PDA

View Full Version : Samsung Galaxy i5700



yky
12-07-10, 14:03
Am modelul asta de telefon de ceva vreme....(cam o luna jumate).
Excelent telefon pot spune, dimensiunea aduce cu a unui telefon normal. Se ţine foarte uşor in mană şi nu e greu (12,9 mm x 57mm x 115 mm şi doar 120 g). Display-ul e de 3,2 inchi HVGA (320 x 480 pixeli) AMOLED, chiar OK după ce te obişnuieşti cu el. Redă formatele DivX destul de bine şi fluent pană la 720 x 576.Sensibilitatea wifi e egala, daca nu chiar un pic mi buna fata de un laptop mediu.
Acuma vin si intreb si eu, cei care-l aveti si-l folositi cum stati cu semnalul pe retelele telefonice cu el. Eu la al meu am banuiala ca ceva nu functioneaza cu trebuie. Am fost cu el la magazin ...l-am trimis la "garantie" dar inafara de o resoftare nu i-au facut nimic ce-i de acolo. Ma asteptam ca macar softul sa-l schimbe.....in loc de Androit 1.5 sa i-mi vina inapoi cu Android 2.1, dar sperante desarte.
Daca as avea si semnal pe el asa cum trebuie as putea spune ca e un telefon complect. Merg pe el toate celelalte functii extraordinar, inclusiv GPS-ul ma vede din casa si are o sensibilitate de cativa metrii. INtreb sa stiu, trebuie sa merg sa ma "bat" cu cei de la Orange sau sa o las moarta ca asa merg ele?

edisitaru
12-07-10, 20:04
Incearca si cu alt provider, Cosmote sau Vodafone. Daca e tot asa slab semnalul te duci cu el inapoi si soliciti sa ti-l schimbe (cu eventuale amenintari cu OPC :) ). Daca e codat pe Orange citeste aici: http://hyfeno.com/unlock-samsung-i5700-galaxy-spica/
Astept raspuns

yky
12-07-10, 20:23
E pe Orange "codat"...si nu as vrea sa ma apuc sa-l deblochez ...asa as pierde garantia ....
Varianta de deblocare pe care mi-ai indicat-o..nu mi se pare cea mai fericita. Mai ales ca mai si costa.:D
Oricum multumesc de intentie. Mai astept pareri.....:wellcome:

cristilamb
13-07-10, 01:08
Incearca sa faci root la tel si sa pui un custom rom, poate asa merge mai bine.Poti sa treci la 2.1 si apoi sa faci unroot daca nu vrea, asta pt garantie...nici eu nu stiu prea bine, am htc desire, dar cu android se pot face multe...

yky
22-07-10, 04:01
L-am trimis din nou la garantie prin magazinul Orange...sa vedem daca se va rezolva ceva.

yky
03-08-10, 21:33
DA! :clap::clap::clap:
Acuma merge. Mi-a venit inapoi de la garantie (a doua oara) dar de data asta a incaput pe mana unui meserias de acolo. A schimbat "placa" (eram curios si eu care placa) dar atat scrie in certificatul de garantie, "inlocuit placa":)
Dar acum am semnal full acolo unde nu aveam deloc sau doar o liniuta :clap::cool2:
Si surpriza e ca a venit softat cu Eclair(android 2.1) deja se simte la descarcarea bateriei de acumulatori ca e mai bine organizat softul. Are 4 zile si inca nu a trecut de jumate. Drept e ca nu l-am bazait foarte mult decat pana i-am facut setarile si am reinstalat aplicatiile mele. Facute prin wifi si cateva luate din market.