PDA

View Full Version : serie receptor



licapavel
07-06-10, 21:45
O situatie "ipotetica", de care sunt foarte interesat:
Sa zicem ca am pierdut receptorul de la dolce si nu mai stiu seria receptorului. Cum as putea face sa folosesc in continuare cardul in alt receptor? Cine m-ar putea ajuta sa aflu seria receptorului "pierdut" cunoscand doar seria smartcard-ului.

V-as fi recunoscator pentru ajutor

badeaghio
07-06-10, 21:47
ipotetic vorbind, daca esti titularul abonamentului, suni la ei si ceri o copie dupa contract, daca, tot ipotetic, nu-l mai ai nici pe acesta.

licapavel
07-06-10, 21:55
Nu vreau sa discutam despre moralitate.
Va pot asigura ca am obtinut cardul absolut cinstit ( mostenire de la o matusa).

Daca e cineva dispus sa ma ajute...va multumesc

badeaghio
07-06-10, 22:09
eu am avut 4 stickere cu seria: unul lipit in spate, sub sigla NDS, unul lipit in telecomanda (la baterii, pe interior), unul lipit pe cutia de carton a decodorului, si unul lipit in spatele usitei de la cartela. poate dai macar de cutia de carton a decodorului si iei de acolo. spor

licapavel
07-06-10, 22:27
@badeaghio (http://sateliti.info/member.php?u=829)
Multumesc pentru timpul acordat.

Eu astept in continuare ajutor.

waynejames
07-06-10, 23:11
Ajuta-ne si tu!
Ne ceri sa prindem un peste, unul il prinde cu undita---nu e bine, altul cu minciogul-----nu e bine.... etc etc.

Spune-ne tu ce ai si ce n-ai ca sa te putem ajuta!
:gathering: :dance:

licapavel
08-06-10, 00:21
N-a prins nimeni nici un peste. Asa-s pescari, doar se lauda.

Am fost destul de clar. Vreau seria cu care sa pot imperechea cardul. Doar cineva cu acces la baza de date ma poate ajuta

sorin8m
08-06-10, 11:23
In contract ai seria receptorului si de acolo il poti lua. Daca nu ai nici contractul atunci, cum a mai zis cineva mai sus, poti cere o copie dupa contract si asa obtii seria receptorului tau care e inperechiat cu cartela.

licapavel
08-06-10, 19:48
OK. Se pare ca trebuie sa vorbesc "romaneste" pentru toti

Vreau ajutor din partea unui instalator dolce care ar avea acces la baza de date sa-mi verifice cu ce e imperecheat cardul meu. Sau oricine altcineva din sistem cu acces la baza de date.
Daca este cineva care m-ar putea ajuta, astept un PM.
Nu mai am conntract, telecomanda,receptor,baterii si alte porcarii. AM DOAR CARDUL

neutrin
08-06-10, 20:08
Păi atunci il poţi folosi pentru ras gheaţa de pe parbriz iarna. De ce? Pentru că nu e nevoie de o bază de date la operator pentru a imperechea cardul cu un receptor.

licapavel
08-06-10, 20:21
N-ai nici o vina, ti-ai dat cu parerea si tu. NU de pareri am nevoie. Apreciez ca sunt unii care incearca sa fie utili.
Am lucrat in domeniu si stiu despre ce vorbesc. Nu am doar pareri.
E drept ca nu am lucrat cu DOLCE. Dar e acelas sistem

Florynsv
08-06-10, 20:42
Pe langa faptul ca il poti folosi la ras gheata, merge bine mersi in optibox alligator sau phantera fara sa-i trebuiasca vreo serie anume, asta bine-nteles daca e cu subscriptia la zi, dar banuiesc ca tu vrei sa-l pui in dreambox!

licapavel
08-06-10, 21:02
Abonamentul e platit la zi...doar ca nu a mai fost folosit de 6 luni. Deci are nevoie de un AU.
Il vreau intr-un DM 500. Se zvoneste ca si oscam incearca sa caute un BOXkey valabil, doar ca tre sa fie activ cardul.

badeaghio
09-06-10, 01:05
respecta si vei fi respectat.

horatyu
09-06-10, 03:25
Abonamentul e platit la zi...doar ca nu a mai fost folosit de 6 luni. Deci are nevoie de un AU.
Il vreau intr-un DM 500. Se zvoneste ca si oscam incearca sa caute un BOX*** valabil, doar ca tre sa fie activ cardul.


MERGE CU OSCAM IN DM 500


in oscam nu mai trebuie box ID-ul receptorului


suni la ei si le spui ca ai tinut receptorul scos din priza ca ai zugravit
ai mutat mobila ...
etc
si sa iti faca o retrimitere de pachet si se rezolva
succes



sa fii pe Dolce ( helas 39 est) atunci cand fac aia retrimiterea sa ca isi faca "update" cardul adica sa primeasca EMM-urile necesare

licapavel
09-06-10, 18:23
@horatyu (http://sateliti.info/member.php?u=1589). Multumesc pentru informatie. Am sa incerc in seara asta.

licapavel
09-06-10, 21:58
Problema rezolvata. Oscam face minuni.
Cele XXX nu merg sub nici o forma. Am incercat asa:
oscam.server
[reader]

................
................

................
pin = 0000
apoi am incercat sa scriu si:
pincode = 00000
Insa nu merge nici cum. Oricum am facut un pas mare.

Multumesc inca o data horatyu