PDA

View Full Version : Care e adevarul?



Einstein
01-07-10, 21:07
După cum deja ştiţi, incepand cu data de 1 iulie 2010, cota standard de TVA va creşte de la 19% la 24%. Pentru a vă mai elibera de griji, Focus SAT Romania a luat decizia de a NU MODIFICA preţul cartelelor de reincărcare.
In speranţa că veţi aprecia această decizie, vă aşteptăm in continuare in faţa televizoarelor, cu aceeaşi plăcere!
Vă mulţumim pentru susţinerea arătată pană acum şi vă dorim o vară uşoară impreună cu Focus SAT!
Ca de obicei, Echipa Focus SAT vă stă la dispoziţie!http://www.focussat.ro/



Astazi am incarcat prin sms. In primul mesaj primit in care se cere confirmarea, se spunea ca voi fi taxat cu 9,10 E + TVA, iar dupa confirmate, ca am fost taxat cu 9 E + TVA. Care o fi realitatea?

dic_star79
01-07-10, 21:26
Ce scria 9E+TVA...:), pai 9E+TVA 24%...:D...cred ca asa o sa fi taxat pe factura de la operatorul tau de telefonie...ce crezi ca o sa ai rabat la 19% pe factura telefonica pentru ce ai incarcat?

Einstein
01-07-10, 21:47
Pai da, dar conform primului mesaj ar trebui sa fiu taxat de doua ori cu +5% :!:
Odata costul este 9,10 E si apoi TVA 19+5=24% :!::?:

dan2000
02-07-10, 10:41
din ce zic ei nu scumpesc abomnamentul (in teorie odata cu cresterea tva cresc si cheltuielile) si nu costul total abo+tva caz in care ar trebui sa scada costul abo ptr a compensa cresterea tva. parerea mea...

rzbvro
02-07-10, 11:21
Daca citesti cu atentie comunicatul, vei vedea ca au specificat: ''NU MODIFICA preţul cartelelor de reincărcare''.

Probabil ca restul variantelor de incarcare (sms sau aparate gen paypoint) se supun noului tva

In concluzie, este mai rentabil acum sa cumperi cartela de reincarcare decat sa trimiti SMS sau sa incarci prin Paypoint/ZonePay

Si mai rentabil este insa sa cumperi SIM-uri Vodafone cu 12 lei si credit 4 euro (daca se mai gasesc) iar apoi sa adaugi dintr-un abonament inca un euro pentru a face credit 5 euro... iesi per total cu aprox. 18 lei pentru abonament Familia 1 luna

pacala68
02-07-10, 13:14
Pai odata emise pe piata cardurile de reincarcare sint contracte futures asa ca nu vad cum ar putea modifica pretul :p