PDA

View Full Version : Problema diseqc Echo 791.



barghy
06-10-07, 19:02
Am observat ca de la 2.92 apare un bug la comutarea diseqc daca e setat pe 2 sateliti;a mai avut cineva astfel de probleme sau numai eu am o problema cu receiverul ?

skycleaner
06-10-07, 19:25
parca se mai plangea cineva despre o problema de gen da' nu mai tin minte daca aici sau dincolo in gradina ingradita

genugeo85
06-10-07, 21:38
Am observat ca de la 2.92 apare un bug la comutarea diseqc daca e setat pe 2 sateliti;a mai avut cineva astfel de probleme sau numai eu am o problema cu receiverul ?

Si eu am avut astfel de probleme, pe care le-am asociat fie cu un diseq4x1 (care s-a si defectat), fie cu un lnb twin... N-am reusit sa-mi dau seama de unde apar problemele de comutare... In nici un caz de la receptor! Am incercat mai multe receptoare si toate pateau la fel. Ar fi bine daca ai reusi sa faci rost de un alt receptor(macar cu imprumut si nu neaparat Echo) sa vezi daca face la fel.

barghy
07-10-07, 10:09
Eu zic ca e de la Soft 2.92 ... Am sa mai incerc.

horatyu
07-10-07, 14:15
Eu zic ca e de la Soft 2.92 ... Am sa mai incerc.

cred ca nu ai configurat bine vezi un pic la menu+installation+antena seting+satelit name+diseq switch seting+port a.....b ...c...d

iei pe rand sateliti si porturile

" dic_star79
Guru Member

Posts: 499 Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

Am fost salvat de un prieten al nostru si un cunascator al modelelor ECHOLITE in persoana lui EchoCat!!Configurarea pt receptia prin comutator diseq 8/1 se face in urmatori pasi:
- menu
-instalare
-motor seting
Se activeaza diseq 1.2 apoi din se alege ,, movie" si se face balans est-vest pana sare de intrarea corespunzatoare si avem semnal pe respectivul satelit se memoreaza apoi se trece la urmatorul satelit. Asa se procedeaza cu toate cele 7 intrari ramase, se programeaza asa cum ai programa un sistem de rotire!!!
De ce un sistem multifed ? Se anuleaza timpi morti prin rotirea antenei din pozitia orbitala ASTRA- HISPASAT doar prin schimbarea programului din telecomanda!!! Se pot memora pana la 8 sateliti pe care ii putem avea activi in orice moment!!!
Multumiri pt EchoCat!! "

te descurci tu pana la urma

barghy
09-10-07, 19:09
Multumesc!
Daca am ceva rezultate va informez.

dic_star79
09-10-07, 22:01
Pentru configurarea a doua porturi este foarte simplu!! In primul rand trebuie sa ti cont de comutatorul diseq !!!!
Exemplu:
Daca la intrarea 1 conectezi LNB ASTRA ,aceeasi pozitie o treci si la portul aferent satelitului ASTRA care corespunde cu portul A si asa mai departe, intrarea 2 corespunde cu portul B si asa mai departe in functie de cati sateliti vrei sa receptionezi!!!
Bafta!!

barghy
11-10-07, 13:44
@dic_star79 Crede-ma ca nu e primul rec care il montez cu diseq... Am corelat corect setarile din rec cu intrarile comutatorului si nu merge decit un satelit. Am inversat apoi si setarile si intrarile in comutator si tot asa...nu comuta.
@horatyu Am incercat si ceea ce ai scris tu ca facea echocat si tot nu comuta.
Eu spun ca e un bug de soft, dar daca are cineva posibilitatea sa incerce 2.92 pe dual feed sa posteze rezultatele, pls.
Multumesc de sugestii !!

horatyu
11-10-07, 16:37
@dic_star79 Crede-ma ca nu e primul rec care il montez cu diseq... Am corelat corect setarile din rec cu intrarile comutatorului si nu merge decit un satelit. Am inversat apoi si setarile si intrarile in comutator si tot asa...nu comuta.
@horatyu Am incercat si ceea ce ai scris tu ca facea echocat si tot nu comuta.
Eu spun ca e un bug de soft, dar daca are cineva posibilitatea sa incerce 2.92 pe dual feed sa posteze rezultatele, pls.
Multumesc de sugestii !!

vezi daca nu cumva dupa ce pui canalele cu ChEdit nu trebuie sa setezi din nou ceea ce ai setat .
Dar cred ca daca iei pe rand la menu+installation+antena seting+satelit name+diseq switch seting+port a si iesi ca sa se salveze ,apoi intri din nou menu+installation+antena seting+satelit name+diseq switch seting+port b si iar iesi ca sa se salveze si iar....menu+installation+antena seting+satelit name+diseq switch seting+port c si iar menu+installation+antena seting+satelit name+diseq switch seting+port d
Apoi mergi si la menu+installation+motor seting+satelit name+direction south+motor setup +diseq 1.2 si iesi se salveaza si ar trebui sa iti mearga
vezi sa urmezi corect pasi care ti i-am scris si sa fii atent sa nu uiti nimic

Alt sfat nu imi vine acum in minte dar cred ca pana la urma merge.

cocolino
11-10-07, 18:43
acelasi lucru am observat si eu la 2.92. am un sistem dual feed cu intelsat 1002 si hotbird. cand comutam de pe intelsat pe hotbird aparea semnalul cu intarziere sau nu aparea deloc. de pe hotbird pe intelsat nu era nicio problema. am inversat intrarile in comutator si de atunci nu mai este nicio problema. nu stiu daca comutatorul era problema dar de cand am facut asta (vreo 2 zile) merge

dic_star79
11-10-07, 19:41
Barghy sa nu fie o problema cu comutatorul diseq sa nu fie defect,altfel de ce sa nu mearga?

barghy
11-10-07, 22:16
Am incercat 2 comut cu 2 iesiri si unul cu 4 si la fel se intimpla. O sa mai incerc.
Multumesc oricum de ajutor si astept pe cineva care spune ca merge pe 2.92 diseqc perfect. Stiti cred de ce insist pe 2.92...

dic_star79
11-10-07, 22:30
Incearca astfel si daca nici asa nu da rezultate inseamna ca intradevar are un bug!!! Intra la instalare apoi la ajustari motor apoi la configurare motor il setezi pe diseq 1.2 apoi alege movie si faci balansul spre est sau spre vest pana ai semnal si il memorezi .Asa procedezi si cu urmatorul,idem!!!!
Foarte important la < configurare antena> la pozitia AJUSTARI COMUTATOR DISEQ unde se afla porturile care corespun A , B , C, D trebuie sa fie setat pe <LIPSA> asta in cazul in care urmezi pasi pentru activarea < AJUSTARI MOTOR>
Bafta!

barghy
25-10-07, 21:42
Cred ca am descoperit unde era greseala: comutatorul Diseqc 2.1 comuta intre 2 antene, una pe Sirius si una pe Thor dar de la comutator pina la LNC antenei de pe Thor sunt cam 4 m de cablu, deci e mai aproape de antena de pe sirius. Am incercat pe un dual feed Sirius_Thor pe acelasi Comutator si acelasi receiver si mergea iar in cazul celor 2 antene nu. Asta sa fie explicatia ? Sa trebuiasca sa pun comutatorul la mijlocul distantei ? Mai e o kestie: LNC de pe sirius e un octo dar nu cred ca are importanta...
Ce parere aveti ?