PDA

View Full Version : Ancorati-va Antena !!!!



dic_star79
17-11-07, 20:49
In cursul zilei de astazi Aministratia Nationala de Meteorologie a emis o avertizare COD GALBEN pt jumatatea sudica a tari!!! Pentru a vizualiza avertizarea intrati pe http://www.inmh.ro/index.php?id=65
Bine ca am antena ferita de intemperiile vremi.:cowboy:

-minus
17-11-07, 20:57
Ne asteapta timpuri grele,si asta e numai inceputul!

dic_star79
17-11-07, 21:06
Presimnt ca o sa avem o iarna grea cu multa zapada si vreme nasoala. O sa stam mai mult in casa la caldurica sa ne incalzim:drinks:

-minus
17-11-07, 21:26
Prognoza anuntata pentru aceasta iarna este ca va fi cea mai grea iarna din ultimii 10 ani,asa ca priponiti bine antenele si stalpii pe care sunt prinse

-minus
18-11-07, 14:35
Fratilor! la mine in Teleorman e jale,bate vantul cu peste 90 km/ora acoperisuri zburate,sunt fara curent de 4 ore noroc ca am generator si inca mai merge netul,ce sa mai e de rau mai ales ca vantul se inteteste de la o ora la alta,sper sa nu se rupa cablurile telefonice ca e de rau raman iar fara net 4-7 zile,asigurati-va bine antenele,pentru o mai buna protectie a lor punetile spre W sau E ca vantul sa bata in lateralul antenei nu in fata direct sau in spate,sa auzim de bine,inchei acum ca mai fac o pauza la generator nu prea am benzina asa multa decat pentru inca 16 ore,sa speram ca vor rezolva cei de la electrica.....desi nu prea cred!

horatyu
18-11-07, 17:16
Fratilor! la mine in Teleorman e jale,bate vantul cu peste 90 km/ora acoperisuri zburate,sunt fara curent de 4 ore noroc ca am generator si inca mai merge netul,ce sa mai e de rau mai ales ca vantul se inteteste de la o ora la alta,sper sa nu se rupa cablurile telefonice ca e de rau raman iar fara net 4-7 zile,asigurati-va bine antenele,pentru o mai buna protectie a lor punetile spre W sau E ca vantul sa bata in lateralul antenei nu in fata direct sau in spate,sa auzim de bine,inchei acum ca mai fac o pauza la generator nu prea am benzina asa multa decat pentru inca 16 ore,sa speram ca vor rezolva cei de la electrica.....desi nu prea cred!

bravo tie ca esti dotat pt orice situatie ,chestia cu generatorul cred ca ar binevenita la orice casa pt ca astia de la electrica ....sunt "foarte grabiti" sa remedieze astfel de situatii in week end sau cand e sarbatoare...gen Craciun sau revelion

De retinut pt toti sfatul tau cu ...evitarea partiala a vantului intorci antena intr-o parte daca bate vantul direct din fata sau din spate,invers ca pe mare ,acolo valurile ca sa nu rastoarne barca(sau chiar vaporul) trebuiesc luate perpendicular (in piept),direct in fata

garyman
18-11-07, 18:02
pt ca astia de la electrica ....sunt "foarte grabiti" sa remedieze astfel de situatii in week end sau cand e sarbatoare...gen Craciun sau revelion

Te-ai intrebat cum este sa lucrezi pe viscol pe camp sau printre munti , dealuri , urcat pe un stalp de medie tensiune ???? Pe vreme rea , bagam catelul in casa dar cei de la electrica au ture normale , de 8 ore care de multe ori devin de 12-14 sau chiar 24 si incearca sa remedieze defectiunile aparute .Au linii electrice departe de orice drum de acces iar pana la ele sunt nevoiti sa mearga pe jos , cu echipament de lucru si piese de schimb .Este nasol , cred ca nu ti-ai dori sa lucrezi in astfel de conditii.

dic_star79
18-11-07, 20:59
Te-ai intrebat cum este sa lucrezi pe viscol pe camp sau printre munti , dealuri , urcat pe un stalp de medie tensiune ???? Pe vreme rea , bagam catelul in casa dar cei de la electrica au ture normale , de 8 ore care de multe ori devin de 12-14 sau chiar 24 si incearca sa remedieze defectiunile aparute .Au linii electrice departe de orice drum de acces iar pana la ele sunt nevoiti sa mearga pe jos , cu echipament de lucru si piese de schimb .Este nasol , cred ca nu ti-ai dori sa lucrezi in astfel de conditii.

Sunt de acord cu ceea ce spui dar sunt riscurile meseriei!! ANM nu vine cu vesti bune ,sunt anuntate temperaturi sub 0 grade !!! In conditile in care ploaia se va transforma in lapovita si ninsoare si vantul va bate cu putere peste 70 km/ora se va depune strat de gheata pe cablurile aeriene care se vor ingreuna sub greutatea gheti si se vor rupe,sper sa nu se adevereasca cele spuse de mine!!!

-minus
18-11-07, 22:13
Sunt de acord cu ceea ce spui dar sunt riscurile meseriei!! ANM nu vine cu vesti bune ,sunt anuntate temperaturi sub 0 grade !!! In conditile in care ploaia se va transforma in lapovita si ninsoare si vantul va bate cu putere peste 70 km/ora se va depune strat de gheata pe cablurile aeriene care se vor ingreuna sub greutatea gheti si se vor rupe,sper sa nu se adevereasca cele spuse de mine!!!




Man ,in parte sa adeverit dar nu din cauza ghetii,cablurile electrice au cedat la mine in zona acum 8 ore,e ora 22/07 va scriu cu ultimii 8 L de benzina care imi ajung pana maine la ora 05 dimineata cand ma duc sa fac plinul la peco,si sper sa fie ok,orcum trebuie sa iau cam 30 de L pentru urmatoarele 120 ore,e belea aici,vantul a zburat acoperisuri,a rupt cabluri a zburat si antene pe la vecini,masini avariate ce mai e de rau,partea buna la mine e ca am masina in service pentru RK si o tin pana marti-miercuri,ca daca o aveam in fata casei acum era cu copacul pe ea asa ca puneti-va bine la adapost,ascultati-ma bine puneti antenele in lateral cum bate vantul,eu am 4 antene si toate primesc vantul dintr-o parte acum,la vecini cei ce le-au avut cu fata/spatele pe directia vantului se uita acum la stalpii goi ca..... oalele sunt zburate,ca sa va faceti o idee de puterea vantului la mine in zona va pot spune urmatoarele; meteorologi au anuntat 70/90 km/ora,iar la un vecin antena a zburat deoarece suruburile cu care era prinsa oala au perforat tabla antenei de 1,2 offset si pur si simplu a zburat,a ramas doar suportul antenei cu bratul lnb-ului prins pe stalp,asa ca dupa parerea mea vantul a avut rafale de cel putin 120-130 km/ora de a facut asa ceva,va tin la curent din Teleorman cu ultimile stiri sub asediul furtunii!
Spanish-man!

outcast
18-11-07, 22:47
pare sfirsitul lumii la spaniol acasa....

laleauaneagra
18-11-07, 23:20
Man ,in parte sa adeverit dar nu din cauza ghetii,cablurile electrice au cedat la mine in zona acum 8 ore,e ora 22/07 va scriu cu ultimii 8 L de benzina care imi ajung pana maine la ora 05 dimineata cand ma duc sa fac plinul la peco,si sper sa fie ok,orcum trebuie sa iau cam 30 de L pentru urmatoarele 120 ore,e belea aici,vantul a zburat acoperisuri,a rupt cabluri a zburat si antene pe la vecini,masini avariate ce mai e de rau,partea buna la mine e ca am masina in service pentru RK si o tin pana marti-miercuri,ca daca o aveam in fata casei acum era cu copacul pe ea asa ca puneti-va bine la adapost,ascultati-ma bine puneti antenele in lateral cum bate vantul,eu am 4 antene si toate primesc vantul dintr-o parte acum,la vecini cei ce le-au avut cu fata/spatele pe directia vantului se uita acum la stalpii goi ca..... oalele sunt zburate,ca sa va faceti o idee de puterea vantului la mine in zona va pot spune urmatoarele; meteorologi au anuntat 70/90 km/ora,iar la un vecin antena a zburat deoarece suruburile cu care era prinsa oala au perforat tabla antenei de 1,2 offset si pur si simplu a zburat,a ramas doar suportul antenei cu bratul lnb-ului prins pe stalp,asa ca dupa parerea mea vantul a avut rafale de cel putin 120-130 km/ora de a facut asa ceva,va tin la curent din Teleorman cu ultimile stiri sub asediul furtunii!
Spanish-man!



mai asta a fost o stire gen CNN parca te si vad,k ai grija

-minus
18-11-07, 23:54
In sfarsit sa mai domolit vantul,a inceput in schimb lapovita/ninsoare sper sa ramana asa sa nu mai sufle cum a fost pana acum 3-6 ore,mai sunt rafale puternice dar razlete,oare ce o sa fie pana maine? orcum am de lucru de maine,mia zburat si mie acoperisul de la magazia de lemne,orcum e bine ca nu la luat de pe casa, mamaaa ce bate vantul asta,nu a fost asa in nici un an de cand am cumparat aici ,jale ce sa mai,ma uit la vecini care au facut si ei capite de fan pentru animale sa aibe iarna si acum fanul e imprastiat de parca nici nar fi fost,sa speram ca se potoleste cat de cat,deja mi sa facut pielea gaina cand am auzint trosnitura ce a urmat dupa ce a zburat acoperisul de la magazie,e naspa ca mai e si nevasta-mea gravida si e speriata rau,noroc ca am curent de la generator,mai prost e ca cel mai apropiat spital e la 8 km distanta de mine in caz de ceva,iar pe aici taxiurile sunt ca si inexistente,asta e acum,om trai si om vedea!

-minus
19-11-07, 08:35
Ziua!!! dezastru total, zici ca a trecut uraganul Kathrina pe aici,curent,pauza,merg inca pe generator,ma apuc sa refac acoperisul la magazia de lemne,la mine e cat de cat ok! dar la altii....

dic_star79
19-11-07, 08:50
Sunt fericit ca nu ies pe vremea asta sa repar sau sa reglez antena . Antena este ancorata bine de si are 1.2 ,este ferita de vant mai ales de cel care bate din sector NE iarna . Vantul sa mai potolit dar a inceput sa ninga marunt in zona de NE a capitalei.

horatyu
19-11-07, 10:02
Te-ai intrebat cum este sa lucrezi pe viscol pe camp sau printre munti , dealuri , urcat pe un stalp de medie tensiune ???? Pe vreme rea , bagam catelul in casa dar cei de la electrica au ture normale , de 8 ore care de multe ori devin de 12-14 sau chiar 24 si incearca sa remedieze defectiunile aparute .Au linii electrice departe de orice drum de acces iar pana la ele sunt nevoiti sa mearga pe jos , cu echipament de lucru si piese de schimb .Este nasol , cred ca nu ti-ai dori sa lucrezi in astfel de conditii.

e drept ca sunt conditii grele dar au si salarii destul de mari si ei si-au ales meseria ,nu?
asta e
ce sa zicem de mineri...sau alte munci grele
deci nu zic cu suparare ,dar de multe ori ti se raspunde in raspar ca se remediaza...dar cand nu...

horatyu
19-11-07, 10:10
In sfarsit sa mai domolit vantul,a inceput in schimb lapovita/ninsoare sper sa ramana asa sa nu mai sufle cum a fost pana acum 3-6 ore,mai sunt rafale puternice dar razlete,oare ce o sa fie pana maine? orcum am de lucru de maine,mia zburat si mie acoperisul de la magazia de lemne,orcum e bine ca nu la luat de pe casa, mamaaa ce bate vantul asta,nu a fost asa in nici un an de cand am cumparat aici ,jale ce sa mai,ma uit la vecini care au facut si ei capite de fan pentru animale sa aibe iarna si acum fanul e imprastiat de parca nici nar fi fost,sa speram ca se potoleste cat de cat,deja mi sa facut pielea gaina cand am auzint trosnitura ce a urmat dupa ce a zburat acoperisul de la magazie,e naspa ca mai e si nevasta-mea gravida si e speriata rau,noroc ca am curent de la generator,mai prost e ca cel mai apropiat spital e la 8 km distanta de mine in caz de ceva,iar pe aici taxiurile sunt ca si inexistente,asta e acum,om trai si om vedea!


Spaniolule cred ca daca ai inima buna vreo 2 saptamani esti ocupat sa ii ajuti pe vecini sa isi monteze antenele la loc ,ca doar te pricepi si e pacat ca in dezastru total sa nu aibe macar la ce sa se uite ,adica la teve.
Asta e ,capricile vremii sa auzim de bine si zau ca poti sa ii ajuti pt ca pana vin cine stie ce instalatori ...nu vad nici programul de revelion vecinii tai...
o zi buna si vreme mai normala

-minus
19-11-07, 10:19
Spaniolule cred ca daca ai inima buna vreo 2 saptamani esti ocupat sa ii ajuti pe vecini sa isi monteze antenele la loc ,ca doar te pricepi si e pacat ca in dezastru total sa nu aibe macar la ce sa se uite ,adica la teve.
Asta e ,capricile vremii sa auzim de bine si zau ca poti sa ii ajuti pt ca pana vin cine stie ce instalatori ...nu vad nici programul de revelion vecinii tai...
o zi buna si vreme mai normala



Asta nu e o problema,o rezolv eu,problema mare e ca am 2 la care li sa dus acoperisul de la casa,acolo e beleaua mare,orcum am adus deja 3 baieti cu scule si deja lucreaza la acoperisul de la magazia mea de lemne,dupa ce termina trec la vecini ca si acolo e de rau,cu antenele o rezolvam ca nui o problema asta doar suntem oameni,sa speram ca vremea ramane asa cu este acum,cu vant moderat ca sa putem lucra,in sfarsit cei de la electrica dupa aproape 20 de ore si-au facut datoria,orcum e un inceput fata de anul trecut cand am stat in bezna 6 zile,de aceea am si cumparat generatorul ca sa evit astfel de situatii,!

zappa
19-11-07, 10:43
Am observat ca semnalul a scazut aseara pe digi si la 10-20 min ramanea o sec fara semnal. O fi de la antena mea...o fi de la ei...nu urc pe vremea asta pe bloc. Antena e cat de cat adapostita de casa liftului....blocul orientat est-vest. Daca se indoaie iau alta...numai sa nu o ia vantul si sa cada in capul cuiva. Brrr!!!!!

Einstein
19-11-07, 10:59
Sunt probleme si cu antenele de la sediul digi. Aseara pe CNN aparea intermitent ecranul rosu. Ori au antena reglata prost, ori o bate vantul...
Ar trebui sa ii sfatuiesti si pe ei sa ancoreze antenele.

dic_star79
19-11-07, 12:04
Sunt probleme si cu antenele de la sediul digi. Aseara pe CNN aparea intermitent ecranul rosu. Ori au antena reglata prost, ori o bate vantul...
Ar trebui sa ii sfatuiesti si pe ei sa ancoreze antenele.
Cred ca vantul era de vina ,a revenit la normal dupa ce viteza vantului a mai scazut.

garyman
19-11-07, 14:12
e drept ca sunt conditii grele dar au si salarii destul de mari si ei si-au ales meseria ,nu?
asta e
ce sa zicem de mineri...sau alte munci grele
deci nu zic cu suparare ,dar de multe ori ti se raspunde in raspar ca se remediaza...dar cand nu...
250 -350 DE EURO ti se par o avere ??? la ei cei din birouri castiga bine , cei ce se urca pe stalpi cam atat castiga ! iar in romania practici meseria care iti iese in cale , daca esti destul de pilos sa o ocupi si pe aceea .....este adevarat ca se raspunde in raspar , dar nimeni nu stie in ce consta avaria sau defectiunea care te afecteaza si atunci nu se poate estima timpul necesar remedierii .

laleauaneagra
19-11-07, 14:44
santeti putin off fata de subiect,asa e,aveti dreptate toti si angajati si patroni ar trebui sa-si revizuie comportamentul dar si consumatorul la randul lui ar trebui sa faca acelasi lucru,toti santem stresati,toti santem nebuni dracu stie ce e cu natie romana,nu de putine ori am fost pe punctul de a lovi pe cineva dar tot timpul mi-am adus aminte de locul in care traiesc si am ajuns la concluzia ca e bine sa fi un minut mai destept decat celalalt(dar nu prea tot timpu merge lol)gata off

garyman
19-11-07, 15:34
"" ROMANIAN SATELLITE PROVIDER (http://sateliti.org/index.php) > DIVERSE (http://sateliti.org/forumdisplay.php?f=5) > OFFTOPIC (discutii libere..)"" (http://sateliti.org/forumdisplay.php?f=20)

DECI NU ESTE OFF!!! TOTUL , asa cum spune si titlul poate fi OFFTOPIC
Nu stiu de ce , dar exista tendinta de a se limita posturile , sau poate asta este concluzia la care am ajuns eu .Ce puteam scrie despre "ancorarea antenelor "??? fiecare si-a montat antena asa cum a crezut el ca este bine si spera sa reziste intemperiilor , dar prin abaterea de la subiectul principal s-au dezbatut si alte aspecte legate de timpul nefavorabil . Ce este atat de rau in acest lucru ?? De ce mereu trebuie sa ne spuna cineva ca suntem OFFTOPIC ??? Hai sa lasam discutiile libere cel putin in acest loc de pe forum !

laleauaneagra
19-11-07, 16:10
"" ROMANIAN SATELLITE PROVIDER (http://sateliti.org/index.php) > DIVERSE (http://sateliti.org/forumdisplay.php?f=5) > OFFTOPIC (discutii libere..)"" (http://sateliti.org/forumdisplay.php?f=20)

DECI NU ESTE OFF!!! TOTUL , asa cum spune si titlul poate fi OFFTOPIC
Nu stiu de ce , dar exista tendinta de a se limita posturile , sau poate asta este concluzia la care am ajuns eu .Ce puteam scrie despre "ancorarea antenelor "??? fiecare si-a montat antena asa cum a crezut el ca este bine si spera sa reziste intemperiilor , dar prin abaterea de la subiectul principal s-au dezbatut si alte aspecte legate de timpul nefavorabil . Ce este atat de rau in acest lucru ?? De ce mereu trebuie sa ne spuna cineva ca suntem OFFTOPIC ??? Hai sa lasam discutiile libere cel putin in acest loc de pe forum !



O FI SECTIUNEA DE OFF TOPIC SI NU SE INCEARCA DELOC OPRIREA POSTURILOR

faceam referire la faptul ca santei off asupra subiectului dezbatut doriti sa vb despre angajati,angajatori,consumatori si despre comportamentul lor deschideti alta sectiune nu va opreste nimeni dar faptul cat ia un angajat electrica bla bla bla nu are legatura cu ancorarea antenelor

dic_star79
19-11-07, 16:26
Acest post face referire directa la intemperiile vremii nefavorabile asupra noastra si a instalatiilor de receptie prin satelit,ei acuma daca o mai luati putin si pe aratura no problem dar sa nu deviati prea mult !!!

-minus
19-11-07, 17:25
Acest post face referire directa la intemperiile vremii nefavorabile asupra noastra si a instalatiilor de receptie prin satelit,ei acuma daca o mai luati putin si pe aratura no problem dar sa nu deviati prea mult !!!



Domnilor!! indiferent de subiectul topicului totul este; OFFTOPIC!! deci; de la vreme,la vant/antene/pene de curent,etc. asa ca dezvoltati subiectul cum vreti numai nu uitati ca principalul subiect este;VREMEA CAPRICIOASA!

laleauaneagra
19-11-07, 18:08
acum scuze ca mai intervin ca nu ma pot abtine,deci eu prin offtopic inteleg cam asa,o sectiune unde se poate discuta aproape orce ce nu are legatura cu sateliti,key etc eu nu cer decat pastrarea discutiei la subiect si un pic de curatenie acuma ca sant 2-3 posturi pe langa nui nici o problema dar de multe ori se incepe cu ceva si se termina cu altceva si nu fac referire doar la subiectu de aici,daca cer prea mult imi cer scuze si k nici o problema am sa ma abtin de acum incolo

ps:am observat in mai multe randuri de cate ori am intervenit am picat pe locul 2 asa ca......

dic_star79
20-11-07, 08:59
Domnilor!! indiferent de subiectul topicului totul este; OFFTOPIC!! deci; de la vreme,la vant/antene/pene de curent,etc. asa ca dezvoltati subiectul cum vreti numai nu uitati ca principalul subiect este;VREMEA CAPRICIOASA!

Sunt de acord cu ce spui dar sa nu se devieze prea mult de la subiect!!!

dic_star79
20-11-07, 09:02
acum scuze ca mai intervin ca nu ma pot abtine,deci eu prin offtopic inteleg cam asa,o sectiune unde se poate discuta aproape orce ce nu are legatura cu sateliti,key etc eu nu cer decat pastrarea discutiei la subiect si un pic de curatenie acuma ca sant 2-3 posturi pe langa nui nici o problema dar de multe ori se incepe cu ceva si se termina cu altceva si nu fac referire doar la subiectu de aici,daca cer prea mult imi cer scuze si k nici o problema am sa ma abtin de acum incolo

ps:am observat in mai multe randuri de cate ori am intervenit am picat pe locul 2 asa ca......
Corect!!!! Daca subiectul face referire la capriciile veremi sa se tina cont si sa se discute pe acest subiect si nu sa se ajunga la altceva ceea ce nu tine de subiectul topicului., chiar daca este OFFTOPIC!!!

-minus
20-11-07, 19:12
Asta e curata nesimtire!!! ieri,alaltaieri am inteles,a fost katrina pe aici si a rupt cabluri,dar azi ce pana mea se intampla? soare ,timp placut,totul e ok! si deodata poooooc!! cade curentul,sunt deja de 2 ore pe generator si astia de la electrica nu raspund la telefon,bataie de joc,cred ca va trebui sa cumpar o cisterna de benzina in ritmul asta!!

dic_star79
20-11-07, 20:44
Asta e curata nesimtire!!! ieri,alaltaieri am inteles,a fost katrina pe aici si a rupt cabluri,dar azi ce pana mea se intampla? soare ,timp placut,totul e ok! si deodata poooooc!! cade curentul,sunt deja de 2 ore pe generator si astia de la electrica nu raspund la telefon,bataie de joc,cred ca va trebui sa cumpar o cisterna de benzina in ritmul asta!!

:agresiv: Cred ca vrea sa te scuteasca de o factura mare astia de la electrica.

-minus
21-11-07, 06:38
:agresiv: Cred ca vrea sa te scuteasca de o factura mare astia de la electrica.

In sfarsit dupa 8 ore a venit si curentul..... nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi in timp de viscol......curata nesimtire daca mai punem la socoteala ca la cativa zeci de familii li sau ars aparatele electrocasnice din cauza fluctuatiilor de curent!,pe mine ma ferit ca de... cade curentul trec pe automat[generator] si raman pe el 45min pana se stabilizeaza tensiunea asta doar daca isi revine in 45min ca de obicei la astia cand cade.... cade pentru muuulte ore.

dic_star79
21-11-07, 08:30
Vremea ne rezerva o surpriza placuta,pentru o saptamana vreme frumoasa si calda numai buna de instalat si de reglat antenele pentru sezonul de iarna!

horatyu
21-11-07, 10:30
In sfarsit dupa 8 ore a venit si curentul..... nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi in timp de viscol......curata nesimtire daca mai punem la socoteala ca la cativa zeci de familii li sau ars aparatele electrocasnice din cauza fluctuatiilor de curent!,pe mine ma ferit ca de... cade curentul trec pe automat[generator] si raman pe el 45min pana se stabilizeaza tensiunea asta doar daca isi revine in 45min ca de obicei la astia cand cade.... cade pentru muuulte ore.

spaniolule cred ca esti bun pt o firma de imobiliare ...la care sa le spui care ar fii minusurile din zona ("supararile ")
parca ai sta la capatul pamantului
si eu traiesc in Romania ...dar situatii ca la tine nu am mai intalnit decat in satele din munti ....ca cele de prin Apuseni unde nu sunt multi abonati ..si de aici dezinteresul de a face o retea stabila

-minus
21-11-07, 12:08
spaniolule cred ca esti bun pt o firma de imobiliare ...la care sa le spui care ar fii minusurile din zona ("supararile ")
parca ai sta la capatul pamantului
si eu traiesc in Romania ...dar situatii ca la tine nu am mai intalnit decat in satele din munti ....ca cele de prin Apuseni unde nu sunt multi abonati ..si de aici dezinteresul de a face o retea stabila

Sa sti ca pe aici cam asa e,cand iti e lumea mai draga te lasa curentul,sau apar intemperiile naturii ca in nici un alt loc,vijelii,viscole puternice cu nameti cat casa iar la 50 km distanta abia daca ninge,asta anul trecut,ca sa nu mai zic de inundatii,uneori am impresia ca sunt Robinson Crusoe...!

garyman
21-11-07, 14:41
chiar ca sta intr-o zona ciudata , destul de izolata , greu accesibila dar cu mult petrol !! nordul judetului este destul de "amarat " , este chiar in bataia vantului ... deci spaniolul chiar spune adevarul

-minus
21-11-07, 15:22
chiar ca sta intr-o zona ciudata , destul de izolata , greu accesibila dar cu mult petrol !! nordul judetului este destul de "amarat " , este chiar in bataia vantului ... deci spaniolul chiar spune adevarul

Absolut corect!! ca sa nu mai zic ca sunt unele sate razlete unde inca se traieste ca in epoca primitiva,adica lumina la lampa,curent pauza,sau mai bine spus exista curent printre crapaturile usilor,e o zona sinistra intradevar,in unele locuri vezi palate si merzane iar in altele colibe facute manual din chirpici,o adevarata babilonie!

yky
21-11-07, 18:33
chiar ca sta intr-o zona ciudata , destul de izolata , greu accesibila dar cu mult petrol !! nordul judetului este destul de "amarat " , este chiar in bataia vantului ... deci spaniolul chiar spune adevarul
Observ ca nimic nu s-a schimbat in zona aceea de 19 ani....:D... acolo am facut armata (cah) dar din descrierea zonei si a utilitatilor ...parca e mai rau ca inainte...

dic_star79
01-01-08, 12:48
Revin cu informatii de ultima ora !!!!
Administratia Nationala de Meteorologie a emis o avertizare cod galben pt zona de S -SE a tari pentru intervalul 1-5 ianuarie !!!!!
Ultimile date numai aici http://www.inmh.ro/index.php?id=65

dic_star79
01-01-08, 12:56
Cei care locuiti in partea S-SE a tari, ancorativa antenele,alimentativa cu carburant( special pt spaniolul) mai ales in zona de campie vantul va avea intensificari care vor genera fenomenul de viscol care corelat cu cantitatile masive de zapada vor creea troiene de 2,3 m inaltime!!!
Cei care sunt in deplasare pe sosele nici nu vreau sa ma gandesc ,va fi jale!!!

-minus
01-01-08, 13:56
Cei care locuiti in partea S-SE a tari, ancorativa antenele,alimentativa cu carburant( special pt spaniolul) mai ales in zona de campie vantul va avea intensificari care vor genera fenomenul de viscol care corelat cu cantitatile masive de zapada vor creea troiene de 2,3 m inaltime!!!
Cei care sunt in deplasare pe sosele nici nu vreau sa ma gandesc ,va fi jale!!!


E de rau ce sa mai,noroc ca mam aprovizionat cu carburanti destui:) benzina pentru generator am deci veti fi la curent cu ultimile stiri de la mine din zona in caz ca cade curentul,lemne pentru foc am pentru 5 ierni asa ca stau linistit,la antene o sa umblu un pic sa le pun in lateral sa nu fie in bataia viscolului,in rest sa inceapa showl!:dance: :)

pacala68
01-01-08, 23:24
mo , asa zapada n'a mai vazut de 3-4 ani . Are 10 cm si cred ca nu se topeste pina'n februarie :D
va las acum pen'ca trebe sa matur parabolica ( lucru ce n-am mai facut pina amu :D ; aveam actuator de 18'' si-o zgiltiiam ca la cutremur , da m'am boierit cu HH )

horatyu
02-01-08, 17:30
E de rau ce sa mai,noroc ca mam aprovizionat cu carburanti destui:) benzina pentru generator am deci veti fi la curent cu ultimile stiri de la mine din zona in caz ca cade curentul,lemne pentru foc am pentru 5 ierni asa ca stau linistit,la antene o sa umblu un pic sa le pun in lateral sa nu fie in bataia viscolului,in rest sa inceapa showl!:dance: :)

Spaniolule e bine ca esti prevazator ...dar ce se intampla daca pleci de acasa? si vine un ...crivat de asta......
poate ar fi bine sa faci o chestie...automatizata ...asemeni cocosului acela de pe hornurile caselor....ca sa nu se stinga focul si care sa iti puna antenele automat....daca vantul depaseste o anumita viteza...(tarie) in directia...in care permite vantului sa treaca ,deci sa nu opuna rezistenta...
dar cam greu de pus in practica.....la teorie sunt bun :lol:
dar e o sugestie cine stie ...poate chiar se poate pune in practica

-minus
02-01-08, 17:33
Spaniolule e bine ca esti prevaator ...dar ce se intampla daca pleci de acasa? si vine un ...crivat de asta......
poate ar fi bine sa faci o chestie...automatizata ...asemeni cocosului acela de pe hornurile caselor....ca sa nu stinga focul si care sa iti puna antenele automat....daca vantul depaseste o anumita viteza...(tarie) in directia...in care permite vantului sa treaca ,deci sa nu opuna rezistenta...
dar cam greu de pus in practica.....la teorie sunt bun :lol:
dar e o sugestie cine stie ...poate chiar se poate pune in practica


Chiar daca as pleca cu toata familia are cine sa fie in permanenta sa aibe grija de absolut tot!

Snow
07-01-08, 18:05
a picat zapada de pe acoperis si mi-a indreptat una din antene cu botul in jos.:) era foarte bine stransa, cred ca a fost mai mult ghiata decat zapada. oricum, tipul care avea masina parcata sub antena mea ar trebui sa dea o bere, daca nu se spargea balotul ala de antena mea, nu-i vedeam prea bine capota si parbrizul.

yky
10-01-08, 19:10
A naibi CEATA.....eu asa ceata nu am mai intalnit de cand am antena pe casa (16ani).
La nivelul solului nu e ceatza deloc dar la 30m altitudine e o ceata de-ti bagi degetele in ochi am o lanterna de 2000 lux-si, si deregula bate cam 100m cel putin acum se loveste de zidul de ceata si gata.
Problema e ca am ramas intr-o izolare totala cu receptia de satelit de la 65*E la 30*W nu receptionez nimic nici macar o frantura de semnal nimic... nimic!!!
Drept e ca prin Brasov ceturi foarte dese nu au prea fost dar asa ca azi.....sa ma izoleze complect.....n-am mai vazut!
Voi a-ti mai intalnit fenomenul asta????:...:

dic_star79
10-01-08, 19:45
A naibi CEATA.....eu asa ceata nu am mai intalnit de cand am antena pe casa (16ani).
La nivelul solului nu e ceatza deloc dar la 30m altitudine e o ceata de-ti bagi degetele in ochi am o lanterna de 2000 lux-si, si deregula bate cam 100m cel putin acum se loveste de zidul de ceata si gata.
Problema e ca am ramas intr-o izolare totala cu receptia de satelit de la 65*E la 30*W nu receptionez nimic nici macar o frantura de semnal nimic... nimic!!!
Drept e ca prin Brasov ceturi foarte dese nu au prea fost dar asa ca azi.....sa ma izoleze complect.....n-am mai vazut!
Voi a-ti mai intalnit fenomenul asta????:...:
Cum tu nu mai receptionezi nimic pe satelit la ora asta? Si la Bucale e ceata ,de o saptamana nu am mai vazut Soarele dar probleme cu receptia nu am avut.

yky
10-01-08, 20:25
O fi ''crapat'' ceva la mine....????????????????

-minus
10-01-08, 20:44
O fi ''crapat'' ceva la mine....????????????????

Verifica daca lnb-ul primeste curent de la receiver,daca nu....schimba lnb-ul.

yky
10-01-08, 21:29
Curentul consumat de lnb e.....0...... :bangin:
mi-a murit lnb :( ,macar placa skystar merge.Vad ca tensiunea o da: 13-18V
:comp: o perioada ma uit la cablu :tv:

-minus
10-01-08, 22:04
Curentul consumat de lnb e.....0...... :bangin:
mi-a murit lnb :( ,macar placa skystar merge.Vad ca tensiunea o da: 13-18V
:comp: o perioada ma uit la cablu :tv:


Nu e neaparat sa fi murit de tot,verifica mufa F la lnb si la receiver e posibil sa nu mai faca contact cum trebuie,poate ai noroc si asta va fi buba,altfel cumperi alt lnb

yky
11-01-08, 13:23
Oricum am cumparat o ''tarzanie'' de lnb INVERTO.

http://img145.imageshack.us/img145/3161/dsc00980rw9.jpg

http://img134.imageshack.us/img134/3246/dsc00981js4.jpg


http://img134.imageshack.us/img134/4639/dsc00982qm0.jpg

Acuma sa vad si cat e de bun ....ca la cat e de ''mare'' pare a fi de jucarie.
A-ti mai folosit asaceva??? :gathering:

-minus
11-01-08, 14:17
Identic am si eu,am ramas surprins cand lam vazut prima oara cat de mic e,ma indoiam asupra calitatilor sale,dar...... surpriza cea mare a venit cand lam montat,o crestere de semnal net superioara fata de ceea ce aveam inainte,astept cu nerabdare sal montezi si sa ne spui cat de multumit esti!!

yky
11-01-08, 17:22
Dupa innotatul prin nametii de pe acoperis....damnnnnn ...nici acuma nu s-au terminat injuraturile de la gura mea..:argue: am reusit intr-un final sa montez noul lnb.
In loc sa termin in 10 minute, a durat operatiunea 4 ore cu tot cu drumul la peruvision sa-mi cumpar si ghid de unda (ala ce-l aveam avea diametrul un pic mai mic, era de la lnb-ul grundig ), cand sa montez nu se potrivea nimic. A trebuit sa dau jos tot mai putin oala care oricum nu o puteam da jos ca ma rupe.La demontare am rupt si un filet dintr-un brat :agresiv:.....:comp: de-mi venea sa ma apuc de yoga sa pot sa-mi sug p**la singur....noroc ca bratul avea din constructie filet si la celalalt capat asa ca am facut slalom printre tigle de vre-o 10 ori sa desfac trei suruburi(cu flexul) si sa dau o gaura.
Pana la urma inghetat si obosit am terminat ...reglaje........sumare asa din ochi...sigur nu e maximum antenei dar macar merge...vad eu in cateva zile, trebuie sa iau la puricat toti satelitii si sa vad daca accidental l-am montat mai bine sau cand o da caldura fac o campanie de reglat asa cum trebuie si cum i-mi place mie.S-au nu pentru ca oricum era in plan sa shimb tot. O antena de aluminiu de peste 2m sa vad ce gasesc, ca asta are 16 ani si e din fibra.....
Tare sunt curios si eu, la general cum merge lnb-ul asta nou si ''reglajul'' meu.De exemplu pe Sirius 5*E am pe 11900 V nivel=29-31% si calitate100%.......asta e cel mai slab semnal de pe acolo restul sunt peste cu mult.
Cobor in casa si desfac lnb-ul vechi .....si ce sa vezi.....:oops: lamelele si interiorul mufei mama (aia lipita pe placuta) erau VERZI (cum dracu o fi intrat apa acolo?????) nici nu am stat la discutie am schimbat mufa cu totul.....dupa ce am mai rascolit 10 minute dupa pistolul de lipit...si merge magarul acuma.Asa ca m-am facut si cu un lnb in plus.Iaca-ta-l.....

http://img218.imageshack.us/img218/3225/dsc00983bf3.jpg

http://img166.imageshack.us/img166/4455/dsc00984rr7.jpg

dic_star79
11-01-08, 20:50
Bine ca ai rezolvat intr un tarziu si totul este ok:)

-minus
11-01-08, 23:14
Acelasi lnb aveam si eu tot un grunding,aceiasi problema ..:) :) apa in interior dar...dupa ce am pus inverto :band: ca sa-ti dai seama de calitatea lui inverto iti ofer cateva date de la mine;
deci; o parabola de 185 pusa pe astra 19 cu lnb grunding intrau 650 programe cu lnb inverto 857 programe e drept ca mia luat ceva timp sa fac reglaj ca la carte dar a meritat din plin zic eu,ca sa faci o ajustare corecta a lnb-ului,eu zic sa pui antena pe astra 19 daca e mobila si sa cauti sa faci reglajul pe; programul DELUXE transporder;<TABLE borderColor=#3366cc cellSpacing=0 cellPadding=0 width="95%" align=center border=1><TBODY><TR bgColor=#79bcff><TD align=middle rowSpan=48>12246 V
MPEG-2</TD><TD align=middle rowSpan=48>27500 3/4</TD></TR></TBODY></TABLE>
o sa ramai placut surprins de ceea ce poate acest micut inverto.
Succes!

yky
11-01-08, 23:39
OK merci,....dar pe Astra nu pot sa fac reglajele ....nu ajung..doar in 62E pot sa umblu la lnb.
Dar pe 26 E cam asta e limita inferioara a sensibilitatii ansamblului .
Imagine luata la ora 23.39
http://img244.imageshack.us/img244/9803/acuitatebx9.png
Se poate si mai mult....???? am skystar2 si nimic altceva!!

-minus
11-01-08, 23:59
Se poate si mai mult incearca sa daci reglajul pe cel mai slab transporder de pe satelitul la care ai acces la lnb,deci; fixezi antena pe 62E sa zicem unde ai acces la lnb,prima data faci ajustarile la lnb pe un transporder puternic urmarind crestrea calitatii semnalului,apoi treci pe un transporder slab si incepi din nou sa ajustezi lnb-ul pana prinzi mai mult,iar ca o verificare misti usor antena stanga-dreapta daca semnalul creste in una din pozitii te opresti unde ai semnal mai mare si apoi umbli iar la lnb impingandul-tragandul usor inainte-inapoi si in acelasi timp rotindul usor stanga-dreapta pana ai semnal maxim pe acel transporder slab,abia atunci poti spune ca lai reglat cum trebuie,succes!

zmeura
26-01-08, 15:59
Nu stiu ce abereaza ANM-ul dar in Harghita bate vantul de azi noapte de rupe.Ei spun ca avertizarea cod galben incepe doar la noapte.Pai acum ce e?Prin vestul si nordul tarii cum e,a inceput vijelia sau nu?Ca aici in centru e groaznic.

laleauaneagra
26-01-08, 16:14
in vest soare,frumos si zero grade

skycleaner
26-01-08, 16:29
Eu am un LNB de ala ca al lui @yky. Pe oala de 1.8m... sunt supermultumit de el... Tot asa a trebuit sa modific un pic la feedhorn

dic_star79
26-01-08, 16:55
Nu stiu ce abereaza ANM-ul dar in Harghita bate vantul de azi noapte de rupe.Ei spun ca avertizarea cod galben incepe doar la noapte.Pai acum ce e?Prin vestul si nordul tarii cum e,a inceput vijelia sau nu?Ca aici in centru e groaznic.

Conform datelor de la ANM, atentionarea intra in vigoare de la ora 3 maine dimineata!!! Dar nu intodeauna se poate prognoza chiar la secunda:) !!
Mai multe date aici http://www.inmh.ro/index.php?id=65
Site-ul Administratiei Nationale de Meteorologie

zmeura
26-01-08, 18:11
Sa vedeti la TVR sau la ProTv cand vor arata,diseara la 7,imagini de la concursul de sanii trase de caini husky,sa vedeti "Siberia" si ce vant a fost.Brrrrrr.
Daca acum nu e nici un cod maine cum va fi?

horatyu
27-01-08, 20:36
Conform datelor de la ANM, atentionarea intra in vigoare de la ora 3 maine dimineata!!! Dar nu intodeauna se poate prognoza chiar la secunda:) !!
Mai multe date aici http://www.inmh.ro/index.php?id=65
Site-ul Administratiei Nationale de Meteorologie

au nimerit la fix
a fost azi noapte un vant prin sibiu de speriat

dic_star79
29-02-08, 19:42
Pentru cei care credeau ca a venit primavara ANM avertizeaza ( avertizarea face referire la cei din zona de Vest, Nord si Centru), pentru mai multe detalii http://www.inmh.ro/index.php?id=65
Site-ul Administratiei Nationale de Meteorologie

horatyu
01-03-08, 15:28
in sibiu deja a inceput distractia
ploaie si vant
deocamdata nu foarte puternic dar cred ca o sa urmeze

everst
01-03-08, 15:56
In Oradea de azi dimineata a inceput distractia:)

yky
01-03-08, 16:00
In Brasov pana la 12 a fost soare...si liniste :D
Dupa 12 s-a innorat si a inceput sa bata vantul nu extraordinar cateva rafale undeva intre mediu si puternic........mai vedem.

comerciantul
01-03-08, 18:06
in spania cer senin, fara nici o urma de vant
:D

horatyu
01-03-08, 19:18
in spania cer senin, fara nici o urma de vant
:D

na ce ne mai oftici atunci
tu ai un 1 martie fain
la noi a fost toata ziua inorat si putin vant

acum seara e mai tare

garyman
01-03-08, 19:43
Deja am patit-o ! Toata dimineata am reglat antena iar cand a inceput vantul in jurul orei 12 am coborat in graba si se pare ca nu am strins toate suruburile , iar acum "surpriza" nu merge decat thor si sirius , asa ca urmeaza alte reglaje ... nasol ...

dic_star79
01-03-08, 20:03
Eu v am anuntat:D din timp:!:

horatyu
21-05-08, 21:23
cred ca ar trebui sa va spun ca prin sibiu a trecut o vijelie cu grindina care a tinut vreo 5 minute , dupa care ploua linistit

o sa pun imediat niste poze cu grindina ce s-a adunat in 5 minute

PS :
Acum o jumatate de ora in sibiu in doar cinci minute

http://i278.photobucket.com/albums/kk114/horatyu/IMG_1920.jpg
http://i278.photobucket.com/albums/kk114/horatyu/IMG_1916.jpg
http://i278.photobucket.com/albums/kk114/horatyu/IMG_1918.jpg
http://i278.photobucket.com/albums/kk114/horatyu/IMG_1919.jpg

zmeura
27-06-08, 17:10
Prin HR.Cum a fost in Brasov si Bacau?
Am vazut ca inspre voi s-a dus.

fery21
27-06-08, 17:31
bine ca nu sunt acas! ar am pici sper ca sunt in siguranta!

Snow
27-06-08, 18:44
De jumate de ora la Bacau ploua de rupe.

yky
27-06-08, 19:01
Pe noi,... in Brasov ne-a sarit au fost oare'sce nori...a suflat un pic vantul....si gata acum e soare si frumos iar norii s-au dus mai departe.:D

zmeura
27-06-08, 20:01
Inseamna ca de la mine ploaia a luat-o catre Bacau si vantul catre Brasov,ca eu am avut parte de amandoua.Batea cu 100km/h lejer.

dic_star79
27-06-08, 22:11
La Bucuresti astazi a fost caldura sufocanta.

zmeura
27-06-08, 22:16
Lasa ca sigur ajunge si la voi ceva in seara asta,numai de vant sa nu aveti parte.Poate va racoriti putin.

yky
27-06-08, 22:52
LA Brasov...:D .......ziua a trecut....ploaia n-avenit.....vantul salb a suflat.....canicula a dat...:dance:


Mai vedem dar ...conform estimarilor la Brasov nici nu cred ca mai ploua cel putin pana marti...
PS: am legatura directa cu directia ape si precipitatii...de sus...sus detot:D
tizul meu lucreaza acolo.:clap:

dic_star79
27-06-08, 23:18
La Bucale slabe sanse sa vina ploaia in noaptea asta.

zmeura
04-07-08, 18:42
Vreme urata,vant si gheata prin zona."Vecinii" aveti grija ca vine catre voi.

dic_star79
04-07-08, 20:14
Vreme urata,vant si gheata prin zona."Vecinii" aveti grija ca vine catre voi.
@Zmeura dupa ce asta iarna Spany era in zapada pana la gat si fara electricitate acuma sa mutat la tine vremea urata :D?

dic_star79
04-07-08, 20:15
La Bucale vreme frumoasa, cald si gheata la frigider :D numai buna sa raceasca berea monser....:D

horatyu
05-07-08, 13:56
@Zmeura dupa ce asta iarna Spany era in zapada pana la gat si fara electricitate acuma sa mutat la tine vremea urata :D?


pai nu vezi ca ZZmeura sta la polul nord ? :D

dic_star79
14-07-08, 20:16
O noua avertizare cod galben din partea ANM ,mai multe informati aflati aici: http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

-minus
21-07-08, 20:35
Ne asteapta cateva zile cu belele;
http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

horatyu
21-07-08, 22:14
corect
am vazut si eu stirea

si chiar vroiam sa postez aici

sper sa treaca fara probleme

dic_star79
22-07-08, 00:40
Nici nu vreau sa ma gandesc la vremea naspa care o sa fie in zona de munte unde o sa stau aproape o saptamana dar nu asa in camera , ci cu iesire pe teren... ce mai o sa fie naspa.

dic_star79
29-01-09, 14:46
Pentru cine se gandeste sa faca niste reglaje la antena zilele acestea ar fii mai bine sa renunte mai multe informatii: http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

dic_star79
19-02-09, 09:09
ANM avertizeaza 10 judete din sudul tari :http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

dic_star79
04-03-09, 21:42
O noua avertizare de la ANM mai multe aici : http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

johnny29
04-03-09, 23:27
Cred ca le leg una de alta pe toate :D
Deocamdata pe aici cred ca sa asternut linistea dinaintea furtuniii,sper sa nu am nevoie si de alte ancorari :drinks:
Numai bine si vreme frumoasa :)

dic_star79
22-06-09, 14:44
Cei de A.N.M. au emis din nou o avertizare, asa ca antena la adapost s au ancorata mai bine :D.... mai multe detali: http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

andres
23-06-09, 21:52
Dar da ploaie si vant la voi nu gluma,ma gandesc oare cum or rezista antenutele mele fara sa fiu langa ele sa le pun intr-o pozitie buna? naspa...aici e cald de mori,noroc cu mediterana ca mai facem cate o baie seara ca ziua....te coci nu alta,in 5 luni nu a ploat decat de 4 ori si aia scurta 3-5 min...am ajuns sa va invidiez pentru tornadele ce le aveti!!:)

andres
06-07-09, 20:42
Vine vreme urata pt. bucuresti,pregatiti antenele!!

dic_star79
06-07-09, 21:00
A fost puternica ploaia dar fara vant ca sa deranjeze antenele, stratul de nori a fost asa de gros ca cei de la SRTV au avut probleme timp de 10 min cu Uplinkul catre Eutelsat 16 E.

dic_star79
10-07-09, 15:00
Din nou ne asteapta cantitati mari de apa in aproape toata tara, vijelie si caderi de grindina. Mai multe informatii pe : http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

Snow
11-07-09, 12:27
Ploi si furtuni!!!

dic_star79
04-08-09, 10:38
Cica vin iar ploile si vijelia asa ca: :D , mai multe detalii pe : http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

dic_star79
04-09-09, 13:37
Atentionare meteo!

http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

dic_star79
12-10-09, 16:21
Vine toamna chiar cu zapada.....mai multe: http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

dic_star79
12-10-09, 23:18
Si eu credeam că pregăteşti un vin fiert,o palincă...

dic_star79
14-12-09, 20:01
Sa o punem de o bulgareala:D s au de un vin fiert :lol:....cica vine zapada....confor ANM: http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65
Eu dau zapada :) cine da vinul :lol: ?

kittmask
14-12-09, 20:39
Off!Ce dor imi este de zapada,pana de curent,frig,masina cu butelia inauntru sa dezghet parbrizul,cirnati,tuica fiarta,sorici,o betie strasnica......brrr!....instalatorule ia mai zi neica cum e in Teleorman sa ma simt si eu ca acasa,te rog frumos!
ps.de unde din T esti man?

horatyu
14-12-09, 21:42
acum este prin Italia (Milano) si are alt user @dreambox80

PS: si mie imi place cum povestea situatia lui pe la el pe acasa cu crivatul si frigul si zapada de pe la el pe acasa...

suporter
15-12-09, 09:58
E alb peste tot! Am periat antena de dimineata! :clap:

http://www.inmh.ro/images/mradar.jpeghttp://www.inmh.ro/images/mradar.jpeg
http://www.inmh.ro/images/mradar.jpeg

doktorofsat
15-12-09, 11:22
pacat ca nu ai pus si poze:D vezi ca antenele sunt la genul feminim si se prgasmeaza dupa atita veriat!N-ai patit nimica pana la urma?!:D

dic_star79
15-12-09, 12:10
A inceput sa ninga si sa viscoleasca si in zona Bucurestiului...sa vedem cat o sa tina....

zmeura
15-12-09, 16:00
E frumos,doar sa nu circuli cu masina prin orase.:)

dic_star79
17-12-09, 22:25
Cica o sa ninga si maine in zona de SE a tari....sa vedem daca o sa ninga pentru ca azi nu prea sa comfirmat prognoza de ieri pe sudul tari...http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

stal
20-12-09, 01:13
a mea parabola e plina de zapada dar nu-i stric feeria.

horatyu
20-12-09, 13:27
aseara si azi noapte a fost un viscol in Sibiu ca in povesti si filmele americane...
de cand eram copil nu am mai vazut viscol de asta ...
nameti de zapada viscolita ...si toate cele

The best
desi pt antene poate e o suferinta mare

dic_star79
20-12-09, 16:05
La mine la Buzau la parinti zapada are peste 30cm .....

horatyu
21-12-09, 01:13
si in Sibiu tot cam asa e zapada pe case , pe jos doar vreo 20 cm ca nu s-a pus din prima

XVanish
21-12-09, 02:44
Si in NV ninge de cateva zile... in Baia Mare e zapada mare... vad multe antene "pricajite"... :lol:

dic_star79
05-02-10, 12:07
Cica vine vaju...ma uit numai la viteza vantului care va atinge 80Km/ora in partea de sud a tari..ce sa mai vb de cei care stau in zona montana unde ajunge la 100/km ora si va depasi aceasta viteza la rafala...asa ca e de rau!
Mai multe informati: http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

skycleaner
05-02-10, 20:48
Voi credeti tot ce zic astia? Eu zic ca vine vara... la vara!:dance:
Si din nou voi da la musca...
http://i19.photobucket.com/albums/b180/skycleaner/Picture2684.jpg

si ma voi plimba prin paduri pe poteci...
http://i19.photobucket.com/albums/b180/skycleaner/DSC00278.jpg

horatyu
06-02-10, 11:05
Sky la cei de prin Baragan este altfel
acolo chiar ca bate vantul ca la el acasa si cand spun astia de la meteo cu vantul o cam nimeresc
poate temperaturi sau cantitatea de ninsoare , dar cu vantul o cam nimereste

chiar si in Sibiu se simt niste vanturi puternice venite prin Valea Oltului

PS::gathering: vanturile nu sunt rude ale lui basescu :haha1: cum ar crede unii carcotasi

dic_star79
06-02-10, 12:53
E groasa rau, codul galben sa transformat in unele judete in cod portocaliu:http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

Eu zic ca o sa fie nasol de tot pentru judetele vizate! Asa ca ar fi bine cei care aveti de gand sa plecati de acasa cu masina, mai bine nu decat sa ramaneti troieniti!

pacala68
06-02-10, 19:22
.....Si din nou voi da la musca...
braconierule :p ...... du-te la copca :p

doktorofsat
06-02-10, 20:33
unii sunt maestrii la offtopic.de la ancorare se ajundge la pescuit:D

skycleaner
07-02-10, 04:15
Incercam si eu sa mai incalzesc atmosfera.:)

dic_star79
07-02-10, 08:07
La Bucuresti ninge puternic si viscoleste de aseara de la ora 18, cica o sa ninga toata ziua pana maine la 6 dimineata, am fugit sa mai curat zapada de pe antene, bine ca le am ascunse de vant! :)

dic_star79
07-02-10, 12:17
Astazi la ora 12 sa modificat din nou avertizarea cod portocaliu, care se prelungeste pana maine la ora 20, mai multe informatii: http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

dic_star79
14-05-10, 13:29
Din nou cod galben pentru o mare parte din tara:
http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

Sper sa nu ne afecteze antenele.

dic_star79
30-05-10, 17:41
Cica vine vaju iar cu ploaie si vant: http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65.

dic_star79
18-06-10, 16:33
Pentru jumatatea de vest a tari vin ploiile si vijelia sper ca nu si o tornada, doua...conform: http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

Snow
22-06-10, 13:35
S-a mutat si spre est
http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

badeaghio
22-06-10, 14:33
aseara, cand a inceput sa fulgere, eram pe bloc la reglat antenele. m-a prins ploaia acolo, dar tot le-am pus bine :clap:

Einstein
22-06-10, 16:28
Situatia ploilor in acest moment:

http://www.meteoromania.ro/index.php?id=418

http://www.weather.com/outlook/travel/businesstraveler/map/ROXX0012?mapregion=europesat_720x486&showanimation=yes&bypassredirect=true

dic_star79
07-07-10, 08:13
E naspa rau de tot o tinem mereu dintr o avertizare in alta....
http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

Einstein
07-07-10, 10:51
Partea buna este ca de maine se schimba in bine! :)

horatyu
07-07-10, 12:30
E naspa rau de tot o tinem mereu dintr o avertizare in alta....
http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65


nu mai speria lumea Costica ...nu e chiar asa de rau

cand bate vantul e problema ..dar daca ploua ...trebuie doar sa astepti sa treaca ploaia ...pe cand la vant trebuie din nou reglata sau inlocuita:gathering:

badeaghio
07-07-10, 12:32
sper sa nu-mi zboare vantul antenele de pe bloc.
bate foarte tare :oops:

dic_star79
23-07-10, 12:04
Iar o sa avem probleme cu antenele, nici nu am mai reglat antena...

http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

zmeura
23-07-10, 12:26
La noi prin Ardeal a plouat zilnic,mai ales dupa-masa.Au fost si vijelii.Se pare ca asa e vara asta,mai capricioasa,caldura si vijelii ca nu mai stii cu ce sa te imbraci cand iesi afara.

PS:Iarna,-30 de grade si vant puternic,antena rezista.Vara,+30 de grade si vijelii,antena rezista.:D

dic_star79
23-07-10, 12:43
A mea nu a mai rezista si trebuie reglata din nou...

dic_star79
06-08-10, 14:10
Vine vaju in vestul tari, iar in sud si est canicula....
http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

dic_star79
03-12-10, 17:28
Cica o sa intram la apa , noi cei din SE tari : http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

suporter
09-12-10, 11:10
Vine IARNA!!!

http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

guzy
09-12-10, 19:54
http://vremea.meteoromania.ro/taxonomy/term/99

Cei care stat in zonele vizate "ascundetiva antenele"

La vecinii Unguri azi a fost inregistrat un nou record de vant 172 Km/h :(

suporter
16-12-10, 09:26
Atentionare cod galben pentru SE!

http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

http://www.meteoromania.ro/images/harta/judete/jud_temp/temp_judete_lum2n5g5ocqfnafrvu5a3d8ugupgcap4_7.pnghttp://www.meteoromania.ro/images/harta/judete/jud_temp/temp_judete_lum2n5g5ocqfnafrvu5a3d8ugupgcap4_7.png

dic_star79
22-01-11, 13:14
Azi si maine este rost de viscol, deja la Bucuresti a inceput sa ninga si sa viscoleasca sper sa reziste antena!
http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

dic_star79
25-02-11, 10:12
Uite aici grosimea stratului de zapada la ora 6, in dimineata asta!

http://www.meteoromania.ro/index.php?id=520

sorin8m
25-02-11, 11:09
Din pacate nu scrie ziua si ora cand a fost actualizata pagina. Sau nu am observat eu?

dic_star79
25-02-11, 11:28
Scrie in josul pagini...

sorin8m
25-02-11, 11:53
Da acuma am vazut. Sorry.
Deci au eronat informatia. Masurat cu liniarul e mai mare zapada :)
Sau poate liniarul meu nu e etalonat bine :)

dic_star79
25-02-11, 12:04
Acum depinde in ce zona este statia meteo de la Timisoara, daca este in camp statia posibil sa fie zapada spulberata de vant, din cauza asta este stratul mai mic.

nykanor
06-03-11, 18:15
http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65:!:

dic_star79
06-03-11, 18:33
Nu mai vine primavara,m am saturat de iarna.

dic_star79
10-03-11, 11:52
Se simte miros de primavara....sper sa nu mai vina vreme urata...

delta2k2
11-07-11, 14:28
Meteorologii au emis avertizare de vijelii pentru toată ţara. Avertizarea intră in vigoare luni la ora 18.00 şi se incheie miercuri dimineaţa, la ora 6. Vor fi descărcări electrice şi vijelii in toată ţara, iar izolat vor fi averse torenţiale şi căderi de grindină.

După caniculă vine furtunile. Instabilitatea atmosferica se va accentua incepand din vestul tarii si va cuprinde treptat toate regiunile.

Vor fi frecvente descărcări electrice, intensificari ale vantului ce vor lua trecator aspect de vijelie, averse izolat torentiale si caderi de grindina.

dic_star79
11-07-11, 17:02
Nasol, mai ales ca vine cu vant puternic....

gabrield
12-07-11, 14:27
La Bucuresti cind vine ?

O fi fost aversa aseara, dar grindina, vijelie, vint puternic nu a fost...

Astia cind fac anunturile, se refera la o zona, dupa care scriu " valabil in toata tara"... sa fie acoperiti.

dic_star79
12-07-11, 16:35
La Bucale slabe sanse de o ploaie torentiala in dupamiaza de azi.. In general aversele de ploaie nu acopera teritoriul uniform, ci punctiform, de aici rezulta ca in Berceni poa sa ploua iar in Colentina, nu.

gabrield
13-07-11, 08:43
Azi au anuntat averse pe seara, la Bucuresti.

Sa vedem ce va fi.

dic_star79
22-12-11, 08:43
Uite, cica vine viscolul la Bucuresti si in partea de Sud a tarii : http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

Sper sa nu fie vant prea puternic sa deregleze antenele !

dic_star79
06-01-12, 10:17
O atentionare meteo din partea ANM : http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

Deci vreme naspa !

zmeura
06-01-12, 10:54
Naspa pentru tine,ca eu am plans doua zile ca era prea cald si se topea zapada.Uraaaa!!
Da-o naibii de antena,mai bine o sanie,un ski sau o patina.Antena e putin incontrolabila pe zapada,testat.:D

dic_star79
06-01-12, 10:57
Ce ai folosit, una de Focussat sau una de Dolce ca sa te dai pe zapada?

zmeura
06-01-12, 11:30
Ceva vechitura,cine stie ce fabricant a fost.Daca o sa bata iar vantul tare poate gasesc de digi prin zona gata "pregatita".:D

zappa
06-01-12, 11:41
O atentionare meteo din partea ANM : http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

Deci vreme naspa !

Tu te duci de fiecare data cand e vreme rea sa iti legi antena? Sau o demontezi si o bagi la adapost? :D

zmeura
06-01-12, 11:54
Eu chiar aveam una la serviciu legata cu sarma de 1mm de o parte si de alta.:)
Acum e alta mai mare,dar trebuie legata si aia ca face figuri la vant si cand are chiciura pe ea.

dic_star79
06-01-12, 12:35
Tu te duci de fiecare data cand e vreme rea sa iti legi antena? Sau o demontezi si o bagi la adapost? :D

Acum o am pe H-H, si este super ancorata in beton , beton, dar cine stie...

zappa
08-01-12, 08:41
Tu te duci de fiecare data cand e vreme rea sa iti legi antena? Sau o demontezi si o bagi la adapost? :D

Am ras de Costica si uite ce s-a intamplat;

http://img403.imageshack.us/img403/6633/07012012184.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/403/07012012184.jpg/)

Aia e pozitia (aproximativa) ptr. 30 grade vest. A fost indoita, dar e aproape noua acum. Norocul meu e ca suruburile hh-ului nu au fost stranse cu putere si a fost impinsa cu tot cu antena spre vest. Alfel mi-as fi luat adio de la antena. Hirshmanul a scapat neatins si nu a fost dereglat deloc.
Acolo unde se vede acea aerisire erau 2 antene de 0,9 m. Nu se mai poate recupera decat lnb-urile de la ele. Cred ca si suportii sunt praf.

sorin8m
08-01-12, 09:26
In poza am impresia ca e vorba de o antena ASO de 1.1m

dic_star79
08-01-12, 11:59
Si H.H meu a fost dereglat, am reglato cat de cat, dar o sa astept o vreme mai buna .

zappa
08-01-12, 14:01
Sau astepti o vreme mai rea sa ti-o regleze la loc.

Antena este un noname de la Peru'.

sorin8m
08-01-12, 22:42
Daca e de la peru e un ASO de 1.1. Am avut si eu pe vremuri aceasta antena la tehnicb. E destul de rausita fata de altele. :)

daradici
09-01-12, 18:15
Cred ca titlul acestui thread, ar trebui sa fie prima lectie, cand e vorba de antene, mai ales pentru receptia satelit.

zappa
10-01-12, 06:48
La mine a fost tocmai pe dos; daca as fi avut-o ancorata "beton" as fi avut acum o antena facuta praf. Tocmai faptul ca nu a fost stransa pana la capat a salvat-o; a rotit-o cu tot cu hh si doar am rotit-o la loc, am indreptat-o in dreapta-sus (unde a fost afectata) si e aproape ca noua. Isi face treaba pe 1W acolo unde ii era locul.

dic_star79
12-01-12, 14:06
Deja ma enervez, o noua informare de vreme nasoala cu rafale de vant de 50, 60km/ora !
http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

zappa
12-01-12, 21:32
Nu mai zic nimic. Nici macar n-o sa mai citesc acest topic. :D

dic_star79
12-01-12, 21:41
Sper sa nu ma scoata iar la reglat antena Duminica, ca prea se invata antena sa fie reglata din saptamana in saptamana, partea nasoala este ,ca e expusa la vant !

zappa
12-01-12, 22:04
Mai bine reglezi decat sa indrepti tabla.

dic_star79
18-01-12, 15:55
Ceva nou de la INMH : http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65
O noua informare despre o schimbare in rau a vremii !

dic_star79
24-01-12, 16:37
De data asta e groasa: http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65
Deja a inceput sa ninga in unele zone ! Se asteapta un strat consistent de zapada in sudul tari de 25-30cm de zapada !

gabrield
24-01-12, 20:52
La mine in zona nu a inceput sa ninga, si sint 3 grade plus.

Se pare ca atentionarea a fost eronata.

Sau nu mai e Bucuresti in sud-estul tarii.

delta2k2
24-01-12, 20:55
Ai omis să citeşti :

Intervalul: 25 ianuarie, ora 02:00 - 26 ianuarie ora 18:00

zmeura
24-01-12, 20:59
Deabea astept,cu toate ca zapada pe munte e deja undeva la 80cm.:)

dic_star79
24-01-12, 21:53
In zona de nord a Bucurestiului a inceput sa ninga si bate vantul cu putere, maine o sa fie o zi grea pentru antenele noastre !

zmeura
24-01-12, 22:17
Se vede la TV la baietii cu "javra ordinara".:)
A inceput si la mine,ninge linistit.

gabrield
24-01-12, 23:17
Da, corect.
Acum ninge, dupa o ploaie mocaneasca de 1 ora.

paulino
25-01-12, 01:02
In Corabia ploua de la ora 18.00( acum e ora 1.00 )...nici gind de lapovita darmite ninsoare...sa asteptam dimineata...

dic_star79
25-01-12, 09:59
La ora asta viscoleste si avem un strat de 15 cm in Bucuresti.

---------- Post added at 10:59 ---------- Previous post was at 09:51 ----------

Codul galben sa transformat in cod portocaliu, iar viteza vantului la rafala va fi de 80-90 km!
http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65
Antena mea avea un strat gros de gheata si zapada am reusit sa indepartez o parte din zapada, gheata inca nu ! Din cauza vantului puternic antena flabeaza mult , iar receptia devine instabila. Deja am trecut pe DVB-C !

horatyu
25-01-12, 10:18
lasa sa ninga

ne acoperim antena , dam zapada de pe ea si tot vedem la tv , nu mai ne dam cu masina , ne luam sania si schiurile

zappa
25-01-12, 21:46
Hirshmanul meu "a plecat" cu vreo 2 grade spre vest; in loc de 28 est am semnal de la arabi (26 est). Mai aveam pe ea si un lnb la 23,5 est - cu el iau acum 21,5 est (LBC-urile). Urata vreme!

tutri
25-01-12, 23:38
Nasol. Vantul o va tine asa cel putin pana maine dupamasa.

zmeura
03-02-12, 17:25
A nins azi toata ziua,zapada e foarte mare si nici semne ca s-ar opri nu vad.Pe aici nu bate vantul,nu prea sunt probleme legate de troiene,dar am impresia ca daca vremea asta merge catre partea de est si sud-est a tarii va fi grav,mult mai grav decat saptamana trecuta daca e combinata din nou cu vant puternic.
Nu e doar de antene,e de ce se intampla afara.:)

sorin8m
03-02-12, 19:04
Si la mine in westul salbatic, in fine azi a nins toata ziua, si inca ninge, nu sa oprit. A ajuns si la mine in zoana zapada, sa bucurat a mica de rupte :)

dic_star79
05-02-12, 12:14
Am trecut la "ciocanit" antena din cauza poleiului depus, care a ajuns la 1 cm, si a dus la scaderea receptiei considerabil....

dic_star79
05-02-12, 14:24
De la ora 18:00 ne delectam cu un nou cod portocaliu in zona de sud a tarii: http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65

zmeura
03-03-12, 08:39
In intervalul 3 martie, ora 02:00 – 3 martie, ora 21:00, in regiunile estice, precum si in Carpatii Meridionali si Orientali vantul va prezenta intensificari sustinute. Vitezele la rafala vor depasi 55-70 km/h, iar in zona montana inalta 80-90 km/h.


Azi noapte pe la 4 m-a trezit vijelia.Cred ca batea cu cel putin 80 km/ora,acum s-a mai calmat catre 50-60 la ora.

zildan
24-10-14, 16:26
COD GALBEN. Intre orele 16:00 şi 22:00, pe arii extinse in Dobrogea, se vor semnala intensificări ale vantului ce vor atinge şi depăşi la rafală 60 - 75 km/h.

Intre orele 14:00 si 20:00, in Municipiul Bucuresti si judetele Ilfov, Calarasi, Ialomita, Buzau si Braila se vor semnala intensificari ale vantului ce vor atinge si depasi, la rafala, viteze de 55...65 km/h, izolat 75 km/h.

Intre orele 14:00 si 20:00, in judeţul Galaţi se vor semnala intensificări ale vantului ce pot atinge și depăși la rafală, 50...60 km/h.

Avertizările de fenomene periculoase imediate /nowcasting/ se emit pentru o perioadă de maximum şase ore, precizează ANM.

Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv.net/avertizare-de-vreme-severa-imediata-pentru-bucuresti-si-alte-judete_179020.html#ixzz3H4J7d46H

zildan
09-01-17, 13:07
In perioada 11-13 noiembrie a fost o furtuna puternica la Craiova si nu numai.
Una din antenele mele nu a rezistat, mai exact, s-a spart roata melcata (era din plastic) a HH-ului.
Facuse exact 9 ani !

claudiu
09-01-17, 18:11
a rezistat prea bine montura hh 9 ani cu antena care are 12kg ,poate ceva peste . Chiar daca roata melcata era din metal ,nu se spargea dar se strimba si nu s-ar mai fi miscat. Pina acum vreo 5-6 ani fabricantii de monturi hh scriau in manualul monturii pe ultima pagina la specificatiile tehnice greutatea maxim suportata adica mai mica sau egala cu 10kg . Mai nou nu se mai scrie greutatea maxima suportata ci doar ca suporta antene pina la 1,4m.

IQ.
12-01-17, 10:47
La motorul H-H STAB 120 , este specificat , 17.5 kg .

zildan
20-01-17, 19:41
Acum 2 zile vremea mi-a rezolvat si antena din Bucuresti, a cazut o gramada de gheatza si zapada pe ea spargand suportul lnb-ului.

claudiu
22-01-17, 13:12
poza la suportul de lnb rupt si-ti caut unul la fel prin suporti pe care i-am adunat.

zildan
22-01-17, 15:11
E identic cu cel de antena MaxTV (AKTA) 90, am imprumutat unul din ala si am pus cat de bine se putea pe vremea asta antena si fara sa desfac termopanul ... daca mai stii cum am montat impreuna antena, Eu mai mult am asistat :).

bonou2
30-05-19, 16:08
marti 28.05.2019 in jurul orei 16:30 pm in baia-mare a fost grindina serioasa geamuri/acoperisuri/fatade cladiri/autoturisme/copaci sparte ,gaurite , smulse
tornada sa format intre judetele bihor si salaj si a parcurs traseul salaj,maramures
acum pe zona cluj este cod portocaliu

bonou2
27-10-23, 21:40
la mine in zona sufla vantul puternic in rafale
vibreaza antenele ca la pisica urechile

lukas26
28-10-23, 08:51
https://tehnicb.ro/antene_satelit/offset_100cm_perforated_casing.htm
https://tehnicb.ro/images/offset_100cm_perforated_casing.jpg