PDA

View Full Version : Lipsa semnal



michidutza
15-05-10, 07:51
Va salut pe toti.Sunt nou pe aici si v-as ruga sa aveti rabdare cu mine.Am un ecosmart 771 si antena pusa pe intelsat 0.8W, pe gg !.Totul a mers bine pina joi seara, cind a fost furtuna.Vreo 20min, nu s-a vazut nimic, dupa care s-a linistit si mi-am reluat si eu vizionarea.Insa am constatat ca anumite canale nu le mai prind si imi spune "lipsa semnal".
L-am resetat si la scanare automata am constatat ca nu mai prinde semnal pe un tp : 12723 H / SR 27500., exact unde sunt programele mele favorite.Am incercat si cu scanare manuala si nici asa tp nu are semnal !
Restul programelor se vad foarte bine.
E vreo problema de la mine ?

yky
15-05-10, 07:58
Posibil sa se fi miscat antena un pic si a iesit de pe directia satelitului.....lucru care atrage dupa sine o scadere evidenta a semnalului receptionat.
O repozitionare a antenei te scoate din incurcatura.

pacala68
15-05-10, 08:17
SID 1033 :p
Fara sa desfaci suruburile incearca doar sa misti antena in limita elasticitatii ei stinga<->dreapta si jos<->sus si sa-ti spuna cineva daca s-a imbunatatit semnalul ; asa sti daca e din antena si ce trbuie sa faci .

michidutza
15-05-10, 14:54
Posibil sa se fi miscat antena un pic si a iesit de pe directia satelitului.....lucru care atrage dupa sine o scadere evidenta a semnalului receptionat.
O repozitionare a antenei te scoate din incurcatura.

Multumesc ptr sfaturi @pacala68 si yky . Intre timp am incercat si un alt receiver similar si am aceeasi problema.Se vad bine toate canalele cu exceptia celor de pe TP respectiv.Deci clar e ceva cu antena, posibil de la furtuna.
Trebuie sa astept sa se trezeasca administratorul (dupa ora 18) ca sa pot urca pe terasa si sa misc putin antena.
Va anunt daca se rezolva problema.

michidutza
15-05-10, 20:24
Am rezolvat problema.Am miscat putin de antena si..back to the world :)
Multumesc inca odata pentru sfaturi !

marcghi
15-05-10, 22:23
daca doar ai miscat putin de ea si si-a revenit inseamna ca ai ceva suruburi slabe la prindere, la primul vant o sa patesti iar acelasi lucru. incearca sa verifici toate suruburile pe care le vezi pe acolo, urmarind totodatasi sa obti semnal maxim, eventual pe un transponder mai slab adica pe unul din programele pe care nu le mai vedeai acum.

michidutza
18-05-10, 18:11
CIteste REGULA 12

Le-am verificat si le-am mai strans putin.Am verificat si cablul si e totul ok.Acum se vad bine toate.Poate mai trebuie si ea mangaiata din cind in cind :D

gsi77
25-07-10, 11:27
Buna,am si eu o problema pe echosmart 771 unele canale cum ar fi relitatea tv,antena3,tvr2,digi film1+2,hbo,gsptv,digisport1+2 nu mai merg la unele imi apare ca sunt canale codate si la altele lipsa semnal, si asta s-a intamplat treptat in interval de 1 luna.
Vreau sa stiu si eu daca se mai poate face ceva sau pot sa arunc receiverul.

siemens
25-07-10, 13:02
haha, ai cartela de DIGI in el?

laleauaneagra
25-07-10, 13:30
poti sa l arunci:)dar de unde l ai cumparat?

daradici
26-07-10, 00:28
Echosmart-ul e un receptor care are functiile PVR destul de bine rezolvate, poti sa-l tii ca un receptor FTA cu functii PVR, in curand n-o sa vezi decat FTA-uri cu el. :sorry: