PDA

View Full Version : vopsit antena



shadowman
22-03-10, 14:02
Respecte!
Vine caldura si as vrea sa ma apuc sa vopsesc antena mare.
Voiam sa va intreb,pe cei care a-ti facut aceasta operatie,daca dupa operatia de slefuire si curatare a vopselei vechi,ar fi bine sa dau cu o solutie,acum nu stiu cum se numeste,insa candva se numea "Feruginol"(am intrebat asa la un Metalo-Chimice si nu stia ce e:D).
Feruginolul se folosea la curatirea oricarei forme de rugina din tabla.
Apoi daca inainte de vopsirea finala cu ultimul strat de vopsea Se poate da cu spritchit?!Merita sau..?
Va multumesc.
Astept sugestii.
Bafta!

Einstein
22-03-10, 14:53
http://sateliti.info/showthread.php?t=4401

siemens
22-03-10, 15:33
Nu era deruginol?

shadowman
22-03-10, 16:40
Respecte!
@siemens-nu nu era deruginol.
Deruginol e vopsea,stiu de ea.
Feruginolul era un fel de solutie,ceva ca diluantul insa curata foarte bine rugina.Avea un miros ciudat.
Daca se dadea pe portiunea ruginita,efectiv "fierbea"acea zona,facea un fel de "spuma"iar dupa curatare acea portiune era tabla curata.
@einstein-am citit acele posturi,insa nimeni nu vine cu rezultatul final.Cineva care a vopsit-o si sa posteze foto dupa.Sa vedem rezultatul.Pareri si etc...
Cel putin daca merita sa le vopsim sau sa le schimbam:D!
Bafta!

doktorofsat
22-03-10, 19:48
Acum 6-7 ani cand aveam mai multe antene offset pozitionate pe diversi sateliti am reconditioat mai multe antene.

Reconditionarea incepem pe la orele 10 , vara!
Dadeam jos de pe antene sistemul de prindere , bratul lnbului si tijele suplimentare daca erau!
Prima data curatam bine antena cu un smirghel dur dupa care stergeam cu o carpa imbibata in diluant.
In aII-a faza curatam bine cu un smirghel fin si stergeam.
Normal ca aveam grija sa nu ramana pete de rugina deloc
Puneam antena curata la soare sa se incalzeasca
Pe la orele 12 cand era deja 30grd C sau peste dadeam cu primul strat de spray de masina alb mat pulverizat de la o distanta de 30-40cm .Scoteam antena de la soare si il asezam in camara unde chiar era mai cald ca si afara da era umbra .A doua zi dadeam alII-lea strat de vopsea in camara .
Sistemul de prindere , bratul lnbului si tijele suplimentare primeau aceeasi tratament , unele le vopseam cu bronz , chiar aratau bine!

Mult succes!

horatyu
22-03-10, 20:33
la magazinele de vopsele pentru masini gasesti tot ce iti trebuie