PDA

View Full Version : Semnal TV pe 5 televizoare. Cum ies mai ieftin?



fox123
13-08-10, 22:17
Fiind primul meu mesaj pe acest forum doresc sa salut in primul rand pe toate lumea. As avea nevoie de ajutorul vostru sa imi raspundeti la cateva intrebari. Doresc sa instalez intr-o locatie 5 televizoare si nu am cablu terestru de la un operator TV. Am intrebat la Dolce cat ma costa si am inteles ca la ei pe un abonament poti sa instalezi pana la 4 receivere dar pentru al 3-lea si al 4-lea trebuie sa mai platesti ceva "tarif tehnic" de 3 euro pe receiver.

Deci problema e ca vreau sa instalez 5 receivere pentru 5 televizoare (pentru inceput ma multumesc si cu 4 ca sa ies mai ieftin) si sa am cat mai multe programe.

Acum intrebarile:
1. In afara de receivere care este echipamentul necesar pentru receptie? Este suficienta o antena si un LNB? Exista LNB cu mai multe iesiri (4 sau 5) sau se instaleaza pe o antena 4 LNB-uri diferite?

2. Daca fac un abonament la Dolce cumpar antena, LNB-ul si un receiver cu cartela cu tot (practic cu abonament) si ulterior cumpar 4 receivere Dreambox pot folosi cumva cartela cumparata de la ei pe receiverele Dreambox si sa vad canale diferite pe fiecare receiver? (am citit ceva legat de cardsharing dar nu prea am inteles)

3. Daca un prieten de-al meu care sta intr-o alta localitate situata la aproximativ 40 de km de unde stau eu si este abonat deja la Dolce daca eu cumpar 4 receivere Dreambox pot folosi cumva una din cartele lui sa vad pe cele 4 receivere Dreamobx? Sau daca facem impreuna un abonament full cu toate programele la Dolce si ne dau aia o cartela cum o putem folosi cu receivere Dreambox care sa vedem toate programele atat eu situat in localitatea X cat si el care este situat in localitatea Y care este la aproximativ 40 km de localitatea mea?

4. Explicati-mi va rog care sunt principile de functionare ale sistemului de cardsharing pe receiverele Dreambox. Sau dati-mi va rog un link un sa explice pentru un incepator cum functioneaza acest sistem? Este ceva similar sistemului de torrente la PC?

5. Am citit undeva pe forum ca pt Diji TV receiverul Dreamboxul il decodeaza automat fata nici o cartela sau ceva "key" deoarece este capabil sa decodeze automat sistemul "Nagra 2" sau asa ceva. Este adevarat? Si ca urmeaza sa se treaca la "Nagra 3" si atunci nu va mai functiona.

Probabil pentru unii sunt intrebari de "profan" dar toti am inceput de undeva.

Deci ideea e ca vreau sa pot vedea pe 5 televizoare programele unui DHT cu costuri cat mai mici (chiar daca poate costul initial legat de achizitia unui Dreambox sunt mai mari). Si daca pot cumva pe un abonament sa si cu mai multe Dreamboxuri sa am semnal TV si eu si prietenul situat la 40 km distanta de localitatea unde stau eu ar fi si mai bine.

zmeura
13-08-10, 22:43
1.Receptoare,o antena si un LNB cu 4 sau 8 iesiri.Folosesti cate ai nevoie din acele iesiri.Cablu RF,mufe RF,cablu UTP,mufe UTP si un switch.
2.Da.
3.Da,el face abonament cu mai multe receptoare,tu iei un card la tine si mai departe cum impartiti cheltuielile e treaba voastra.
4.Cardharing intern e ce vrei sa faci tu,cel extern pe net e practic un schimb cu altii.Tu dai ce ai si primesti de la altii ce au ei,in felul acesta vezi programe la care nu ai putea avea acces decat foarte greu.
5.Nagra 2 a cazut,nu mai merge cu chei.

fox123
14-08-10, 03:44
M-ai am cateva intrebari daca nu va suparati.
1. Din cate am inteles trebuie sa am obligatoriu un card de la Dolce si 5 receivere Dreambox ca sa imi poata mearga pe toate cele 5 receivere programe diferite. Prima intrebare ar fi cum comunica cele 5 receivere Dreambox intre ele ca banuiesc ca bag cartela intr-un receiver si acest receiver transmite celorlalte receivere cum pot decoda programul Dolce?

2. Daca raspunsul la prima intrebare e prin cablu UTP (ca am vazut ca ai scris ceva acolo de cablu utp la echipament necesar) urmatoarea intrebare ar fi cum se leaga cele 5 receivere intre ele (printr-un router, direct ??)?
Eu am trase de cabluri UTP din fiecare camera de la parter si de la etaj intr-o alta camera din subsol unde vreau sa pun un router si routerul sa il leg la Internet. Aceste trasee de cablu UTP au fost trasee in ideea de avea avea in fiecare camera de la parter si de la etaj acees la Internet prin cablu si nu wireless. Daca pun cate un switch in fiecare camera de la parter si de la etaj unde vreau sa pun receiver Dreambox pot atunci ca prin intermediul switch-ului dintr-o camera sa leg atat receiverul Dreambox la retea (si implicit receiverele sa comunice intre ele si sa aiba acces la receiverul care are cartela) si sa leg la respectivul switch si un laptop si sa am acces la Internet?

3. Prietenul asta al meu recent si-a cumparat inca un receiver de la Dolce si tin minte ca atunci cand l-a instalat a trebuit sa sune cei de la Dolce sa imperecheze cumva cardul cu receiverul (sau sa il deblocheze ceva de genul asta). Intrebarea e urmatoarea: Fiecare receiver Dolce trebuie "imperecheat" cu un card Dolce si facute setarile astea undeva la cei de la Dolce intr-un server sau ceva de genul asta? Si daca trebuie "imperecheate" cum procedez cu Dreamboxul?

4. O alta intrebare ar fi urmatoarea: Daca eu cu prietenul meu (situat intr-o localitate aflata la 40 km distanta de mine) cumparam impreuna un card Dolce cu abonament full, exista cumva vreo posiblitate ca printr-un singur card cu abonament si cu vreo 6 Dreamboxuri sa putem vedea programele atat eu cat si prietenul meu (Dreamboxurile sa se lege intre ele prin Internet sau ceva de genul asta)

5.Si o ultima intrebare ar fi legata de sharingul extern care am inteles ca se face net si e practic un schimb cu alti utilizatori (presupun ca a codurilor de pa cartela). Sharingul se face prin intermediul unor siteuri specializate cum sunt trackerele in cazul torrentelor? Si daca exista astfel de siteuri da-mi te rog niste linku-ri.

Va multumesc.

zmeura
14-08-10, 11:13
1.Da,le legi prin retea UTP si prin Router si switch-uri.Pe ele mai trebuie instalat cccam ca sa mearga plus setarile din ele i setate ip-urile in ele.
2.Da.Receptoarele vor avea ip-urile lor,neaparat fixe,iar ce mai legi pe acolo pot avea alte ip-uri.
3.Cardul nu mai are nevoie de nimic special (cel pentru programele normale SD).De instalat cccam,setari minimale de sharing si merge.
4.Ca sa nu depinzi de el sau el de tine luati abonament cu doua receptoare (carduri) si asa fiecare are cardul lui.La dolce sharingul pe net poate duce la mici freez-uri si normal daca are ceva probleme legate de curent,net,etc cel la care e cardul va fi o problema pentru celalalt.Se poate face si sharing pe net,dar eu unul nu m-as baza pe asta,mai bine localul pus intr-un receptor local si merge 100%.
5.Schimb cu altii nu prea merita pentru tine,daca ramai pe satelitul acela vei mai prinde pachetul bulgaresc Bullsatcom si cam atat.Nu merita.Ca sa vezi alti sateliti mai interesanti pe toate receptoarele se complica mult treburile.Daca tragi de cardul tau cu 5 receptoare nu cred ca mai merita sa dai si la altii,cardul e sensibil si pot aparea freeze-uri si la tine local.

Schimb se face in PM,este o sectiune unde fiecare scrie ce are si apoi discutiile se poarta in privat,asta fiind doar problema userilor intre ei.Gasesti si site-uri unde se pun anunturi "in clar",da un search pe goagal.

Poate gasesti pe cineva prin zona care sa iti faca chestia asta,e putin mai complicat de instalat antena si setat receptoarele.

fox123
14-08-10, 18:34
Bun am inteles partea cu receiveru Dreambox. Legat de antena si de LNB mai am cateva intrebari:

1. Daca ma hotarasc sa cumpar eu antena si LNB-ul ai niste recomandari in ceea ce priveste marca acestora? De asemenea cat sunt de greu de montat? (am citit la topicul "instalarea antenei cu busola" de pe forum si mi s-a parut destul de explicit adica trebuie sa stii coordonatele locatiei unde te afli, pe ce satelit se gaseste Dolce, Focus sau ce cauti si coordonatele acestuia, sa calculezi azimutul si elevatia si sa ai o busola si eventual un Satelite Finder ceva de genul: http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=335&category_id=b30623240973287a880146590c1d85f0). In practica cat e de greu sa montezi o antena?

2. Daca ma hotarasc sa fac eu abonament la Dolce sa zicem cu un singur receiver si vin baietii si imi instaleaza ei antena cu LNB cu o singura iesire (ca banuiesc ca daca cumpar un singur receiver nu vreau sa imi instaleze LNB cu 4 iesiri) pot eu sa schimb ulterior LNB-ul cu unul cu 4 iesiri sau cu 8 (ca am vazut ca cu 5 sau 6 nu sunt sare direct la 8)? Adica are vreo legatura antena cu LNB-ul in sensul ca sunt imperecheate, "sudate" etc. Sau pot sa scot pur si simplu LNB-ul lor si pun un LNB cu 8 iesiri?

3. Care este distanta maxima de cablu intre LNB si receiver ca sa nu afecteze calitatea semnalului (imaginii)? De asemenea daca cablu intre receiver si LNB e taiat intr-un loc si pun mufa de adaugare din metal (cum pun cei de la cablu) e vreo problema?

4. Cablu pentru DTH (intre antena si receiver) difera de cel folosit de operatori de cablu. Adica e cablu coaxial normal sau e ceva mai deosebit?

mateda
14-08-10, 19:39
Sanatate!

1. Cauta un magazin serios de "satelistica" si ia-ti echipament macar din clasa de mijloc ca si pret. In esenta, mai scump inseamna mai bun. Daca ai in campul vizual alta antena, poti aprecia dupa orientarea ei "cam unde te afli". Cat e de greu de orientat antena? Greu ... de spus, depinde foarte mult de noroc - daca nu ai experienta. Poti gasi satelitul in primul minut, sau nici intr-o zi intreaga ...
2. Pentru schimbarea LNB-ului de la Dolce cu un OCTO ai de desfacut maxim doua suruburi. Ai grija sa fie rotit la fel cel pe care il instalezi tu si sa-i faci reglajul fin.
3. Depinde foarte tare de calitatea cablului coaxial, a mufelor si de acuratetea mufarii. Fiecare mufa introduce o atenuare a semnalului util. In cazul cablului, mai scurt inseamna mai bun.
4. Cablul coaxial de 75 Ohmi - exista mai multe calitati pe piata. Mai scump = mai bun.

Sper ca-i OK, macar pana se intoarce @zmeura din week-end ...

Succes !

fox123
14-08-10, 20:26
Am mai citit ceva pe forum si nu sunt sigur daca am inteles bine. Daca iau 1 card si 1 receiver de la Dolce pe abonament si 5 Dreamboxuri sa pot face cardsharing intern (in interiorul imobilului) trebuie ca la anumite intervale de timp sa scot cardul din receiverul Dreambox si sa il bag in cel original de la Dolce? Cred ca am citit undeva ca trebuie sa isi faca ceva updateuri si nu le poate face decat in receiveru Dolce si daca nu face aceste updateuri expira cardul. Am inteles eu bine? Si daca da la ce intervale de timp trebuie bagat cardul in receiverul Dolce?

oasisone
14-08-10, 20:32
daca configurezi cum trebuie dreambox-ul nu trebuie sa faci asta( sa plimbi card-ul)

Oricum nu te zgarci la cablu si la mufe, este foarte important!
un cablu bun gen triset 113 si niste mufe pct fac inima sa bata mai tare si nici nu-ti intra apa in instalatie.

fox123
01-01-11, 21:34
Mai revin cu cateva intrebari legat de cardsharing-ul intern (local) si echipamente de receptie:

1. Initial m-am orientat catre receivere Dreambox 500s intrucat am citit ca acestea sunt capabile de cardsharing iar cele mai ieftine le-am gasit pe Okazii.ro in jurul a 300 de lei bucata (care din cate am inteles nu sunt originale dar au MAC ca cele originale si merg fara probleme). Dar la 5 bucati cat am eu nevoie si acesta mi se pare un pret scump. Deci prima intrebare e urmatoarea: Exista alte receivere capabile de cardsharing intern (local) mai ieftine?

2. Pe care DHT romanesc e mai usor sa faci un cardsharing intern? (pe digi am inteles ca nu se poate sau ca se poate foarte greu, pe dolce am inteles ca se poate mai greu ca trebuie imperecheat cardul cu receiveru si am inteles ca urmeaza sa schimbe si ei sistemul ca si cei de la digi , iar pe focus si pe akta am inteles ca e mai usor intruct nu conditioneaza imperecherea cardului cu receiveru). Deci pe care DHT romanesc e mai usor sa faci un cardsharing intern?

3. Pentru Sibiu care este diametrul minim al antenei pentru DHT romanesti: Focus, Dolce, Digi, Akta?

4. Pentru DHT romanesti enumerate mai sus si locatia Sibiu care antena credeti ca mi s-ar potrivi mai bine de la magazinul din linku-ul de mai jos

http://www.digitalsatelit.ro/dish.html?dir=asc&order=price

(sper sa nu se considere reclama dar am dat linkul magazinului intrucat de la ei vreau sa cumpar deoarece sunt din Cluj si am drum prin Cluj)

Ca si LNB m-am orientat spre

http://www.digitalsatelit.ro/lnb-inverto-octo.html

Oricum LNB cu 8 iesiri am vazut ca numai 2 modele aveau dar din ce am citit pe site Inverto sunt mai bune.

SuperSonic
01-01-11, 22:04
1. Pentru ce vrei tu nu găseşti receivere mai ieftine de 300 ron, trebuie să ai grijă pe okazii se plimbă mulţi ţepari acolo.
2. Focus si akta.
3. O antenă de 1 metru ca să fii sigur.
4. Această antenă de 1 metru (http://www.digitalsatelit.ro/antena-1-m-fe-design-triax.html) e bună, la fel şi lnb-ul.

fox123
01-01-11, 22:25
Si de unde as putea cumpara 5 Dreamboxuri 500 S mai ieftin? (si care sa mearga fara probleme - am citit undeva pe forum ca unele au probleme cu ceva "TimeBomb" existent in softul Gemini care verifica daca MAC-ul receiverului e original)

SuperSonic
01-01-11, 23:19
Pai am spus ca nu cred ca gasesti mai ieftin de atat, nu am cumparat niciodata DM 500s, va trebui sa iti raspunda cineva care are.

dMd
02-01-11, 03:24
5 Clone DM 500S, sub 300 Ron cu mai mult de 20-30 Ron nu stiu daca ai sa gasesti. De functionat, functioneaza fara probleme insa daca ai ghinionul sa prinzi un lot asamblat in graba este posibil sa ai surprize (nimeni nu ofera garantie si preturi mici). TimeBomb este doar in imaginile Gemini peste versiunea 4.2, insa acest inconvenient se remediaza prin schimbarea MAC-ului cu unul corespunzator (este dezbatut pe larg acest subiect pe forum). Nu este insa obligatoriu sa folosesti GP ca imagine, exista si alte variante la fel de functionale care cu siguranta nu iti vor crea probleme.

sdw
02-01-11, 09:39
Daca vrei ceva simplu si fara batai de cap te poti abona la Focus. Pentru 4 receptoare platesti 1838 lei. In banii astia ai 32 luni vizionare pt 2 receptoare iar pt celelalte 2 - 29 luni.Instalarea este gratuita iar service-ul asigurat. Dupa cele 32 luni platesti 46 lei/luna. Cu dream ai mai multe posibilitati dar te costa mai mult.

fox123
02-01-11, 11:09
stw de unde ai luat informatiile postate de catre tine ca pe siteul Focus nu am vazut asa ceva?
In primul rand pe siteul lor nu era mentionata posibilitatea ca de pe acelasi abonament (cartela prepay sau cum le-o zice la ei) sa pot urmari emisiuni pe 4 receivere diferite cum era mentionat la Dolce de exemplu. Deci la Focus am inteles ca daca as vrea sa vad pe 4 receivere diferite patru emisiuni diferite ar trebuie sa cumpar 4 cartele diferite pentru fiecare receiver pe care sa le incarc lunar cu alte 4 cartele de reincarcare. Te rog sa ma corectezi daca am gresit.

Eu m-am gandit ca pe varianta cu Dreamboxurile 500s ies cel mai ieftin. Adica cumpar 4 dreamboxuri cu 300 de lei (1200 lei total) iau o cartela de la focus cu receptor cu tot si cu cartela aia fac cardsharing intern (local) si platesc 23 de lei pe luna reincarcarea pentru pachetul Familia. N-are nimeni ce sa imi bage de vina ca eu am achizitionat produsul lor (cartela si cartela de reincarcare) si nu dau la nimeni din exterior adica la alte persoane (eu vad treaba asta ca o conexiune la o firma-furnizor de Internet iar eu utilizatorul final printr-un router dau Internet la mai multe calculatoare in casa).

Si inca o intreare: In momentul in care iau de la Focus prima cartela (nu cartela de reincarcare ci smartcardul sau cum ii zice) si iau receiveru lor ma pun sa semnez vreun contract sau vreo hartie prin ca ma oblig sa stau cu ei o anumita perioada de timp? Sau pur si simpu ma duc dau banu pentru cartela si pentru receiver (sau daca iau receiveru in custodie las ceva garantie) si nu ma intreaba nimeni nimic? Adica am inteles ca la ei serviciu e ca un serviciu de cartela prepay la telefonia mobila?

zmeura
02-01-11, 11:15
Inafara de ce am scris mai sus in vara acum pot spune ca e mai bine un abonament la Focus.Restul ramane perfect valabil,poate gasesti pe cineva care sa te ajute ca singur va fi mai greu,trebuie instalata antena,trase cablurile UTP,configurate receptoarele,etc.

val
02-01-11, 20:39
@fox123 incearca sa-l contactezi pe @sdw prin PM, chiar daca informatiile respective nu sunt prezente pe site-ul oficial, asta nu inseamna ca nu ar putea fi reale.

mateda
03-01-11, 12:53
Sanatate!
Ar mai putea fi o solutie utilizarea unei retele formata dintr-un receptor Echo(star/...)791 (sau echivalent) drept "master" - cel care contine si citeste smartcardul de la providerul DTH si 4 receptoare Echo...770 (sau echivalent) drept "slave" - legate prin cablu UTP la master, in cascada sau prin switch dedicat. Este o solutie care a facut istorie pentru AKTA.
Succes !

coburn
04-01-11, 00:41
Pentru dreamuri uite si aici: http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=5pcs+set+top+box+500s+DVB+&CatId=509
Cumparand lot de 5 poti sa obtii un pret bunicel, singura problema e ca pentru romania nu poti beneficia de free shipping.

fox123
04-01-11, 17:54
Coburn ai m-ai comandat de pe siteul alibaba.com si ai primit produsele? Intreb asta deoarece alibaba stiu ca e un fel de ebay al chinezilor care e plin de tepari (de fapt am inteles ca majoritatea sunt tepari). Daca ai comandat de pe alibaba.com poti sa imi spui ce taxe vamale ai platit (sau ce taxe ai platit in Romania)?

sdw
04-01-11, 19:24
@fox123
Nu stiu daca gasesti dream nou cu 300 lei, la sh nu ai garantie.Pe langa dream-uri trebuie sa mai cumperi antena, lnb quad, cablu RG6,cablu utp,mufe,switch, etc si sa platesti instalarea daca nu te pricepi. In cazul Focus le ai pe toate gratuit si probabil iesi mai ieftin. Daca doresti mai multe detalii iti raspund doar in PM.

In momentul in care iei in custodie Focus se face un ctr. pe 2 ani.

zmeura
04-01-11, 19:51
Variante sunt si cu Echosmart,si cu Opticum,si cu receptoare oficiale si cu DM500 (se gasesc la 280ron).La primele doua variante sunt greutatile legate de serial dar ai flexibilitate,cu recepotoare oficiale nu e problema,la dm500 e din nou flexibilitatea (poti trece la alt provider destul de usor,poti renunta pe anumite perioade la abonament,poti folosi mai multe cartele de la provideri diferiti) dar e cablul UTP in plus.Depinde ce vrei,de bani si de cine iti mai si instaleaza.

coburn
04-01-11, 20:51
Am auzit si eu de tepe insa eu nu am patit niciodata si am mai bine de zece tranzactii facute pana acum. Singurul incident l-am avut cu un dm800 care venea cu tunerul defect. Despre taxele vamale nu pot sa iti spun nimic deoarece nu locuiesc in Rom.