PDA

View Full Version : Receptie cu Triax 110



siemens
08-08-10, 14:18
Cu un sistem:



Offset Triax 110 (Otel)
Montura polara
Pozitioner: Strong SRT V50
LNB: Invacom Universal Single LNB 0.3dB Horn
Skystar HD2

La ce extreme de satelit as putea ajunge? Ma refer in mare masura la antena. Daca luam mijlocul 21.5 grade E, care ar fi extremele in E si in W desigur care le-as putea receptiona?

Credeti ca as putea sa ajung pana la 42E si dincolo pana pe 7-15W ?

Astept raspunsurile voastre si de la profesionistii care monteaza antene.
(Am cateva probleme cu antena, montarea ei nesigura si vreau sa stiu daca merita stresul sau daca cum e acuma e ok )

zappa
08-08-10, 14:38
Daca e bine reglata poti merge pana la 90 est si 30 w. Nu ai specificat locatia. E f. importanta pentru alegerea punctului zero.

siemens
08-08-10, 14:43
Judetul Arad

hd56fox
08-08-10, 15:31
Eu cred ca poti linistit sa acoperi tot ce e mai important. Eu am mers de la 42E si 30W . Astea m-au interesat.

siemens
08-08-10, 16:46
E vreo problema daca am montura polara?
Avand in vedere locatia (stau in jud. Arad) care era fi logica de plecare?
Semnal puternic pe 21.5 si cel mai important sa am o tzeava pe care e sprijinita montura perfect dreapta.

mateda
09-08-10, 09:16
Sanatate!

Din primul tau post rezulta ca nu ai actuator (motor liniar) - sau ai omis sa ne spui.
Poti folosi un motor HH solid, care-ti ofera cite 75 de grade de mobilitate stinga/dreapta fata de pozitia locala SUD, ceea ce-i mai mult decit iti doresti. Se si monteaza foarte usor daca ai pilonul strict vertical si stii ce ai de facut (elevatie, latitudine etc).
Daca vrei neaparat sa folosesti montura polara - la HH nu-ti trebuie - iei un actuator cu cursa cit mai mare si astepti sa-ti raspunda cei care folosesc asa ceva in ce limite poti pozitiona antena. Sau mai bine invers, intai respunsurile si apoi achizitia.
Dar eu pledez pentru HH. Mai ales daca esti intr-o pozitie protejata de vint.

Succes!

trid_ovi
09-08-10, 14:21
Io cu o antena la fel montata pe marginea balconului ma plimb de la 53E la 30W. Mai mult nu ma lasa peretele.
Sincer iti recomand un motor h-h vand in vedere ca misca antena ofset mai bine pe curba satelitiilor. Miscarea din satelit in satelit o fac cu un Dm2800,dar merge si un 3800. Pe manual zice ca poate misca pana la 1.4m si 17kg. Intradevar cand sunt pe la 30w adica pe la extreme cam gafaie un pic da merge fara probleme.

siemens
09-08-10, 17:18
Am un actuator de 18 inch (Actuator SRT A18+). Antena e pozitionata undeva deasupra casei si nu prea am protectie la vant. Tocmai de aia reglarea ei s-a facut mai greu si m-am gandit s-o mut undeva in spatele casei.

Avand in vedere ca eu sunt cu PC-urile, nu am un TV in camera si nici Dreambox sau orice alta sursa sa "mut" un H-H.

Cu un pozitioner treaba e mult mai usoara pe partea asta dar poate pe partea semnalului e mai nasoala.

Sa inteleg ca merita sa-mi iau un actuator de 24? Sunt sau nu sanse cu montura polara?

mateda
10-08-10, 08:51
Sanatate!

Acum m-am lamurit, ai tot ce-ti trebuie.
Daca pozitia in care vrei sa muti antena pentru acces mai facil (si protectie la vint) iti ofera aceeasi vizibilitate, mut-o.
N-am probat, dar parca poti "muta" un HH si cu pozitionerul, ceea ce face aplicabila solutia si pentru PC.
N-am inteles ce-ai vrut sa spui la alineatul al treilea, dar pot sa-ti spun ca HH-ul scade putin nivelul de semnal util fata de o conectare directa lnb-receptor asa cum se intimpla in cazul "mobilizarii" cu actuator.
Cred ca aria de acoperire a antenei depinde si de geometria monturii polare, nu numai de lungimea cursei actuatorului. Daca tot il ai in curte pe cel de 18+ si tot vrei sa muti antena - fa-o, dom`le, vezi cum se comporta si apoi te decizi daca trebuie sa faci o noua achizitie - HH sau actuator de 24 de inci. Parerea mea.

Succes!

cipryDXfeed
10-08-10, 09:08
... Să inţeleg că merită să-mi iau un actuator de 24? Sunt sau nu şanse cu montura polară?


Da , se merită. Si eu am actuator de 24 inch (30w-75est) , atat imi permite montura dar merge şi mai mult depinde de montură.