PDA

View Full Version : Doresc VU+Duo, dar....



franta
08-10-10, 00:39
Ma gandesc din ce in ce mai serios sa imi iau si eu un Vu+duo , dorind sa trec la un receptor HD, si vad ca diferneta intre 800hd si vu+duo nu e pre mare si avantajele sant net in favoarea Vu+Duo

Dar am cateva nelamuriri,

1 eu acum am un card de zahar, care va trebui sa-l folosesc in cccam, configul existent (folosit in dreambox 500s) va trebui adaptat , ma refer la slotu in care va fi folosit , dreamboxu 500 avand un singur slot , asta avand 2 sloturi daca se poate va rog sa postati un config folosit in vu+duo cu card ''de zahar''. Sigur configu tre sa fie diferit sa indice in care slot al Vu+duo

3 Din ce am citit am vazut ca sant cateva probleme cu folosirea unei monturi, - cateodata montura nu pleaca la skimbarea satelitului.

4 avand 2 tunere cardu meu local fiind pe hellassat ma gandeam sa pun o antena fixa pe hellas si una mobila pe restul satelitiolor (in afara de helas) intrebarea este trebuie sa sterg din lista de sateliti setati pt montura satelitu helass ? ma gandesc cand dau sa vad ceva pe helass cum stie de unde sa primesca semanl de pe ce tuner?

5 cand cumpar aparatu vine instalat cu o imagine originala? acesta imagine suporta cccam?

daca am fost ambiguu in exprimare va rog sa ma scuzati. daca aveti alte sfauri va rog sa le impartasiti

Va multumesc pt lamuriri.

doresc sa cumpar de aici : http://www.hm-sat-shop.de/hdd-receiver-hdtv-vu/vu-duo-twin-linux-hdtv-receiver-pvr.html
...am vazut si pe forum acest link....

mirel
08-10-10, 00:56
salut!
1. si eu am "un card de zahar" in vu+ duo si merge excelent (oscam+cccam)...
2.

[reader]
label = Dolce HD
enable = 1
protocol = internal
device = /dev/sci0
pincode = 0000
services = service
caid = 092F
#boxid = (o citeste oscamul fara probleme)
detect = cd
mhz = 357
cardmhz = 357
ident = 092F:000000
group = 1
emmcache = 1,1,2
ecmcache = 1
lb_weight = 100
3. problema cu montura se pare ca sa rezolvat in imaginea VTI 2.1
4. stie!...ca-i un reciver destept! :D.. spass bei seite... dupa ce faci o cautare (pe ambele tunere) se duce pe acel tuner unde e canalul... mai simplu: daca ai pe tuner1 dolce, si pe tuner2 montura... pe tuner2 nu faci nici o cautare pe hellas, asa incit ia numai de pe tuner1
5. suporta ... dar e foarte simplu de pus alta imagine mult mai buna decit cea originala...

eu am cumparat de pe ebay... cu muuuuuult mai ieftin decit in unele online-shops...

daca ai nevoie de ajutor... cauta-ma pe pm... sau yahoo-ul din profil

wambertos
08-10-10, 05:21
Muuult mai ieftin este acilea (http://www.mindfactory.de/product_info.php?products_id=660878&pid=geizhals) : 357,90 €

mirel
08-10-10, 08:29
daca nu vrei sa cumperi de pe ebay... cel mai ieftin l-am gasit aici (http://www.willisat.de/cgi-bin/shop.cgi/details/110179) 357,80 cu transport gratuit!

ibiza
08-10-10, 10:13
Livreaza si in Romania?

RobMarley
08-10-10, 12:17
Daca nu ai nevoie de doua Tunere itzi ajunge si un Vu+ Solo..... parerea mea e ca e mult mai bun decat un DM 800 HD... si se gaseste undeva la 250 - 270 €..... merge super stabil.... la mine merge de la aparitzia unei imagini la altu stabil fara sa rebootez vreodata....

franta
08-10-10, 13:07
da , dar are 2 card reader care sant utile daca vrei sa faci un server de sharing puternic. plus ca nu stii niciodata cand ai nevoie de un al 2 lea tuner.
ultimile 2 linkuri kiar arata preturi foarte bune, sigur nu sant fake-uri; din cate stiu nu au aparut clone ale acestor recevere.
Inca o intrebare hardul intern sata este de ala normal sau de ala mic de laptop.

Singuru dezavantaj pe care l-am vazut pana acum e ca are numai o esire hdmi, vreu sa pun pe tv si pe un proiector si sa aleg unde vreau sa ma uit, dar vad eu cum fac.

techcenter
08-10-10, 15:25
distribuitor HDMI (si eu am aceeasi trilema). nu cred c-o sa gasesti reeptor SAT cu 2 sau mai multe iesiri HDMI. sa ma corecteze colegii daca gresesc.

succesuri! :drinks:

wambertos
08-10-10, 15:49
daca nu vrei sa cumperi de pe ebay... cel mai ieftin l-am gasit aici (http://www.willisat.de/cgi-bin/shop.cgi/details/110179) 357,80 cu transport gratuit!

Mireleee, al dreaq pielea pe tine, m-ai batut cu 10 centi! :D
Un shop excelent willisat asta!



ultimile 2 linkuri kiar arata preturi foarte bune, sigur nu sant fake-uri; din cate stiu nu au aparut clone ale acestor recevere.
Inca o intrebare hardul intern sata este de ala normal sau de ala mic de laptop.


Nu sint clone, ambele shop-uri sint serioase.

gigi_4476
08-10-10, 17:49
se vad canalele HD daca pui cardul dulce in acest receiver? in sharing stiu ca nu...

zildan
08-10-10, 18:09
Daca mai ai un Kaon HD alaturi se vad sigur !

gigi_4476
08-10-10, 18:40
deci NU, sa inteleg...

franta
08-10-10, 19:49
dar un config de cccam (fara oscam) pt cardu dolce puteti sa dati exemplu. ca sa lamurim situatia.
multumesc

franta
12-10-10, 20:53
tocmai mi-am comandat un vu+duo
sper ca am facut alegerea buna , toata lumea in afara de @karbit , a avut numai vorbe bune
L-am luat de aici: http://www.willisat.de/cgi-bin/shop.cgi/details/110179
dupa ce vine am sa apelez la ajutoru vostru sa ma impingeti la vale.

franta
15-10-10, 14:43
mi-a ajuns vu duoul
acu sal montez

luciandan
26-10-10, 00:55
Salutare,

Ati putea va rog sa-mi recomandati un magazin serios sau mai multe care vand acest receptor la un pret decent (sa zicem in jur de 380 euro) si care livreaza in Romania? Preferabil un site de la care cineva a si cumparat si nu a avut probleme.
In Romania am observat ca acest receptor sare de 450 euro. As dori site-ul sa aiba o interfata in engleza. Nu de alta, dar cineva a recomandat mai sus un site insa e in germana si nu ma descurc deloc.


multumesc frumos

cristo4
27-10-10, 17:12
Salut...de la willisat.de am comandat eu,sunt seriosi, box-ul a ajuns in 2 saptamani fix, pretul total 382 euro. Nici eu nu ma descurc cu germana, dar exista google chrome care are integrat translate in el...si te descurci asa fara probleme!