PDA

View Full Version : 2TV, 2 rec-uri, 1 antena, 3(sau4)lnb-uri, fara HH



comerciantul
10-12-07, 12:27
salut.
datele problei stau in felul urmator:
ca sa nu ma mai bat cu socrumeu pe acelasi televizor, am nevoie sa vad pe 2 tv-uri
ce am:
1 rec maximum s1000m fta (care oricum il vand),
o antena de 1 metru,
1 lnb 03.

ce mai vreau:
2 lnb-uri (sau 3)
2 echolituri 771 (ca sunt ieftine si bune pentru ce am nevoie)
cablu coaxial,
suport lnb
diseq

acum antena e pe 1w, ptr gigel.
eu vreau sa vad gigel, astra si hotbird, in mod distinct pe 2 televizoare cu astea doua recuri, care sa le pun in sharing. nu as vrea sa ma complic cu lnb-uri din alea cu 2 iesiri, insa nu stiu daca se poate, ca n-as vrea sa umplu tot spatiul numai cu cabluri coaxiale. vreau sa sevada acesti 3 sateliti in ambele tv-uri separat.
cam ce-i de facut? motor nu vreau ca ma complic, si atunci tot nu ma impac cu socrumeu daca el vrea sa se uita la premiere, si eu la gigel...

comerciantul
10-12-07, 13:12
ptr hotbird si astra am 92% semnal, ptr gigel am doar 60-65% (dca ajuta cu ceva la datele problemei)

1Qggecko
10-12-07, 14:15
Divortzand vei pune capat acestei necunoscute si nu vei mai avea nevoie de antene(petrecand timpul prin tribunale i-tzi va pieri pofta de gigi&co...):clap:
Am glumit...
De LNB cu 2 iesiri nu scapi...asa e mai indicat si la 3 lnb ai nevoie de 2 centrale diseq 4/1 si vei avea 2 iesiri separate pentru 2 recuri...
Deci vei utiliza independent de pe fiecare rec ce satelit vrei tu....
Ce sharing....

1Qggecko
10-12-07, 14:17
ptr hotbird si astra am 92% semnal, ptr gigel am doar 60-65% (dca ajuta cu ceva la datele problemei)
Antena e pe 13 est orientata? Ce folosesti ca suport pt Lnb?
Lnb de pe digi nu bate in focar...trebuie de inaltzat putzin....
Semnalul ca semnalul...vezi la calitate..si cu 65 % semnal la o calitate de 80-85 e ok....
Eu am 4 lnb pe 1 antena ( 1w ;13e;16e;19e) si e totul ok...apropo 4xlnb cu 2 iesiri + monobloc twin astra;hotbird/sirius;intelsat si 30w pe motor, modificat pe cealalta antena....

comerciantul
10-12-07, 14:29
acum antena e pe 1w ptr gigi. lnb-ul sta cuminte in locasul lui ala normal, clasic. cum adica trebuie inaltat putin? inaltat putin sau reglata elevatia? ca din reglajul antenei mai mult de 65 la semnal nu am...

1Qggecko
10-12-07, 14:36
pai daca era asa si inainte 65% si orientat pe 1w umbla la elevatie putin...asta doar pentru calitate..la nivel mai trebuie umblat incet de tot stg-dr...

mihaiC
10-12-07, 17:05
Combinatia mea : antena Al offset 0,9m (locatia 27 E )
-3 LNB Quad 0,2dB (pt. 3 sateliti, 4 iesiri independente) ,
-2 suporti LNB ajustabili fata de centralul fix
-3 x Diseqc 4/1, cablu la fiecare TV (~3x15m de cablu, mai folosesc si 3 amplificatoare linie- LNB pt. siguranta)
-am 3 receptoare Globo- Opticum in share prin 3 splittere
Concluzia: pot urmari orice program doresc, FTA, codat, sau cu cartela, pe fiecare Tv.(3buc.), cu semnal mai mare de 80
Ps. se mai roteste LNB-ul in sensul acelor de ceas cam 15 grad.

outcast
10-12-07, 20:47
combinatia mea......
antena 90 astra
antena 90 hotbird
antena 90 intelsat
antena 90 hellas

multiswitch 4antene in-8 iesiri...folosesc 3 iesiri:
1. sufragerie unde este un deco HD + DIABLO pe care se vede jiji,prem..tps
2.dormitor unde este un deco azbox si unu de dolce..se vede jiji,dolce,premiere ,tps etc
3.camera mea unde este un pc+card sat extern si se vad toti satelitii...

comerciantul
10-12-07, 20:50
outcast, mihaiC, prieteni, sunteti off. n-ati citit bine scopul topicului. eu va intreb cum sa fac sa am pe 2 tv, cu 2 recuri...

outcast
10-12-07, 21:00
outcast, mihaiC, prieteni, sunteti off. n-ati citit bine scopul topicului. eu va intreb cum sa fac sa am pe 2 tv, cu 2 recuri...
nu suntem off.....ti-am spus fiecare ce folosim...trage concluziile,alege....:)

dic_star79
10-12-07, 21:10
singura solutie pe care pot sa o ofer in combinatia pe care o vrei tu este:
--- un suport astra+ hotbird care se gaseste si in madrid la care mai adaugi tu suportul pt intelsat ,din cate cunosc nu se gasesc in comert suport multifed pt astra_ hotbird_sirius_intelsat(cred ca trebuie sa renunti la sirius,distanta dintre sirius si intelsat este prea mica pt a crea un sistem cu lnb normale)
---lnb-urile sa fie cu 2 iesiri
---2 comutatoare diseq 1/4
---2 receptoare
---o antena de 1m(pe care o ai)
Cred ca mai exista si a doua varianta cu receptoarele puse in sharing la care iesi mai ieftin(se renunta la lnb cu 2 iesiri) si se merge pe lnb normale.

outcast
10-12-07, 21:14
eu personal,nu a-s pune astra si intelsat pe o antena...in madrid...cum se strica vremea se strica jiji..astra+hotbird pe o oala si alta separat pentru jiji..

comerciantul
10-12-07, 21:25
nu vreau sirius, doar intelsat, hotbird si astra... imi poti da un link ptr suportul asta?

comerciantul
10-12-07, 21:26
nu inteleg ce vrei sa spui... cum e cu vremea?cu ce ma avantajeaza sa am 2 antene?

comerciantul
10-12-07, 21:29
Cred ca mai exista si a doua varianta cu receptoarele puse in sharing la care iesi mai ieftin(se renunta la lnb cu 2 iesiri) si se merge pe lnb normale.[/QUOTE]


cum e cu varianta asta, ca asa ar fi ideal. merg doua echo 771? si sa am doar lnb-uri cu 1 iesire?

outcast
10-12-07, 21:45
Divortzand vei pune capat acestei necunoscute si nu vei mai avea nevoie de antene(petrecand timpul prin tribunale i-tzi va pieri pofta de gigi&co...):clap:
Am glumit....
poate sa se si mute singur cu sotia:)

1Qggecko
10-12-07, 21:45
Eu cred ca tu vrei sa faci "Looping" de la un reciver la altul,dar tot trebuie o centrala diseq4/1.......
O solutie simpla la prima vedere dar care in 99% din cazuri e jalnica....

comerciantul
10-12-07, 21:47
hihi, outcast, esti tare!

comerciantul
10-12-07, 21:48
Eu cred ca tu vrei sa faci "Looping" de la un reciver la altul,dar tot trebuie o centrala diseq4/1.......
O solutie simpla la prima vedere dar care in 99% din cazuri e jalnica....



explica un pic te rog...

1Qggecko
10-12-07, 22:42
Centrala diseq4/1 ajuta la :
1.cobori un singur cablu spre 1 rec comutatia inte LNB-uri fiind facuta din settings
2.looping-cand cuplezi si al 2-lea rec la aceeasi antena folosind iesirea sat al primului rec(nu toate rec-urile au loop)
cam asta e,,,,

mihaiC
11-12-07, 12:19
Si la loop beleaua e: masteru daca e pe H, clientii nu deschid cele pe V, si/sau invers
Singura solutie daca vrei 3-4 sateliti sa-i vezi pe 2 Tv. programe independente e:
3-4 LNB Twin + 2 diseqC 4/1 + 2 cabluri de antena + 2 rec. (asta e! cu electronica nu te pui)
Uitate aici si ai sa vezi mai multe configuratii:http://www.satlex.ro/ro/2participants-type_conf_2p_3s_2x41diseqc.html

comerciantul
11-12-07, 13:28
singura solutie pe care pot sa o ofer in combinatia pe care o vrei tu este:
--- un suport astra+ hotbird care se gaseste si in madrid la care mai adaugi tu suportul pt intelsat ,din cate cunosc nu se gasesc in comert suport multifed pt astra_ hotbird_sirius_intelsat(cred ca trebuie sa renunti la sirius,distanta dintre sirius si intelsat este prea mica pt a crea un sistem cu lnb normale)
---lnb-urile sa fie cu 2 iesiri
---2 comutatoare diseq 1/4
---2 receptoare
---o antena de 1m(pe care o ai)
Cred ca mai exista si a doua varianta cu receptoarele puse in sharing la care iesi mai ieftin(se renunta la lnb cu 2 iesiri) si se merge pe lnb normale.


Si la loop beleaua e: masteru daca e pe H, clientii nu deschid cele pe V, si/sau invers
Singura solutie daca vrei 3-4 sateliti sa-i vezi pe 2 Tv. programe independente e:
3-4 LNB Twin + 2 diseqC 4/1 + 2 cabluri de antena + 2 rec. (asta e! cu electronica nu te pui)
Uitate aici si ai sa vezi mai multe configuratii:http://www.satlex.ro/ro/2participants-type_conf_2p_3s_2x41diseqc.html



merg 3lbn-uri ptr intelsat, astra si hotbird? daca antena are doar 1 metru?

comerciantul
11-12-07, 13:31
si se gasesc suporti ptr lnb ptr acesti trei sateliti? intelsat, astra si hotbird?

dic_star79
11-12-07, 17:03
merg 3lbn-uri ptr intelsat, astra si hotbird? daca antena are doar 1 metru?
de mers merge,dar nu se gaseste suport pt astra+hotbird+intelsat,trebuie sa iei un suport(intelsat-hotbird)l a care sa mai adaugi tu facut de tine pt astra
se receptioneaza stabil ,spoturile sunt pe spania atat la astra cat si la hotbird,intelsatul este centrat pe italia si are aceeasi putere ca si in romania.

dic_star79
11-12-07, 17:09
cat costa:
-lnb twin 3buc :195 ron
-comutator diseq 2 buc: 50 ron
-antena 0,6 30ron
-suport multifed 5 ron
- 2 rec echo 771 350ron

---------------------------------------
total = 630ron

mihaiC
11-12-07, 22:53
Sau:
3x LNB Twin Gold Edition Premium 0,1dB= 165
2x comutator diseqC 4/1 extern = 40
1x antena 0,9m = 69 (la 3 LNB e indicata una mare)
1x suport triplu LNB = 20 (sau 2 buc. suport dublu a 10 ron/buc.=20) reglaje la fata locului 5-7grad.
1x rec. Opticum 7000CX = 190 (cu cam universal incorporat, merg cartele Max Tv, Focus Sat si altceva)
1x rec. Opticum 7100A = 160 (se poate pune in share pt. cartelele de mai sus prin cablu sau splittere )
Total = 644 ron (sunt o parte cumparate de mine in Romania de pe net)
@dic_star79 vezi ca te incurci in calcule: 195+50+30+5+350= 630 ron (o intrebare: unde gasim suport triplu LNB la 5 ron? eu am cumparat la 20)

outcast
11-12-07, 23:09
fratilor , omu e in spania ,la madrid...nu cred ca il ajuta mult preturile in roni:)

mihaiC
12-12-07, 00:27
Cu atat mai mult.. i-si face o idee asupra preturilor (si a instalatiei)! 1euro= 3,5163ron azi!
Si un sfat: gandeste romaneste, traduce in spaniola, cauta pe net in engleza, romana, spaniola si cred ca sunt mai multe posibilitati ...

comerciantul
12-12-07, 01:08
fratilor , omu e in spania ,la madrid...nu cred ca il ajuta mult preturile in roni:)

e ok, outcast, ca oricum le cumar din ro, ca sunt mai ieftine ca aici, si la 2 euro/kg costul de coletarie e ok. daca sunt puse joi, duminica le am chiar aici in localitatea unde stau:clap: sa vad exact cum o sa procedez...

comerciantul
12-12-07, 01:12
daca ma gandesc sa pun inca o antena ptr astra si hotbird de 60 cm, din asta
http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=268&category_id=56a3512e8297ca609bfbc034343e19c9

merge cu un lbn twin pe antena asta asa mica, avand in vedere ca eu cu cea de 1 metru obtin semnal 90-92%?

1Qggecko
12-12-07, 09:08
fratilor , omu e in spania ,la madrid...nu cred ca il ajuta mult preturile in roni:)
"Noi" am
inteles ca e pe afar' ...
Suport pentru 3LNB-15€-atat am platit eu..ps: merg si 4 alps,pentru ca nu e calibrat...
Daca are posibilitate sa puna o a 2-a antena e ok...

mihaiC
12-12-07, 13:42
daca ma gandesc sa pun inca o antena ptr astra si hotbird de 60 cm, din asta
http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=268&category_id=56a3512e8297ca609bfbc034343e19c9

merge cu un lbn twin pe antena asta asa mica, avand in vedere ca eu cu cea de 1 metru obtin semnal 90-92%?

Arunca un ochi aici http://sc.kingofsat.net/beams.php?s=3 , si aici http://sc.kingofsat.net/beams.php?s=93 , se pare ca trebe un lighean de 0,9m

dragos
19-12-07, 14:07
am gasit la prosat un tip de LNB - monobloc ....care spun ei ca-i pentru astra-hot sau sirius-thor
antena mea e de 0.90 . In acest moment eu am 2 LNB-uri unul pe intel-thor si altul pe hot ...si merg bine
intrebare? cu 2 astfel de LNB-uri stie cineva daca merge combinatia Hot-Astra si Intel-Sirius pe antena de 0,90?
multumesc!

dic_star79
19-12-07, 15:37
am gasit la prosat un tip de LNB - monobloc ....care spun ei ca-i pentru astra-hot sau sirius-thor
antena mea e de 0.90 . In acest moment eu am 2 LNB-uri unul pe intel-thor si altul pe hot ...si merg bine
intrebare? cu 2 astfel de LNB-uri stie cineva daca merge combinatia Hot-Astra si Intel-Sirius pe antena de 0,90?
multumesc!
De mers merge dar focarul principal trebuie pus pe satelitul care se receptioneaza mai slab in zona ta.

dragos
19-12-07, 17:28
multumesc dic_star79....trebuie sa incerc

mihaiC
19-12-07, 19:45
am gasit la prosat un tip de LNB - monobloc ....care spun ei ca-i pentru astra-hot sau sirius-thor
antena mea e de 0.90 . In acest moment eu am 2 LNB-uri unul pe intel-thor si altul pe hot ...si merg bine
intrebare? cu 2 astfel de LNB-uri stie cineva daca merge combinatia Hot-Astra si Intel-Sirius pe antena de 0,90?
multumesc!
Mere.. da' vezi numa' pe un TV ambii sateliti !

dragos
19-12-07, 20:01
pe toti 4 (Hot, astra, sirius, intel)....cum adica pe un singur tv?

dragos
19-12-07, 20:03
da pe un singur tv ....da ma intereseaza dac merge combinatia

-minus
19-12-07, 20:20
da pe un singur tv ....da ma intereseaza dac merge combinatia

Nu merge combinatia,sunt lnb-uri monobloc cu distanta intre ele de 6 grade,merg doar in urmatoarea configuratie; 1 lnb monobloc pentru;ASTRA-HOTBIRD,sau 1 lnb monobloc Sirius-intelsat,poti pune 3 lnb-uri legate printr-un switch,pe o singura antena sa poti vedea ASTRA-HOTBIRD-INTELSAT,cu mentiunea ca lnb-ul central trebuie sa fie pe hotbird iar cele 2 secundare pe intelsat-astra

dragos
19-12-07, 21:04
ok...de fapt ma intereseaza astra in mod special...deci ar trebui sa mearga cu unul monobloc...multumesc

-minus
19-12-07, 22:39
ok...de fapt ma intereseaza astra in mod special...deci ar trebui sa mearga cu unul monobloc...multumesc

Nop!! ca lnb-ul monobloc are incorporat diseq in el care comita cele 2 lnb-uri deci nu poti pune un al 3 lea lnb,trebuie un suport pentru 3 lnb-uri,un diseq 4+1 si abia acum poti sa vezi configuratia dorita de tine!

comerciantul
20-12-07, 15:14
pana la urma m-am hotarat.
cumpar 2 echolituri 771, un lnb twin, un diseq1/4, o sa ramana un tv cu jiji, si la mine, sa incerc sa pun astra, hotbird, si intelsat. azi se duce un amic al meu sa cumpere, sa vedem cand ajung aici

comerciantul
20-12-07, 15:30
pana la urma m-am hotarat.
cumpar 2 echolituri 771, un lnb twin, un diseq1/4, o sa ramana un tv cu jiji, si la mine, sa incerc sa pun astra, hotbird, si intelsat. azi se duce un amic al meu sa cumpere, sa vedem cand ajung aici

mai frate, astia de tehnicb din timisoara sunt fantastici. ii sun acum 2 zile, imi spun ca au echolite in stoc, ieri le trimit email si le zic ca vine un prieten sa cumpere,si le zic sa probeze, nu raspund nimic, pun omul pe drumuri, si cand ajunge la magazin, zic aia ca nu mai au echolituri... si am ramas cu buza umflata...si o sa le fac si reclama asa cum merita, pe toate forumurile, sa atentionez oamenii sa nu cumpere de la aia ca sunt niste neseriosi, ca sa nu zic altfel...:agresiv:

dragos
20-12-07, 19:52
spaniolule...eu inteleg asa...lnb-ul monobloc are un diseq ....lnb-ul de gigi intra intr-un diseq 4+1 unde se intalneste cu cablu' ce iese din monobloc ...dar ....intrebarea tot aia e...merge combinatia asta? intel-hot-astra...are rost sa ma apuc ...ca e de munca, nu gluma (am acces greu la antena)

-minus
20-12-07, 20:45
spaniolule...eu inteleg asa...lnb-ul monobloc are un diseq ....lnb-ul de gigi intra intr-un diseq 4+1 unde se intalneste cu cablu' ce iese din monobloc ...dar ....intrebarea tot aia e...merge combinatia asta? intel-hot-astra...are rost sa ma apuc ...ca e de munca, nu gluma (am acces greu la antena)


Se pare ca nu ai inteles; nu poti lega 2 diseq in serie deci ; ori pui doar monoblocul ori cumperi 3 lnb-uri simple,un diseq 4+1 si un suport reglabil pentru 3 lnb-uri si faci configuratia ASTRA-HOTBIRD-INTELSAT cu lnb-ul central pe hotbird!

dragos
21-12-07, 06:37
acum ...pricep...ce sa faci? sunt ardelean, pricep mai greu...multumesc

-minus
21-12-07, 14:22
acum ...pricep...ce sa faci? sunt ardelean, pricep mai greu...multumesc

OK!~! no problem,principalul e ca ai inteles pana la urma asta conteaza,nu se supara nimeni,relax,:)