PDA

View Full Version : Cosmote lanseaza net 3G la 21,6 Mbps.



SuperSonic
20-04-10, 19:22
Cosmote lanseaza net 3G la 21,6 Mbps. Pretul: 12 euro pe luna pentru trafic de 5 GB


Cosmote, numarul trei pe piata locala de telefonie mobila, ar putea anunta marti, 20 aprilie, lansarea serviciilor de internet mobil 3G la viteze de pana la 21,6 Mbps la un pret de 12 euro pe luna (TVA inclus) pentru un trafic lunar de 5 GB, au declarat pentru ZF surse de pe piata.
Pentru inceput reteaua 3G va acoperi cu viteze de 21,6 Mbps aproximativ 10 orase, insa altele decat cele mai mari din Romania, potrivit informatiilor de pe piata.
In Timisoara in reteaua Cosmote au fost deja livrate modemurile iar in unele magazine se pot incheia contracte, potrivit datelor ZF.

Sursa : http://www.zf.ro/business-hi-tech/cosmote-lanseaza-net-3g-la-21-6-mbps-pretul-12-euro-pe-luna-pentru-trafic-de-5-gb-5964971/

dic_star79
20-04-10, 20:23
Ce bine ca avem competitie intre cei 4 mari operatori, daca era numai Voda si Orange adio ...aveam monopol!

XVanish
21-04-10, 17:38
Oricum... si asa mi se pare scump abonamentul la internet mobil... 10-12-15 euro pachetul minim cu trafic LIMITAT de 1.5-5 Gb pe luna mi se pare scump... in comparatie cu cel de la providerii de internet de pe piata locala.

Vor mai trece cativa ani buni pana sa ne permitem net pe mobil 24/7... eu cel putin, la modul in care folosesc netul, nu-mi permit net pe mobil, si nu pentru ca nu as putea da 10-12 euro pe luna, ci pentru ca depasesc cu mult cei 1.5 Gb de la Orange (spre exemplu) si prin depasirea traficului ma usuca la buzunar... multi euroi in plus.. deci = nerentabil.

SuperSonic
21-04-10, 18:51
Ai dreptate, momentat internet-ul mobil este doar pentru lucruri minime cum ar fi sa verifici e-mailul, sa cauti o informatie rapid cand esti pe drum sau alte urgente.

La cat de limitat este traficul inclus si viteza cam atata poti face deocamdata.

XVanish
21-04-10, 21:39
Ah, uitasem ... viteza teoretica e mare pe ofertele lor insa in realitate... abia ti se incarca pagina dupa 1 minut doua... deci e cam de forma totul... vorba lui SuperSonic... e bun de citit un mail, si dupa ala daca ai rabdare sa ti se descarce... de mai are si un atasament mai maricel ai cam pus-o... :D

malefycu
21-04-10, 23:32
Eu mai folosesc vodafone prepay ocazional si viteza testata pe speedtest este 3.6Mb, problema este ca nu ai decat 512Mb inclusi dupa care platesti traficul aditional(am folosit si orange) si viteza este reala nu sunt minciuni,asta ce am testat eu, nu stiu cum va fi cu cosmote la 21.6Mb dar la cei doi operatori nu am avut probleme.

SuperSonic
22-04-10, 18:51
Prima oferta de net 3G Cosmote, la pachet cu PC-uri Acer si HP

Operatorul ofera subventii de pana la 100 de euro la achizitionarea unui laptop sau netbook impreuna cu servicii de net mobil in incercarea de a-si face loc pe o piata dominata de Orange si Vodafone.
Cosmote, numarul trei pe piata locala de telefonie mobila, a lansat serviciile de comunicatii de generatia a treia (3G), care le permit clientiilor acces mobil la internet la viteze de pana la 21,6 Mbps, tariful unui abonament incepand de la 11,9 euro/luna (TVA inclusa). Reteaua 3G a Cosmote Romania (Telemobil) acopera aproximativ 58% din populatia Romaniei si orasele Bucuresti, Iasi, Cluj-Napoca, Timisoara, Constanta, Galati, Craiova, Brasov, Moinesti, Oltenita si Orastie, precum si alte aproximativ 300 de localitati.

Restul articolului : http://www.zf.ro/business-hi-tech/prima-oferta-de-net-3g-cosmote-la-pachet-cu-pc-uri-acer-si-hp-5998392/