PDA

View Full Version : Tuner digital



lao
21-11-10, 00:30
Ma intereseaza daca stie cineva concret ce se poate face la un TV LCD samsung Le 37A450C2 ca sa receptioneze si DVB-T Mpeg4. Din ce am vazut in meniu si din ce scrie pe net nu are decit analogic. Se poate schimba tunerul intr-un service specializat? E de ajuns sa-i schimbe doar tunerul si eventual firmware? Va astept cu cit mai multe amanunte despre rezolvarea acestei situatii si nu numai la acest tip de TV Multumesc

shadowman
21-11-10, 01:31
Respecte! Eu zic ca singurul raspuns concret il poti afla dela un reprezentatnt service pentru SAMSUNG Romania. Ei pot sa te informeze daca poti sau nu sa faci ce doresti. Sau sa trimiti un mail direct la SAMSUNG. Bafta!

zappa
21-11-10, 08:35
Cel mai bine ar fi sa-l schimbi. Nu cred ca doar o schimbare de tuner te poate ajuta. Daca ar fi asa si dm500 ar putea fi upgradat. Si daca nu esti din Bucuresti sau Sibiu chiar nu vad de ce trebuie sa faci asta.

lao
21-11-10, 09:52
Problema e de fapt urmatoarea: Canalele digitale si HD sint transmise pe cablu, cine are TV cu tuner digital si Mpeg4 le vede, cine nu are....
Eu am , nu despre mine e vorba, cu samsungul acela am dat doar un exemplu ca e al unui amic si vreau sa-l ajut, dar asa sint multi in retea care au cumparat la nimereala!

zappa
21-11-10, 11:53
Ok. Atunci sa schimbe lcd-ul. Sau sa cumpere un receptor digital terestru HD.

lao
21-11-10, 12:03
Astea 2 optiuni erau subintelese, dar pe prafu' asta... nu e asa usor sa schimbi LCD-ul

mario08
22-11-10, 09:24
Problema nu este atata de usoara/simpla pe cat pare - schimbarea unui tuner analog cu un tuner digital
Avand in vedere ca prelucrarea/demodularea semnalului digital difera de cel analogic , trebuie studiat si ce stie procesorul sau cum poate "interpreta/recunoaste" noua prelucrare/demodulare sau/si alte circuite aferente in lantul respectiv
Concluzia : Te legi la cap cand nu te doare , mai ales ca aceasta schimbare te asigur ca te va costa mai mult decat pretul unui tuner digital + manopera
Parerea mea personala fiind sa iti vinzi acest model si sa mai pui tu diferenta pt. unul nou si astfel vei aveea un lcd hd mpeg4 cu tuner analogic/dvb-t/c sau cumpararea unui tuner dvb-t hd care oricum au scazut preturile la ele ( un exemplu fiind noul model de la Eboda la vreo 350roni , mai sint si alte modele/firme insa asta mi-a venit in minte acum )

lao
22-11-10, 09:50
Oameni buni, nu e vorba de mine si nici de un singur TV e vorba de zeci , cel putin. Intrebarea a fost daca stie cineva vreun caz in care in SERVICE s-a efectuat aceasta operatiune si eventual ceva amanunte, pret, model, firma....

adi sony
22-11-10, 10:14
Salut ,din pacate nu se poate face nimic cu tv-ul tau ,singurul lucru ,un receptor extern digital ,nici tv-ul meu nu are asa ceva si nici nu m-ar incanta sa aiba ,extern e sfant .

lao
22-11-10, 10:29
Din cite am citit pe forum se pare ca lucrezi intr-un service....
Deci sa inteleg ca din punct de vedere tehnic nu se poate. Trebuie sa stiu exact variantele ca ma intreaba omu' si sa-l indrum pe calea cea mai buna, aceasta nefiind intotdeauna cea mai ieftina chiar daca banu' conteaza destul (majoritatea nu stiu sa umble cu jumate din butoanele telecomenzii, dar sa-si mai puna inca o scula in casa!)

adi sony
22-11-10, 17:26
Din pacate nu se poate din punct de vedere tehnic ,atat hard cat si soft.