PDA

View Full Version : Dragon CAM/T-rex



dyngo
18-02-07, 18:42
Problema mea este urmatoarea:
Am un T-Rex twin, pe care am avut instalat Predator 3.54, cu premierele nu era problema, isi facea singur apdate de key in schimd pt. D+ trebuia sa bag key de fiecare data cand se schimbau. problema era ca nu recunostea cardul de Max.
Dupa mai multe incercari am instalat Predator 3.55 care spune ca decodeaza cardul de max si cardul FireCrypt.
La prima vedere totul parea Ok... dar cand am bagat Cam-ul in Humax o parte din canalele Max nu le decodeaza iar celelalte decodeaza doar sunetul.

Am incercat sa instalez si varianta 3.56 dar i-mi da eroare cand ajunge la 99% asa ca am lasato balta...
La veersiunea Predasaur2.13 la fel nu vede cardul de Max si are mai putini provideri in lista, in schimb, cred ca are auto-apdate pt key... La D+ initial era doar linia 004001-00 si nu decoda, dupa o restartare, au aparut si celelalte linii completate si a inceput sa decodeze.

Ce versiune de soft sa pun pe T-Rex ca sa pot vedea si cartela de MAX si Premiere/D+???? :?:

dyngo
21-02-07, 18:41
Chiar nu mai are nimeni T-Rex4.1
Apropo unde gasesc si eu firmware-ul original?

dyngo
23-02-07, 08:25
Aseara m-am mai jucat putin cu Cam-ul si am observat o treaba interesanta...
Imediat dupa ce am pus din nou V 3.55 am verificat pe Cas3, daca vede si decodeaza cardul de max, surpriza placuta... Card Viaacsses serial.xxxxx, decoding OK. Bucuros ca s-a rezolvat problema bag camul in Humax, aceleasi mesaje card ok, decoding ok. Dupa o restartare dela intrerupatorul din spate, apare si surpriza neplacuta, Card via serialxxxx, No decoding
Care ar fi cauza? Soft nasol, CAM defect? :( :evil:

dyngo
24-02-07, 22:06
Pentru posesorii de Dragon/T-rex
A aparut un nou soft pe crosat pentru editat continutul Cam-uli ( .DRA-ul)"PredEdit V1.0"
Se pot edita: key, codyngsystem, caids, dcw/biss...

Einstein
26-02-07, 09:46
Se pare ca oamenii au renuntat in mare majoritate la camuri. :wink:

dyngo
26-02-07, 09:57
Si atunci ce te faci cu receptoarele pe care inca nu ai "suport tehnic"?

dyngo
26-02-07, 11:18
Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu firmware-ul original (T-Rex Rev 4.1 FireCrypt) :?: :?: :?:
Macar un linck de unda sa pot sa il iau....

ss2-user
26-02-07, 12:23
Se pare ca oamenii au renuntat in mare majoritate la camuri. :wink:

Si atunci ce te faci cu receptoarele pe care inca nu ai "suport tehnic"?

Iti cumperi un CAM..., sau un receiver mai adevarat :lol:

dyngo
27-02-07, 10:33
@gabitzu
Credema, nu vreau sa intru in polemica cu tine... eu caut sulutia practica.
Daca ai o astfel de solutie i-ti raman dator....

outcast
01-03-07, 00:26
pentru ce ai nevoie de firmul original?

Snow
01-03-07, 00:53
ai incercat sa vezi ce-ti merge de aici: http://www.dragonmodul.com/seiten/download_firmware.htm

dyngo
01-03-07, 08:19
pentru ce ai nevoie de firmul original?

Vreau sa readuc cam-ul la setarile de fabrica(virgin), pentru ca in momentul in care l-am cumparat, mi s-a spus ca este perfect compatibil cu cardul de max. Gresala mea a fost ca nu l-am verificat inainte de al scrie.... :cry:

@snow
am incercat cam tot ce este acolo... merge perfect cu anumite versiuni, decodeaza toate canalele care au key active, dar nu vede cardurile care le bagi in el si in momentul in care le vede, spune ca nu poate sa le decodeze.
Am probat doar cu cardul de Max si cu cardul care l-am primit odata cu cam-ul(fierecrypt acces9)...., alte tipuri de carduri nu am avut de unde sa iau ca sa pot proba.

dyngo
05-03-07, 07:53
Am gasit si pus pe cam softul original....
Degeaba nu vede nici un card, nici macar pe cel cu care am cumparat cam-ul :evil:
Sa fie cam-ul defect????

dyngo
10-10-07, 14:45
V 3.60, D+ si Premiere AU
http://www.crosat.org/aploud/index.php?action=view&filename=PREDATOR%203.60%20premier%20Gigital%20au.zip&directory=&PHPSESSID=6903294decea294ec4c7be63e58a9cd0

dyngo
16-10-07, 08:07
V3.61- Pramiere, D+, TPS, etc totul AU:clap:

ffaanneell
17-02-08, 14:44
as sugera sa incerci camul pe alt receptor sa vezi daca decodeaza nu toate receptoarele suporta camuri sidsa

dyngo
20-02-08, 12:48
mersii... problema s-a rezolvat de la versiunea 3.57:cool2: si de decodat decodeaza cam tot ce se poate decoda la ora actuala...

dyngo
16-06-08, 08:40
O ciudatenie... am bagat din nou cardul de max(via) in cam pentru a putea vedea si eu meciurile pe tvr-hd dar nu vrea sa decodeze nimic din pachetul tvr... pe celelalte pacheta ale max-ului merge fara probleme. Acum am pe cam V 3.66
De la ce poate fi???

gessle
07-08-08, 20:08
programare dragon cam(am pus si-n engleza si-n romana :D)

Veti avea nevoie de nici un dragon incărcătorul de carte, sau o carte de Fun7, plus o carte de programator.


Descarca cele mai recente fişiere de pradă descărca de la site-ul dvs. preferate.
Dezarhivare, şi asiguraţi-vă că ştiţi unde s-a dus!


Pentru a programului dragonul Incarcator de credit obţine o copie a dragon incărcătorul de la


_http://www.dragonmodul.com/ _http: / / www.dragonmodul.com/


Aveţi nevoie de:

Smartmouse compatibile carte de programator (ceva de genul sau o infinitate dinamita programator)

(The dragonload.exe) Program Program de dragonload.exe



Conectaţi-card de programator la com1 sau COM2, asiguraţi-vă că programator este de 6 MHz Mod

-Run "dragonload.exe" - Fugi "dragonload.exe"

- Prin apasarea pe "Setări" buton, puteţi modifica de la com1 la COM2 funcţie care portul COM dvs. de programator este anexat

-Press "Connect"


Dacă aveţi o carte de Dragon Loader:

Selectaţi sragon Incarcator de credit in meniul

(.dra file). In fişierul deschis de dialog care apare, selectaţi firmware-ul pe care doriţi să o incărcaţi (. Dra fişier).

Load the .dra file Incarca. Dra fişier

The card will now be loaded. Cardul va fi incărcate acum.
(Acest lucru va ţine de 3-5 minute).


Dacă aveţi o carte de fun7:

Programul de flash cu FUN7LDR.HEX

Progarmme the external eeproms with the predator bin file. Progarmme externe eeproms cu cutie de pradă fişier.
If you are using infinity software select option 2 "reverse spanning" to split the file when asked. Dacă utilizaţi software-ul infinitul selectaţi opţiunea 2 "spanning inversă" pentru a impărţi fişierul atunci cand a cerut.
(Your programmer software needs to be able to split the bin file across two eeproms) (Adresa programator de software trebuie să fie capabili de a impărţi fişierul bin de peste doi eeproms)



To change the firmware on the dragon, put the receiver onto a fta channel . Pentru a schimba firmware-ul de pe Dragon, pus receptor pe un canal FTA.
Insert the loader card. Introduceţi incărcătorul de credit.
Turn the receiver off. Turn off de receptor.
Turn it on, and navigate to Daţi-i pe, şi mergeţi la

the common interface menu on your receiver. comune de interfaţă de meniu de pe receptor.

Select the "Dragon Loader" module. Selectaţi "Dragon Loader" modul.

In the next menu, select "yes, Load module". In următorul meniu, selectaţi "Da, modul de incărcare".

Now a menu appears indicating that loading is in progress. Acum, apare un meniu care indică faptul că este in curs de incărcare.
To see the actual percentage you will need to press "refresh" as there isnt any auto update. Pentru a vedea procentul real va fi nevoie să apăsaţi "refresh" ca acolo isnt orice automat de actualizare.


Loading will take about 5-10 minutes, so dont be in any hurry to do it! Incărcarea va dura aproximativ 5-10 minute, astfel incat să fie in orice dont grabesc sa o fac!


Remove card, and switch the receiver off then on again. Eliminaţi de credit, precum şi trecerea de receptor off, apoi din nou.
Your dragon should now display the new version of predator. Dragon dvs. ar trebui să afişa, acum, noua versiune de pradă.


Dont try what I did the first time, and try to do both sets of instructions on one card.....or you will get totally confused. Dont incercaţi ceea ce am făcut prima dată, şi să incercaţi să faceţi ambele seturi de instrucţiuni pe o carte ..... sau vei primi total confuz.
Follow the top one if you have a Dragon Loader card. Urmeaza un inceput, dacă aveţi o carte de Dragon Loader.

soarece
11-02-10, 18:44
cum pot sa scriu un cip al cartelei open platform ....sau titanium card ....np-ulc.net... am cautat pe saitul asta. dar nu reusesc sa scriu cipul ,cartela titanium are .......program card.......delete card.....door card .... asta scrie pe spatele cartelei :comp:acum as vrea sa vad care sinteti mai inteligenti :band:care imi sugerati o idee macar
am cam performant cam t-rex banuiesc ca dragon.cam t-rex ..i cel mai performant cam. la ora actuala din datele care le cunosc id meu ... mamutulparos ... vreau raspuns urgent...

mesteru
11-02-10, 19:00
cas 3 +

http://s005.radikal.ru/i210/1002/df/162123701bfb.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s002.radikal.ru/i199/1002/0e/e9c7efcf4bb6.jpg (http://www.radikal.ru)

soarece
02-09-10, 15:13
si discutam mai multe cum fac o cartela open platform si ce sai fac sa vad programe ro mai am si titanium asta ma adresez la cei care au cunostinte am si gas interfarce 3 si poenix interfarce

---------- Post added at 15:13 ---------- Previous post was at 15:11 ----------

am uitat sami ttrec id scuze:comp:..................

Posteaza intr-un singur loc si treci pe la aceasta sectiune: http://www.sateliti.info/showthread.php?t=3

p_ionel
02-11-19, 13:24
Salut.Am o problema cu un t-rex twin module care nu vrea sa mai lucreze cum trebuie pe cablu(rcs-rds).Am avut versiunea 3.69 si mergea ok pe un Lg si un Samsung pana cand nu a mai mers...adica a inceput sa rupa imaginea si sa aibe mici blocaje cu imagine manjita si cam in maxim 5 minute se blocheaza si imi arata la meniut tv ului ca nu ar mai fi conectat.Daca il scot si il bag isi revine dar tot asa face dupa vreo 5minute.Am pus 3.80 dar la fel face.Se poate sa se fi defectat modulul?Stiti vreo rezolvare ceva?
Multumesc.