PDA

View Full Version : probleme cu akta tv



xolimaxim
09-05-10, 19:23
salutare!!sunt nou p-aici si pe deasupra si cam necunoscator in domeniul sistemelor de receptie,dar invat repede...;)am ceva probleme cu receptionarea canalelor din pachetul akta tv.pare a fi o problema cu cardul acces,inainte mergea,iar din senin a inceput sa apara mesajul program codat sau inexistent.am sunat la akta,a incercat sa faca reactivarea de vreo 10 ori,dupa care s-a ajuns la concluzia ca e compromis cardul,deci trebuie schimbat.cam nashpa,pentru ca ma aflu in italia,dar am facut-o si pe asta...am schimbat cardul
care,in momentul in care a ajuns la mine era deja activat din romania,si cand il bag in receptor,surpriza:nu merge nici asta.satelitul cred ca e bun,deoarece merge akta info,taraf si etno,da pur si simplu pare ca receptorul nu recunoaste cardul.am incercat in alt receptor si e ok,deci cardul este activ.e cineva care ar putea sti despre ce e vorba??:dance:sper ca nu v-am plictisit...multumesc anticipat...:comp:

stupidman
09-05-10, 19:43
pai...ai cam raspuns tu la nelamuririle tale...
pare sa fie o problema a camului viacces din receptorul tau...apropo..nu ai spus ce receptor ai, lucru foarte important...cel mai probabil ai o varianta mai veche de software in cam...si duce la nepotrivirea cu cardul akta...

xolimaxim
09-05-10, 19:52
e un Globo7010 CR

---------- Post added at 17:52 ---------- Previous post was at 17:50 ----------

si este curios faptul ca pana nu demult era compatibil...s-o fi schimbat ceva intre timp la soft??

cipri63
09-05-10, 21:25
Globo merge cu card conax,si in momentul in care introduci cardul ar trebui sa -ti apara un mesaj de genul "conax card inserted".Daca ai card viaccess,asta ar putea fi cauza nefunctionarii.Undeva in menu ar trebui sa poti vedea seria cardului si starea subscriptiei.Si vezi daca nu ai introdus cardul invers(dar banuiesc ca l-ai introdus si cu chipul in sus si in jos :D)

xolimaxim
09-05-10, 22:52
tocmai aia-i problema:pur si simplu nu sesizeaza cardul.ca il bag sau nu,nu se schimba nimic,nu apar acele mesaje care zici tu cu "conax card...".nimic.si totusi inainte apareau.e posibil sa se fi "dus"receptorul??dar si mai straniu e faptul ca receptorul meu cu alt card(acelasi tip de card ca al meu)functioneaza,la fel si cardul in alt receptor:-?deci ce ar putea merge stramb,atunci??si inca ceva:sa presupunem ca s-a miscat antena,acele mesaje ar trebui sa apara neconditionat de satelitul pe care se afla antena,nu?stiu,cred ca e o intrebare cam tampita,:),dar trebuie sa ma asigur de toate posibilitatile,ca am dureri mari de cap din cauza receptorului asta...merci de tot,anticipat,daca cineva ma mai lamureste si pe mine...:gathering: