la acesta si nu aveea inclusa aceasta facilitate directa din el , ci prin Upnp cu pc-ul prin prg. PlayOn ( are foarte multe plug-in-uri/site-uri ) , dar unele nu se deschideau , nefiind valabile pt. Europa ( doar SUA )
Daca din reclama lor ( 100prg. TV si 200 posturi radio de pe net ) nu s-ar deschide vreo 10-20 nu ar fii o prb. , dar daca se pot deschide doar vreo 10-20 , atunci este o prb.
Inca ceva , cum merge cu maparea/vizualizarea partitiilor hdd pc - hdd player si invers pe win7 ?
La Egreat R1 ( am inteles ca ar fii cam aceleas model cu acesta ) , merge instalat samba si client de torent , ai incercat si la acest model ?
Personal am avut prb. mari cu clientul de torrent la media playerul care l-am avut , aveea tot chipset Realtek 1073 , ca si Asus-ul , Egreat R1

MihaiP
18-02-10, 06:52
Eu am facut asa :

- am dat play de pe Asus prin retea pe un fisier de pe MAC
- am dat play de pe Asus prin retea pe un fisier de pe WIN7

amindoua actiunile fara nici o pregatire soft prealabila ! pur si simplu browse Network si acolo unde s-a facut network share ...am intrat si am dat play ! Asus are si o functie de copy file ... prin retea de pe PC pe discul local si invers ... si merge bine ! N-am prea facut bucatarie Linux pe dedesubt ...asta pentru ca nu sint un expert in asta ... si pentru ca in faza asta ...nu ma arde !!!
PLayON l-am folosit ca sursa UPNP ... pe WiFi a mers ...si nu prea ! pe Ethernet fara probleme ! Nu am facut teste cu torent pe PC asta pentru ca modul in care se scrie fisierul final nu permite play online ! ( se scriu fragmente simultan din mai multe portiuni pana cand se "umple" imaginea finala ! Pe Asus inca nu exista un client "oficial" de torent ... desi fiind tot o masina Linux ...acest lucru este perfect posibil ... cel mai probabil va avea curand clienti de Pandora si Netflix sau Hulu ! da asta pentru ...americani !
Posturi de radio am incercat vreo 10-15 ...dintr-o suta ( habar n-am cate sint in lista ! ) si nici nu-mi pasa !...au mers ...in rest ...D'zeu cu mila ! nu ma intereseza posturile chinezesti sau japoneze ...
Din posturile ITV am testat cele europene ..NRJ de ex ( am incercat vreo 6-7 ) ...a mers bine dar calitatea imaginii ...nu te da pe spate ! chestie de banda !
Intrucat am internet de la Romtelecom ...abonamentul de baza de 2Mb ...astept sa expire contractul ! nu prea pot avea pretentii de banda asa ca nici evaluarea nu-i cea mai potrivita ...

MihaiP
23-02-10, 08:31
Pentru a nu orbecai !!! ... asa cum am facut-o eu ... si pentru a va usura orientarea la play de subtitrari ...

- daca este un MKV cu subtritrari embeded alegeti alfabetul UTF-8
- daca este AVI sau MKV cu fiser de subtitrare extern atasat ( nume identic )
alegeti alfabetul SouthEastern European ( SE )

Din punct de vedere al afisarii propriuzise ... size=0 position=0 color=yellow !!!
Galbenul se vede cel mai bine ... pe orice fundal ! fontul folosit este Arial si are
un contur negru subtire care-l decupeaza excelent !

neutrin
23-02-10, 12:54
Foarte tentantă sculărica asta, mai ales aia cu wifi. Cind imi moare speranţa că enigma2 sh4 va fi in stare să redea filme in tot felul de formate, cu tot felul de subtitrări pe care să le şi afişeze corect, să meargă perfect funcţiile rapid inainte, inapoi, "jump at time" etc fără să crape la o apăsare greşită de buton, o să iau un Asus de-ăsta :)

MihaiP
23-02-10, 13:20
Ei ... speranta trebuie sa moara ultima ! cel putin playerul lui Zildan se zice ca merge bine ! daca ar face si o versiune IPBOX ... ar fi chiar grozav !
Intradevar Asus merge perfect ! eu cel putin nu i-am gasit bube ... chiar si fara WiFi ! Eu zic sa pui SIF 8.5 Flash si panel RSP ... si sa incerci ...

kuki222
23-02-10, 18:04
Doua intrebari daca esti amabil :
- Scoate sunetul dts direct pe HDMI ?
- Permite modificarea marimii subtitrarii si intre ce limite ?
MULTUMESC !

MihaiP
23-02-10, 20:25
a ) Stie asa :

- HDMI LPCM
- HDMI LPCM Multichannel
- HDMI RAW
- SPDIF LPCM
- SPDIF RAW

asta la capitolul "audio out"

b) subtitrarea default ( 0 ) este cea normala cu caractere destul de mari si care permit ca replici de doua
sau chiar trei linii sa nu ocupe esential din partea vizibila ...dar pot fi marite (0-> +64) sau micsorate ( 0 -> -64 )
in incremente de 2 .... care pe ecran inseamna cam 5% marire sau micsorare

doktorofsat
23-02-10, 20:37
MihaiP

Daca nu cer prea mult poti veni cu niste exemle concrete in poze!

MihaiP
24-02-10, 08:47
http://i6.photobucket.com/albums/y248/mihaip/capt0000.jpg
http://i6.photobucket.com/albums/y248/mihaip/capt0001.jpg
http://i6.photobucket.com/albums/y248/mihaip/capt0002.jpg
http://i6.photobucket.com/albums/y248/mihaip/capt0003.jpg
http://i6.photobucket.com/albums/y248/mihaip/capt0004.jpg
http://i6.photobucket.com/albums/y248/mihaip/capt0005.jpg
http://i6.photobucket.com/albums/y248/mihaip/capt0007.jpg

MihaiP
15-06-10, 07:44
Versiunea 1.28 si noutatile sale :

Description O!Play HDP-R1 firmware update (For PAL TV system user)

1.Add 5000 Internet TV Channels
2.Add RSS News
3.Add stock inquiry
4.Add support for wireless headset (only ASUS HS-1000W is capable for current)
5.Add support for external optical disk drive with homemade VCD/DVD (only ASUS SDRW-0D1S-U is capable for current)

viasatt
15-06-10, 12:53
Pentru userii care vor raport maxim pret-calitate,si care nu se entuziasmeaza asa usor la niste aprecieri facute de o persoana care si-a luat primul mediaplayer dedicat din viata lui,sugerez sa caute mai bine,si recomand un player mult mai potent,cu procesor Sigma (nu Realtek ca si Asus) si 512 ram,un mic ''monstru'' si care de asemenea beneficiaza de firmware alternativ(b-rad) iar gama de pret este apropiata _http://www.domo.ro/Audio-Video/DVD_&_Home_Cinema/Multimedia_Player/Western_Digital/Multimedia_player_WD_FullHD_TV_Live . Acestea au fost spuse fara intentia de a jigni pe cineva,dar de multe ori entuziasmul review-urilor lui @mihaip ,i-au facut pe unii useri sa isi achizitioneze scula X sau Y,fara a mai cerceta piata,si nu mi se pare ok sa ridici in slavi o scula anume,doar pentru ca o ai tu,si sa nu ii si prezinti punctele slabe,care in cazul specific de mai sus sunt comune tuturor mediaplayerelor bazate pe chipsetul de la Realtek,si anume incalzirea excesiva si ce e mai grav,blocaje cu multe filme hd care au un bitrate peste media obisnuite,bitrate la care chipsetul Sigma face fata cu brio. Pentru mai multe teste si pareri pro-contra,sugerez forumul softpedia,unde ambele playere,Asus O!Play si WD TV Live,au topicuri dedicate.Inca o data,repet,aceasta opinie este strict personala,si vine din partea unei persoane care cauta un raport pret-calitate optim la achizitionarea unei ''scule'',un best-buy. Cheers

MihaiP
15-06-10, 13:36
Accept ca poti avea alta parere si alte preferinte dar in ceea ce priveste Asus O'Play ....

- nu s-a blocat niciodata vizionind seria completa "Planet Earth" in 1080p 9Gb un film de 45 de minute !!!
asa ca la bitrate cred ca exagerezi ... si in general nu mi s-a blocat niciodata de cand il am
- nu se incalzeste deloc ! nu stiu cum este cu alte mediaplayere ... nu le cunosc si nici macar nu sint un
mare fan al lor ...dar Asus nu se incalzeste deloc ... sau in nici un caz anormal
- nu prea stiu ce probleme au alte mediaplayere dar Asus pare a fi foarte bine pus la punct si si cu o
frecventa de metronom a updateurilor soft asa ca pentru mine ramine o scula cu un raport pret performanta
excelent
-chipsetul Realtek este in general unul ieftin dar nu inseamna ca nu corespunde scopului propus ...cat despre
Sigma tot ce stiu este ca pe el s-a construit un receptor HD ...un pic exotic care n-a rupt gura targului !!!
- in general diferentele de calitate a softului pot duce la mari diferente de comportament termic ca sa nu mai
spunem de stabilitatea si performata ! la acest capitor Asus cred ca sint net superiori oricarui "noname" fie el
facut si cu un chipset Sigma

Western Digital sint experti in HDD ! jos palaria in fata lor ... cat despre mediaplayerul lor stiu ca s-a pus la
punct indelung si cu mari suferinte ! recunosc ca nu stiu nimic despre starea sa actuala ... Cu un an in urma
statem pe ganduri sa-mi cumpar un WD si exact Softpedia a fost cel care m-a facut sa mai stau ...
Cat despre softul ..."alternativ" , liderii acestui segment de piata sint evident "Pop Corn" ... hai sa ne comparam cu ei ...
In general daca ai in casa un PC si un program care sa faca streaming UPNP ... nu prea ai nevoie de soft alternativ ...
se dovedeste insa ca indiferent de calitatea conexiunii la NET ... play se face tot "off line" ... asta din cauza
fluctuatiilor de viteza in download sau politicilor de download de tip torent.

viasatt
15-06-10, 14:09
Imi pare sincer rau,dar sa numesti chipsetul Sigma,unul exotic,spune foarte multe despre experienta ta privind mediaplayer-ele,Japonezii de la Sigma au fost primii care au implementat intr-un procesor mips capacitati de procesare multimedia de exceptie,daca ai fi studiat modelul Tivco Divx 6500 ,ai fi stiu ce inseamna cu adevarat puterea unui procesor sigma,si ce a insemnat acel model de player pentru piata de gen din intreaga lume.Faptul ca cei de Azbox l-au ales pentru un receptor de satelit a fost o chestie de conjunctura,iar modelul din WD TV Live este o generatie 2010 care sterge pe jos cu modelul existent in azbox.O alta confuzie grava care o faci,este sa compari modelul WD TV (WDTV 1) cu modelul Live,care nu au absolut nimic in comun,primul model fiind jenant din multe puncte de vedere.In fine,las in seama celor interesati de o asemenea achizitie ,sarcina de a studia ce si cum sta treaba Realtek vs Sigma,daca sunt intr-adevar interesati de un best-buy,daca nu,le urez spor la treaba cu Asus O!Play,nu este absolut nici o suparare,fiecare alege ce vrea de banii lui.Cheers

MihaiP
15-06-10, 14:31
Citesti pe sarite ... receptorul este exotic si nu chipsetul ! nu faceam nici o confuzie cand ma
refeream la WD de acum un an ...evident WD TV1 ! In rest ai dreptate ... chiar nu sint expert
in mediaplayere ... doar multumit de banii pe care i-am dat pe Asus O'Play.

GEXE
15-06-10, 14:46
@viasatt este o discutie despre acest player cu ce poate si ce aduce nou versiunile de firmware ... Nu ti-a recomandat nimeni sa-l cumperi.

O zi buna

tjd1971
15-06-10, 18:04
O intrebare am @viasatt ce player detii acasa ,ca asa de cum scriu altii pe diferite forumuri o luam pe aratura:drinks:

viasatt
15-06-10, 21:21
Nu vreau sa duc in off-topic acest thread a lui @mihaip,asa ca ma opresc aici.Tot ce am vrut sa subliniez prin interventia mea este ca userii ar fi bine sa se documenteze serios inainte de a face o achizitie,mai ales daca au buget limitat,si sa nu se uite in ''gura'' lui X sau Y ,pentru ca nu intotdeauna necesitatilor lor vor corespunde cu ale acestora,si vor ajunge sa regrete ca nu si-au facut temele temeinic.Cunosc cazuri concrete,care si-au luat(dau doar 1 exemplu) Optibox Alligator bazandu-se strict pe opiniile si review-ul super,super entuziast a lui @mihaip,si acum isi musca pumnii amarnic,pentru ca toate viitoarele imbunatatiri promise nu au mai aparut in firmware,si acum stau si asteapta E2 si alte minuni pt el.In fine,atata am avut de zis,si imi cer scuze anticipat daca am jignit pe cineva prin opiniile mele. Cheers

MihaiP
28-07-10, 07:32
Noua versiune rezolva :

Version 1.29P

Description O!Play HDP-R1 firmware update (For PAL TV system user)

1.Add support for Dolby TrueHD/DDP downmix
2.Fix it can’t play some files from AV out when set Audio digital out as SPDIF LPCM

disponibila ca deobicei ....aici (http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us)