PDA

View Full Version : antena putin dereglata



cristimate
20-05-10, 13:02
am o antena de 1,4 cu montura polara (luata de la peruvision) si un actuator de 12

dupa vijeliile din zilele astea m-am apucat eu sa strang putin surburile ca mi se pareau ca sunt putin slabite (si erau) ;

am reusit sa le strang dar cred ca am dereglat putin antena: inainte vedeam ESPN cu semnal destul de slab dar f stabil pe Sky uk (snr cam 40-41) acum e oscilant de la 30 la 50 si nu prea mai vad; tre s-o reglez din nou...

cum fac sa o reglez? sa umblu putin la elevatie? sau cum recomandati?

pacala68
20-05-10, 14:11
in casa :
- pozitioner
- urmarirea curbei : sateliti extreme_centru
afara :
- LNB - mufe
ajuns aici deja ai raspunsul

yky
20-05-10, 15:50
Daca a umblat la pozitionarea monturii pe pilon...nu cred ca rezolva ceva cu reglajul LNB si sau mufe.
Trebuie sa pozitioneze anetena pe cel mai sudic satelit si sa regleze finut pozitia monturii.

pacala68
20-05-10, 16:40
ai dreptate perfecta dreptate .
intaresc si eu cele spuse de antevorbitori , adica regleaza .

cit priveste


cum fac sa o reglez? sa umblu putin la elevatie? sau cum recomandati?
asa .... la ghici ... e greu .... poate nu mai e verticala .... poate e rotita pe stilp .... poate e deviata axa polara ... poate e mica declinatia .... poate e mare declinatia ..... poate ai umezeala in mufa F .... pate ai umezeala in feedhorn ... sau poate nu e nici una nici alta si ESPN are probleme .... cine poate spune ?!!

cristimate
20-05-10, 20:57
sau poate citeai si vedeai ca am pozitioner deci o pot muta stanga dreapta cat vreau; deci impresia mea este ca pe verticala trebuie reglata putin

restul vad f bine, dar se pare ca la acest satelit (destul de "indepartat") am aceasta mica problema... deci cum sa fac sa o reglez; deci sa ma poztionez pe un satelit sudic sau cum?... rog ajutor

zmeura
20-05-10, 21:02
Intotdeauna cand strangi de suruburile unei antene aceastea fuge putin.Trebuie reglata iar la sange pe satelitul care e pe directia sud la tine.Spune locatia si vom sti ce satelit sa iti recomandam.

yky
20-05-10, 21:06
Pozitionerul i-ti muta antena pe o valoare memorata ... iar daca montura s-a miscat acea valoare nu mai corespunde cu maximum de semnal pe satelitul respectiv.
Deci tot la "punctul cel mai sudic"......si motorul pe zero...ajungi!!!

cristimate
20-05-10, 21:48
Intotdeauna cand strangi de suruburile unei antene aceastea fuge putin.Trebuie reglata iar la sange pe satelitul care e pe directia sud la tine.Spune locatia si vom sti ce satelit sa iti recomandam.

stau langa bucuresti, in cernica imediat dupa manastire pe limba aceea de pamant (aproape de lac)

pacala68
21-05-10, 03:42
sau poate citeai si vedeai ca am pozitioner ....tu sa fi sanatos , si sa citesti cu voce tare ce am scris in postul #2 , poate auzind .... sau poate nu :p

restul vad f bine, dar se pare ca la acest satelit ....am aceasta mica problema...
aceasta este singura informatie ( desi cam subtirica )

deci cum sa fac sa o reglez; deci sa ma poztionez pe un satelit sudic sau cum?... rog ajutor
deci chemi telefonic un instalator , deci nu mai regla tu => deci o s-o dereglezi de tot

____________________________________________
deci acesta este un mesaj com.... etc

allexx1968
21-05-10, 05:33
Pozitionerul i-ti muta antena pe o valoare memorata ... iar daca montura s-a miscat acea valoare nu mai corespunde cu maximum de semnal pe satelitul respectiv.
Deci tot la "punctul cel mai sudic"......si motorul pe zero...ajungi!!!

Yky si eu am pozitioner,eu cred ca s-a referit la faptul ca se poate misca antena din pozitioner pas cu pas,E-W chiar daca ai satelitii memorati.Si eu am avut aceasta problema si nu am mai urcat la antena.S-a rezolvat din butoanele E,W si memorare pe noua pozitie.

florini
21-05-10, 13:05
Cristi sa stii ca pacala are dreptate. Odata deplasata montura polara e cam dificil de reglat dupa indicatii sus-jos, stg-dr, est-vest,bla bla. Treaba asta cu reglajul pe axa satelitilor nu-i foarte la indemana oricui, trebuie ceva experienta. Deci i-ti fac aceeasi recomandare, cheama pe cineva cu experienta sau ... vezi tu ! Succes!

cristimate
21-05-10, 20:06
decat asa sfaturi de la line pacala mai bine iti vezi de drum pe bune si lasi si pe altii

deci antena mea e reglata muuult mai bine decat altele, doar pe 1 sau 2 transpondere de pe sky care le vedeam acum am probleme (si cele mai slabe); si inainte avem semanl 40-41 da acum sare putin...

la restul (gen thor, astra, hotbird, badr...) am semnale bune si extrem de bune;

am vb cu cineva care face asta si mi-a zis: deci pun antena pe badr, pe mbc-uri (transponderul lor) ; cu satelit pozitionerul in fata (din dm vazut pe TeVe) fac cateva miscari sus/jos fara sa vad in ce pozitie crestre; apoi desurubez elevatia si misc putin antena in sus (sau jos cum am identificat ca creste) pana ajung la semnalul maxim; apoi strang echilibat (m-am uitat la cum am stans surubul si ceea ce s-a intamplat este ca s-a ridicat antena cu 1-2 grade fata de pamant); exact asa mi-au reglat-o si ei cand mi-au pus antena, mi-am adus aminte da nu mai stiam satelitul

maiine (cand nu mai ploua) ma joc cu el; daca-l dereglez cel care m-a invatat si face asta a zis ca ma ajuta... ce naiba sa fie asa de greu? eu am antena destul de reglata , cat de mult pot s-o dereglez?

pacala68
22-05-10, 00:53
plin de compasiune , iti spun sa pui antena pe 28E si sa impingi usor cu mina antena ( in limita elasticitatii antenei ) in sus / jos si sa monitorizezi semnalul pe transponderul dorit .

tot cu maxima compasiune iti recomand calduros evitarea incongruentei


deci antena mea e reglata muuult mai bine decat altele.....

.....m-am uitat la cum am stans surubul si ceea ce s-a intamplat este ca s-a ridicat antena cu 1-2 grade fata de pamant.....

.... eu am antena destul de reglata

shadowman
22-05-10, 01:56
Respecte!
no comment!:)
Bafta!

cristimate
22-05-10, 07:32
plin de compasiune , iti spun sa pui antena pe 28E si sa impingi usor cu mina antena ( in limita elasticitatii antenei ) in sus / jos si sa monitorizezi semnalul pe transponderul dorit .

tot cu maxima compasiune iti recomand calduros evitarea incongruentei

curios, da pe tine cum naiba te accepta lumea asa? te scoli in fiecare dimi cu fata la perna si vezi in crucis? am intrat pe forum sa cer un sfat, se vede ca nu sunt cel mai competenet da ma tratez, citesc si invat; n-am nevoie de misto-uri ieftine ci de sfaturi...

da e destul de reglata, adica nu e perfect, se poate si mai bine; as putea sa o las asa ca espn e pe vreo 3-4 sateliti da pe ala stau mai mult si as dori sa o reglez si acolo...

pacala68
22-05-10, 13:13
este ceva in neregula
dupa ce iti spun 4 moduri de (de)reglare a antenei (#4)
tu sustii ca iti merge bine ( #5 ; #12 )
dar totusi , sfatuit , ai luat decizia sa modifici elevatia ( #12 )
eu iti spun ca este o decizie rea , si ca este cazul sa furnizezi informatii ( #13 )
tu ma iei la misto ( #15 )

bizar . ( poate nu-ti place poza mea ?? :p )

nicusoft
22-05-10, 20:55
daca tot zici ca ploua de asta a scazut semnalul

horatyu
22-05-10, 21:25
este ceva in neregula
dupa ce iti spun 4 moduri de (de)reglare a antenei (#4)
tu sustii ca iti merge bine ( #5 ; #12 )
dar totusi , sfatuit , ai luat decizia sa modifici elevatia ( #12 )
eu iti spun ca este o decizie rea , si ca este cazul sa furnizezi informatii ( #13 )
tu ma iei la misto ( #15 )

bizar . ( poate nu-ti place poza mea ?? :p )


Intelege si tu ca e un tip perseverent care nu accepta ajutorul de la cei cu un nickname mai ciudat si vrea sa se chinuie singur pana invata din greseli :lol:


PS: la poza aia eu am fost mester :haha1: daca intelegi ce vreau sa spun :sorry:

---------- Post added at 20:25 ---------- Previous post was at 20:22 ----------


curios, da pe tine cum naiba te accepta lumea asa? te scoli in fiecare dimi cu fata la perna si vezi in crucis? am intrat pe forum sa cer un sfat, se vede ca nu sunt cel mai competenet da ma tratez, citesc si invat; n-am nevoie de misto-uri ieftine ci de sfaturi...

da e destul de reglata, adica nu e perfect, se poate si mai bine; as putea sa o las asa ca espn e pe vreo 3-4 sateliti da pe ala stau mai mult si as dori sa o reglez si acolo...


incercati sa il ascutati pe @Pacala ca stie ce spune

asa el mai hatru dar e un tip bun

" la omul batran gura ii pute dar vorba sa i-o asculti" zice o vorba din popor asa si aici la cei vechi pe forum si in aceasta bransa ar trebui sa ascultam vorba lor , cei care apar pe aici si fac "valuri" le recomand putina rabdare si verificare si apoi sa ii ia la rost pe cei care dau sfaturi

zmeura
23-05-10, 11:51
Gata fratilor,usor.Nu mai luati totul asa personal.
@cristi eu in locul tau as deregla antena de tot,m-as pune pe citit pe aici,as lua receptorul plus un tv langa antena,o lada de bere,un prieten care sa iti tina de urat si sa te incurce cu parerile lui :) si 1-2 zile de pierdut.Eventual o lista de frecvente de pe satelitii cei mai importanti,cat mai multi de la est la vest.Cand o sa te lovesti practic de unele probleme recitesti pe forum explicatiile unora si vei vedea ca au inteles.

zmeura
24-05-10, 15:12
Tot ce nu are legatura cu subiectul topicului va disparea de acum incolo,sters fizic.
Restul discutiilor au fost mutate aici http://sateliti.info/showthread.php?t=2524&page=17

cristimate
26-05-10, 01:05
pentru eterninte (macar atat cat va exista forumul asta si/sau bunavointa moderatorilor)

am dat de un prieten bun care m-a ajutat sa reglez (verific de fapt) antena prin mess yahoo: el tasta , eu facem (exact ca un post anterior al meu, cu badr/mbc...); antena era PERFECT reglata n-a trebuit sa mai strang nimic, nu dereglasem nimic; totusi acel minunat transponder nu dorea sa intre: adica chiar daca la extremitati intrau toate cu semnal maxim , snr 100% acel minunat semnal 12324 de pe sky tot facea pe nebunul; mi-am sunat alt prieten si l-am intrebat daca-i merge, el imi zicea ca nici macar nu-l are in lista de programe (are o antena mai mica); asa ca luni m-am deplasat in hornbach unde aveau niste aplif (cam scumpe, dar il vazusem mai de mult) si la intrarea in casa unde am jonctiunea facuta am pus acest device minune..., dupa care pozitionat pe satelitul si transponderul cu pricina am rotit putin cate putin de lnb pana am ajuns la semnalul maxim 56 ; mai sus nu vrea si pace; tot penduleaza acum dar o face intre 51 si 56 si imaginea e stabila;
dupa care mi-am pus linia de sky cea mai buna prima (am mai multe) si restul le-am pus la mai coada asa -> am observat ca deschide in ordine CCCamul si acum ma uit linistit la acest program; sa ne reamintim ca inainte aveam SNR 41 acum am 51-56 in functie de nu stiu inca ce... dar merge

merci mult lui satyca care m-a ajutat, si pe viitor ...

fii te rog atent la exprimare, nu ar strica sa treci si pe aici: http://www.sateliti.info/showthread.php?t=3

pacala68
26-05-10, 01:51
amplificatorul e inutil
aveai LNB pus de un meserias care intr-o zi , dupa muuuuuulta straduinta ..... a uitat sa ti-l regleze ( alminteri aveai acelasi semnal ca cel initial ) .

zmeura
26-05-10, 11:10
Pacala a mers pe logica: ai avut semnal si dupa ce ai umblat la antena nu ai mai avut semnal.

marcghi
27-05-10, 21:26
amplificatorul este bun doar daca ai cablu lung sau de calitate mai slaba pentru a compensa pierderile din cablu si se monteaza pe cablu cat mai aproape de lnb