PDA

View Full Version : Blasfemie : Ford vinde Volvo unei companii chineze



SuperSonic
28-03-10, 16:54
Producatorul auto chinez Zhejiang Geely Holding Group, va semna duminica un acord cu Ford Motor pentru a cumpara unitatea de productie de automobile Volvo, a declarat un purtator de cuvant al Volvo.

Geely si Ford urmeaza sa anunte tranzactia in cadrul unei conferinte de presa, sustinuta in orasul suedez Goteborg, informeaza Reuters. (http://www.reuters.com/article/idUSTRE62Q1F520100327)

Ford a anuntat inca de la sfarsitul anului trecut ca a incheiat un acord cu producatorul auto chinez Zhejiang Geely pentru vanzarea companiei suedeze Volvo, iar cele doua parti estimeaza ca tranzactia va fi finalizata in cel de-al doilea trimestru din 2010.

Ford a anuntat in octombrie ca prefera oferta prezentata de Geely. Grupul chinez a propus doua miliarde de dolari pentru achizitia companiei suedeze.

Constructorul auto american a cumparat in totalitate Volvo in 1999, cu 6,4 miliarde de dolari. China a devenit din 2009 cea mai mare piata auto din lume, dupa declinul vanzarilor din SUA.

Sursa : http://economie.hotnews.ro/stiri-auto-7075683-ford-semneaza-duminica-vanzarea-volvo-catre-producatorul-chinez-geely.htm

doktorofsat
28-03-10, 16:57
banii se invart in China si nu de ieri , asta se stie:cheers:

SuperSonic
28-03-10, 17:04
Asa e, dar totusi pacat de o marca de renume, chinezii nu sunt cunoscuti pentru calitatea marfurilor.

yky
28-03-10, 17:59
Asa cum s-au infiltrat firmele Japoneze prin anii 80 in economia Statelor Unite tot asa o sa vedem in viitorul apropiat firmele Chinezesti invadand economia mondiala(astias's mai multi si au de unde se imprastia).
@SuperSonic ti se pare ca procesorul sau placa de baza ori placa video pe care le folosesti nu sunt produse de calitate?
Oricum fabrica tot acolo ramane si sunt linii automate........Nu sunt fan al chinezilor chiar cred ca in viitorul apropiat o sa apara un curent nationalist in mai toate tarile contra investitiilor chinezesti....dar ''de aia nu mai'' pot chinezii.

neutrin
28-03-10, 21:46
Nu orice e produs in China e de proastă calitate. Din cauza abundeţei forţei de muncă apar foarte multe companii care umblă după profit şi fac rabat dramatic la calitate. Firmele astea strică "imaginea" produselor chinezeşti, dar cum spuneai: la nivel macro, de aia nu mai pot ei. Piaţă există pentru orice fel de produs, iar ei chiar sunt capabili să producă pentru pieţe foarte sărace la fel ca şi pentru pieţe foarte potente. E vorba numai despre mecanismul cerere-ofertă.

shadowman
28-03-10, 21:48
Respecte!
Eu tind sa cred ca si in China in marile companii cel putin,sunt ingineri cu caracter si cu simtul raspunderii.Nu cred ca isi vor bate joc de Volvo,avand in vedere ca in spate are o traditie de necontestat a calitatii.
Si cred ca mai trebuie luat in seama ca vor lucra si ingineri suedezi mai departe in companie.Nu cred sa fie inlocuiti robotii liniilor de asamblare cu chinezi....:D
Avand in vedere ca si Volkswagen se fac in China...nu s-a plans inca nimeni de calitate sau ca ar fi mai putin fiabile.
Asa cum spunea si @yky trebuie sa ne obisnuim cu "invazia"firmelor chinezesti pe piata.Nu avemm cum sa ne impotrivim,cel putin noi astia mici.
Si in fond si la urma urmei,banii vorbesc,Dolarii nu se fac in China.Si eu unul daca as fi fost in locul lui Ford si nu puteam face fata,vindeam celui care venea cu banii.
Bafta!

SuperSonic
28-03-10, 21:58
Sper sa fie asa cum ziceti voi, viitorul ne va spune. Cu respect. :)

Diablo1
28-03-10, 23:10
Nu vä mirati China este cel mai de temut concurent la ora actuala
Firme cu renume si respect in lume produc in China De la mic la mare
Iar calitatea e in functie de bani
Poate va mai aduceti aminte de creoanele chinezesti ce bune erau in epoca de AUR de abia se gaseau mai aveau si gumä de sters :)
Au fost in tratative si la firma OPEL in Wiena anul trecut