PDA

View Full Version : orange internet si CCcam



zottya
01-08-10, 08:18
Sal.As avea nevoie de un sfat.Ce modem sa cumpar de la orange ca sa mearga CCcam pe ea fara folosirea unui calculator , tot timpul?

stargate
01-08-10, 10:51
deci tu vrei un modem sa poti pune CCcam pe el si sa-l poti folosi ca server ? daca da iti trebuie un modem sa suporte software alternativ linux ( openwrt, dd-wrt ) si nu stiu daca orange da asa ceva .

dMd
01-08-10, 11:46
Sfatul meu este sa cauti alt provider...daca ai posibilitatea asta.
Orange iti ofera modem USB, ce poate merge intr-un router ce are intrare USB sau intr-un PC care ruleaza permanent, partea proasta este ca pentru server trebuie sa ai acces la porturi, iar din cate stiu acest provider deblocheaza porturile contra unei sume. Daca raportezi pretul abonamentului + taxa de deblocare la viteza si traficul limitat oferit de Orange vei constata ca nu se merita deloc, iar acel server este mai mult client. Daca nu ai alta optiune de a-ti alege un provider cat de cat acceptabil... atunci nu ai decat sa te multumesti cu nimicul oferit de ei.

costi4u
01-08-10, 13:45
Vezi modemul pt pachetele home pack , cel cu telefon fix . Are wirlless si 4 porturi lan , in interfata lui are setari pt deschiderea de porturi si dyndns

http://orange.ro/home-pack/index.html

zottya
01-08-10, 14:42
Multam pentru toti.Un prieten de al meu s-a mutat la tara.El are nevoie numai de o line CCcam (de la mine, deocamdata) pe care a-si da eu.Are un optibox 550.M-am uitat la orange si au un modem-router FLYBOX cu 4 porturi LAN si e si wireless.Prietenul meu n-are card si nici nu vrem sa poata sa si dea inapoi ceva din sharing.Numai sa se uite .Mi-ajunge FLYBOX-ul?Parca inteleg din descriere ca SIM-ul se poate baga in in FLYBOX.Dac cineva foloseste orice fel de Orange sau Vodafone sau Cosmote cu un astfel de conexiune , mi-ar veni bine, un sfat, ca si pret.

neutrin
01-08-10, 15:53
dMd nici un provider nu blocheaza toate porturile. N-ar merge nimic daca ar face-o. Cel mult porturile bine cunoscute sunt blocate, in general de la 0 la 1024, asta ca sa nu folosesti linia de la provider ca server de web, ftp, etc fara sa platesti in plus. Pt cccam poti folosi orice alt port, fac pariu ca si cel default de la cccam este liber la orice provider.

ibiza
01-08-10, 17:33
@neutrin nu ai dreptate.
Operatorii de telefonie mobila aloca un IP nerutabil asa ca nu ai cum sa deschizi niciun port pentru cccam sau alt server pe care vrei sa ti-l faci.

In urma cu ceva timp am intrebat si eu la toti operatorii mobili si atunci doar Zapp punea la dispozitie IP rutabil.

Ultrerior a scos si Vodafone optiunea asta pentru 3eur/luna. Nu stiu daca Orange are ceva similar si nici daca Zapp mai are asa ceva dupa ce i-a luat cosmote.

neutrin
01-08-10, 20:14
IP nerutabil este cu totul altceva decat blocarea porturilor.

dMd
01-08-10, 20:26
Zapp ofera IP dinamic si iti lasa posibilitatea de fi accesat din exterior fara taxe suplimentare , partea proasta este ca ei nu au acoperire prea mare iar tu ai nevoie de semnal EVDO, pt asta este posibil sa iti trebuiasca o antena exterioara.Totusi iti da voie sa testezi semnalul inainte de a incheia contractul cu ei (mie mi-au dat un modem de test pt 48 de ore). In rest merge totul atat client cat si server. Alta optiune viabila este Vodafone tot cu IP dinamic, care iti da posibilitatea sa fii accesat pe dyndns contra unei sume adaugate la abonament, acestia au acoperire buna si din cate am inteles (nu stiu sigur) parca si de la ei poti lua un modem pt a testa semnalul. Cosmote desi a preluat zapp nu stiu daca pastreaza aceeasi politica de a lasa porturile libere. Eu personal am renuntat la Orange acum ceva timp pt ca desi aveam semnal foarte bun, netul se misca ffff prost iar la 80RON primeam mai nimic cu IP nerutabil. Acum... testeaza si compara ce se potriveste cel mai bine cerintelor tale, alegerea iti apartine.

P.S. @neutrin, nu iti blocheaza porturile prin care te legi tu la serverul providerului, dar la porturile tale nu are acces nimeni care incearca sa se conecteze la IP-ul tau, iar pt ce ii trebuie lui tocmai de asta are nevoie.

radumx
02-08-10, 11:26
Orange si cred ca si alti operatori mobili au transmisia unidirectionala adica numai cererile de pe pc-ul/device-ul conectat sunt operate spre internet, nu si invers,(eu monitorizez un sistem video prin orange) daca se doreste acest lucru se achita suplimentar un tarif in functie de traficul din abonament!

raduflorin
02-08-10, 23:57
telefonul fix de la RDS poate merge la un Kathy client ccam? Foloseste cineva?