PDA

View Full Version : as vrea sa-mi schimb dreamu



TOTY
08-08-10, 22:24
salutare! am un dvb 500 de cateva luni,fiind o clona as vrea sa trec la un dreambox.Avand in vedere ca sunt un incepator ce anume imi puteti recomanda ca sa invat mai multe.Deocamdata sunt client si am share de la cineva si as vrea sa fiu si server dar deocamdata nu imi permite internetul.Va multumesc

mondo
08-08-10, 22:32
Depinde ce programe vrei sa receptionezi.Daca il iei doar pentru programele SD, DM500 e ceea ce-ti trebuie.

fery21
08-08-10, 22:46
Pai cred ca are un LCD de vreo 2M si pe dm500 nu vede HD si 3D , totusi tind sa cred ca el vrea 3D.. fin satul de 2D :)

PS : sa nu te superi :oops:

TOTY
08-08-10, 22:47
scuze ca te intreb dar care anume sunt programele sd? si daca esti amabil ce alte tipuri de programe mai sunt.Am auzit ca anumite dreamuri pot inregistra,poti sa vezi de pe pc pe tv...mersi mult

fery21
08-08-10, 23:09
UH ..no asta o sa ne rupa cu intrebari, SD si HD sunt 2 carduri SD mai mic, si HD e mai mare, 3D e ceva de degenul usb :):cheers:

zmeura
08-08-10, 23:24
Gobi la subiect,fara mistouri.

Clona aia de DM iti e suficienta pentru inceput,invata sa o manuiesti singur si apoi poti trece la urmatorul nivel.Poti inregistra pe pc si de pe asta,e explicata o modalitate aici http://sateliti.info/showthread.php?t=7861 undeva mai jos.

PS: Card local ar fi mai util decat bani aruncati pe un alt receptor care face aceeasi treaba.Daca nu stii care e diferenta intre SD si HD inseamna ca nu iti e necesar,poate iti explica cineva totusi daca are timp.

hd56fox
09-08-10, 08:31
Daca vrei HD - ceea ce vezi ca reclama la unele televizoare in magazinele de specialitate-adica o imagine de 5 ori mai buna decat la SD, trebuie sa ai si un TV HD (FULL HD- cam astea se vand acum). Cam toata lumea le cumpara si majoritatea nu stie ca ceea ce se vede e mai prost decat pe tv cu tub , daca nu au programa HD (High definition-sau inalta definitie)
Vrei mai multe , gasesti pe aici pe forum , garla.
Deci daca vrei astea, iti iei un DM800 si le ai.Poti si sa inregistrezi pe un HDD extern (pe USB) si multe altele.

mario08
09-08-10, 09:55
Eu te sfatuiesc la fel ca si Zmeura , intai invata sa manuiesti bine acest receiver pe care il ai si apoi cumparati un lcd full hd si in ultimul rand poti sa ti schimbi actualul receptor sd cu un receptor hd
Fiindca altfel nu faci decat sa inmultesti numarul nemultumitiilor/nestiutorilor , dar care in schimb au receptor hd
In plus cred ca urmatoarea miscare este obligatorie : - sa ti cumperi un card/abonament la un operator din Ro sau de afara , astfel iti vei putea face un server pe actualul receptor
Asta bine inteles dupa ce iti rezolvi prb. si cu un net stabil cat de cat , fiindca dgeaba vei aveea receptor sd/hd si cartela + linii daca stai prost cu net-ul
Dupa cum vezi un dm800 te costa aproape cat 3-4 receptoare de care dispui si in plus nu stiu daca cele din Ro sint originale si nu clone ca si cu ce ai in prezent ( producatorul dream multimedia neavand dealer oficial in Ro - cauta pe pagina producatorului dealerul cel mai apropiat de Ro )
Deci dupa cum vezi ai de facut/indeplinit 2 conditii de baza in procesul de sharing actual si apoi daca este sa te gandesti la o schimbare/cumparare de receptor hd
Oricum pe acest forum la sectiunea dedicata ai destule info/materiale dupa care poti invata , totul este sa citesti si apoi sa practicii

fery21
09-08-10, 12:54
...In plus cred ca urmatoarea miscare este obligatorie : - sa ti cumperi un card/abonament la un operator din Ro sau de afara , astfel iti vei putea face...

Bine de inteles dc! Nu poti sa faci card share , fara un card local e o chestiune de a fi corect cea ce se intampla din ce in ce ma irar ..din pacate.

Snow
09-08-10, 13:09
Eu stiu cel putin doua magazine din tara care aduc originale. E mai bine sa fie luate din tara in cazul in care ai probleme cu garantia.
Am un amic care si-a cumparat dreamul din Elvetia si a venit defect. Era in garantia, dar garantia nu acoperea si transportul. Pana la urma a iesit la acelasi pret, daca nu chiar un pic peste.

daradici
09-08-10, 14:51
Problema e alta. nu asa se pune !
Cred ca dream-ul vrea sa te schimbe pe tine !

Crezi ca un receptor mai evoluat te va face sa intelegi mai bine fenomenul ? Sau te va baga direct in ceata ! Eu zic sa te apuci sa citesti pe forum, la pagina pentru pufani, sint cateva tutoriale de nelipsit din lectura fiecaruia care se apuca sa faca teste pe receptoare. Nu schimbarea receptorului te va face mai avansat ci intelegerea fenomenului !

Spun astea pentru ca te intrebi de SD si HD, ce vrei sa faci mai mult daca nu ai cele mai elementare cunostinte ??? Eu nu zic sa nu se puna intrebari, fiecare a pus la randul lui, dar nereusita vreunui experiment nu poate sa te arunce in schimbare unui box "neoriginal" cu unul original, sau crezi ca cel original va face ce gandesti tu ca ai vrea sa faci ? Oare nu la fel de mult va trebui sa te lupti cu unul original sau cu o clona ? Ar trebui sa fie risipita "prosteala" asta cu clona - original, la nivel de dm 500 de multe ori clonele suporta "tavaleala" mult mai bine decat originalele.

Cred ca nu receptorul trebuie sa-l schimbi, vorba celor mai de jos, daca nu stii diferenta dintre HD si SD mai bine te abonezi la un DTH si ai problema rezolvata fara sa te chinnui zile si nopti incercand sa intelegi un fenomen la care nici macar ABC-ul nu ai avut de gand sa-l citesti !

Hai ca m-am inervat destul...:sorry:

TOTY
10-08-10, 20:32
nu e nevoie sa te enervezi,...sincer e vina mea ca am pus rau intrebarea,care trebuia sa sune astfel: "am un decodor clona dvb 500,cine imi spune ce anume poate sa faca si care e diferenta dintre el si un dream original".
Vazand raspunsurile voastre m-a facut sa inteleg ca unui incepator care a luat permisul de conducere ieri,azi ii trebuie o Dacie din '74 :) sa o poata "tavalii" si daca se strica ceva nu-l costa mult.Aveti dreptate...sper sa pot fii in grad sa invat ce ati invatat voi.Mersi mult la toti

laleauaneagra
10-08-10, 20:47
fara a lectura si a intelege fenomenul e greu,te vei alege doar cu un dream si atat si nimeni nu va fi dispus sa facem topicu asta un ditamai carnatu de explicatii cand ele deja exista:)
e valabil ptr toti nu doar ptr tine:)
asa ceva nu se poate invata in felu asta,tu intrebi si 10 iti raspund in zece felurii,tu trebuie sa o faci singur,ca la examen