PDA

View Full Version : RCS&RDS a intrat in razboi total cu UPC



SuperSonic
14-05-10, 23:28
Oferta RCS pentru clientii UPC: TV gratis pana expira contractul

RCS&RDS, numarul unu pe piata locala de servicii de televiziune, a lansat in mai multe zone din tara o oferta de o agresivitate fara precedent, prin care clientilor pe cablu ai rivalilor de la UPC li se ofera pana la zece luni de gratuitate pentru a nu mai prelungi contractul si a trece la operatorul controlat de oradeanul Zoltan Teszari.

"Trebuie sa veniti la sediul nostru cu contractul de la UPC ca sa va putem oferi gratuit serviciile de cablu", spune Andrei, unul dintre agentii de vanzari ai RCS&RDS.

Restul articolului : http://www.zf.ro/business-hi-tech/oferta-rcs-pentru-clientii-upc-tv-gratis-pana-expira-contractul-6117367/

XVanish
15-05-10, 01:44
O lovitura serioasa... profita de problemele din ziua de azi ca sa prinda monopol... vai de noi...

zmeura
15-05-10, 09:13
Eu unul nu m-as pune cu UPC.Oricum pe sat nu ii vad bine pe astia de la digi,a inceput mamutul sa se misca si poate mai zdrobeste si ceva ganganii in drumul lui.:clap:

delta2k2
15-05-10, 10:53
Primeşte şi UPC-ul ce merită
Poate alţii sunt mulţumiţi de UPC , dar eu am renunţat la ei. Definitiv şi irevocabil





.

stargate
15-05-10, 14:31
personal detin UPC 3play digital ... parerea mea ca pe televiziunea digitala bate la cur lejer toti provideri din romania la calitatea semnalului , rezolutie si claritate plus epg pe majoritatea canalelor ( aseara pe furtuna aia nasola pe analogic picasera aproape toate canalele dar pe digital mergeau super ) din grila de programe din pacate lipsesc viasat history si explorer plus programele marca digi ( gsp si digisport ) ... telefonie fixa destul de buna ( personal am fost multumit ) ... internetul este buba lipsa metropolitan si viteze mici de download , personal am internetul de 12 mb si descarc cu max 1,3 mb/s dar viteza se respecta si foarte rar am avut viteza mai mica si marele PLUS al UPC din punctul meu de vedere ca fost abonat RDS-RCS este suportul tehnic ... baieti sunt prompti si au la dispozitie cand vin tot ce trebuie si nu pleaca pana nu rezolva problema . Prin calitatea suportului tehnic este vazut UPC ca o firma serioasa in dauna RCS-RDS .

mario08
15-05-10, 15:12
Pai este normal ca UPC-ul sa aibe anumite plusurii fata de RCS , deoarece ei sau axat mai mult doar pe anumite ramurii din acest domeniu si au scos maximul din ele
RCS-ul in schimb merge cu toare ramurile domeniului deodata si de aici apar si diferente pozitive sau negatve intre cele 2 societatii
Totul insa depinde de utilizatorul final cat de multumit este de serviciile sau raportul pret/performanta pe care-l plateste la firma la care este abonat
Astfel existand ne/multumitii la ambele societatii in functie de necesitatiile fiecaruia

stargate
15-05-10, 15:40
corect ... atata timp cat va fi concurenta utilizatorul final o sa aibe de castigat ... problema este ca lupta se duce in zona ofertei "cel mai ieftit - cea mai slaba calitate" si nu sunt oferte diversificate in functie de puterea de cumparare a fiecaruia ... principala intrebare la abonare este " Cate canale sunt ? " restul nu mai conteaza ( calitate , content , departament tehnic etc ) din pacate provideri se pliaza pe cerere si avem ce putem cumpara :tv:

mario08
15-05-10, 16:51
Stai sa vezi ce show-uri apar odata cu invazia receptoarelor "imperecheate" cu cartela pt. digi cablu
Mai ale asa cum ai scris la puterea de cumparare a fiecaruia si in plus tot firmele de cablu sant cele care au obisnuit clienti sa poata urmari/viziona un prg. tv pe mai multe tv-uri
Legat de calitate in general sant ferm convins ca si in noua era - digi cablu - tot scazuta va fii in continuare ( vedeti noi propietari/abonatii la digi cablu chiar la ambele firme )
Pentru a putea ridica calitatea ar trebui facute investitii serioase din nou si la configuratiile existente in blocuri , nu numai sa existe fibra optica pe magistrala/strada si in blocuri cabluri coaxiale de slaba calitate , imbatranite , intepate s.a
In plus din punctul meu de vedere abonatii care au deja lcd-uri dotate ( tuner dvb-t/c HD ) , vor pierde aceste facilitatii trebuind sa foloseasca receptoarele in cauza
Treaba cu intrebare care persista la totii abonatii ( sau cel putin cei noi ) , este bumerangul care se intoarce acum impotriva societatiilor de cablu dupa ce iarasi aceste firme au avut oferte generoase ca numar de canale/prg. pe analogic
Daca stau sa fac o comparatie tehnica intre cele 2 standarde , este si normal pana undeva sa existe in noile grile de cablu digital un numar dublu de prg. fata de o grila veche de pe analogic
Insa cum intotdeauna in teorie totul este mai bun/frumos decat in practica , fiecare abonat va observa aceste lucruri pe "buzunarul" sau ( din pacate )

coco20
15-05-10, 18:26
sunt un abonat al upc romania si sunt foarte multumit de internet si cablu si nu as renunta la iei pentru rcs-rds ca azi au net maine nu mai au net la viteza promisa cu putina munca la upc ai net si mai bun fara sa poate sa ma pacaleasca cu viteza si sunt foarte multumit de iel am 12Mb si descarc cu max 2,7Mb/s pe cand rcs-rds de la 7M downloade au scazut la fabuloase viteza de 1,2M asta da reusita le doresc moarte usoara.:D

stargate
15-05-10, 21:29
am 12Mb si descarc cu max 2,7Mb/s pe cand rcs-rds de la 7M downloade au scazut la fabuloase viteza de 1,2M asta da reusita le doresc moarte usoara.:D

poate ai net de 24 mb sa poti descarca cu 2,7 mb ... este usor sa descarci cu viteza max. dar nu cred ca poti avea mai mult , poate doar sa ai cunostinte sa hackuiesti modemul lor :oops:

delta2k2
15-05-10, 21:50
Mă bucur că sunt şi clienţi mulţumiţi de UPC , mai ales pe latura de internet.
Gandind la rece , doar concurenţa intre furnizori generează servicii şi preţuri mai bune.





.

mario08
16-05-10, 00:00
Corect , concurenta = castig in general pt. userii
Coco20 am mai scris , pareriile sant impartite si la fel si succesele/multumiriile userilor sau insuccesele/nemultumiriile lor
Pot afirma si eu ca in prezent sant multumit de net si avand viteze de download de pana la 4,5-5Mb/s , fiind abonat la cel de maxim 50Mb
Insa asa cum sant convins ca alti abonatii de la UPC sant nemultumitii , asa exista in mod sigur si la RCS
Insa pe partea de cablu digital vor fii cei mai multi nemultumiti in ambele tabere si asta citind si de pe alte forumuri parerile userilor din ambele tabere
Apropo am citit mai multe pareri ale abonatiilor UPC de a se transfera de la UPC la RCS ( cel putin pe partea de cablu ) , decat invers ( oare de ce ? )