PDA

View Full Version : Nou receptor pentru Dolce hd !



michael86
23-11-10, 18:48
s-ar parea ca evolutia acestui dth in privinta receptionarii programelor hd continua , s-ar parea ca acesta e noul receptor care va iesi pe piata :
http://www.peruvision.ro/detalii.php?lang=en&produs=218
cu hard intern de 320gb , functie pvr , usb functional . cred ca softul pentru el a si fost lansat .
pretul ar fi undeva la 160 de E cu tot cu TVA !
succes la shoping .

trn
05-12-10, 08:36
Eu am luat unul de o saptamana si sunt foarte multumit de el (bineinteles in limitele impuse de un STB NDS).
In primul rand calitatea imaginii atat pe HD cat si pe SD este evident mai buna comparativ cu primul model de STB HD.
Meniul este in mare acelasi cu diferente legate de functia PVR si meniul de instalare a antenei unde apare o lunga lista de sateliti si optiunea diseq a,b,c,d,none. Are HDD de 320 Gb, doua tunere, doua SCART-uri, component out, composite out, audio optical out, 2 porturi USB spate/fata, mufa RJ45, RF in/out tesrestru. Telecomanda identica.
PVR-ul merge excelent iar ca functii ai: inregistrare, opreste si revino, rezerva si inregistreaza, inregistrare simultana, timp de siguranta si PVR buffer.
In ghidul de instalare apare si mentiunea Canale gratuite FTA la care scrie "Cu aceasta optiune puteti cauta canale disponibile prin satelit (FTA). Optiune disponibila doar daca furnizorul de servicii permite accesul si legislatia in vigoare acorda dreptul." E tare partea cu legislatia!
In concluzie, un receiver net superior precedentului dar si la un pret pe masura.

burliu
09-04-11, 19:05
pentru un receptor fara pvr de la dolce exista manual, stie sa "vada "si alti sateliti , vad ca sint dat nu pot configura

shadowman
13-04-11, 22:59
Azi am vrut si eu unul.Nu au pentru moment pe stoc.Cel putin nu la mine in zona.Sa revin...
La intrebarea mea,daca il cumpar si devine proprietatea mea,il deblocheaza sa pot sa-l folosesc pe alt satelit,mi s-a raspuns ca,daca eu am posibilitatea sa-l fac sa mearga,din partea lor sunt liber.
Deci concluzia e ca ei nu ti-l deblocheaza,insa tu esti liber sa o faci.
Acum,cei care au un astfel de receiver,ati reusit sa-l faceti sa mearga FTA?
Dintre cele 2 modele zapper si PVR ce-mi recomandati?

michael86
13-04-11, 23:28
din punct de vedere al cal. imag. la zapper , nu il recomand . la pvr nu stiu , atunci cand am vrut sa-l cumpar nu aveau iar acu m-am razgandit eu . am inteles ca ar fi un pic mai sus ....
eu zic sa mai astepti ...

shadowman
14-04-11, 09:52
eu zic sa mai astepti ...
spune-mi te rog,la ce te referi sa mai astept?Sa apara ceva mai nou,ori sa mai astept si alte pareri?
Te intreb,deoarece se pare ca cei dela Call Center habar nu au,uni,pe ce lume traiesc.Azi am sunat la un shop de aici dela mine si mi-au spus ca au cate nu pot duce.....
Se pare ca ma risc la un PVR.Ce o fi...o fi,Kaon e o receiver bun si sper sa nu ma insel.
Mersi oricum.

horatyu
14-04-11, 10:06
Azi am vrut si eu unul.Nu au pentru moment pe stoc.Cel putin nu la mine in zona.Sa revin...
La intrebarea mea,daca il cumpar si devine proprietatea mea,il deblocheaza sa pot sa-l folosesc pe alt satelit,mi s-a raspuns ca,daca eu am posibilitatea sa-l fac sa mearga,din partea lor sunt liber.
Deci concluzia e ca ei nu ti-l deblocheaza,insa tu esti liber sa o faci.
Acum,cei care au un astfel de receiver,ati reusit sa-l faceti sa mearga FTA?
Dintre cele 2 modele zapper si PVR ce-mi recomandati?

omule cred ca cel care ti-a spus aceast lucru te-a dezinformat

nu cred ca o sa faca un soft pe care sa il folosesti si pe alt satelit..ei au politica de fidelizare...adica sa ramai la ei daca tot ai dat banii pe acel receptor , dar cine stie poate nu stiu eu bine si s-a schimbat lucrurile in bine

anthonyy
28-04-11, 14:06
buna am si eu o intrebare referitor la receptorul dolce hd. decodorul fara hdd intern..cel la vreo 80 eur are usb ca sa poti inregistra pe stick?.....ca sa dai 150 eur pe un decodor numai pt a inregistra......cateodata....si blocat pe dolce.....par a fi bani aruncati pe fereastra (parerea mea).va multumesc!

shadowman
28-04-11, 14:42
omule cred ca cel care ti-a spus aceast lucru te-a dezinformat

nu cred ca o sa faca un soft pe care sa il folosesti si pe alt satelit..ei au politica de fidelizare...adica sa ramai la ei daca tot ai dat banii pe acel receptor , dar cine stie poate nu stiu eu bine si s-a schimbat lucrurile in bine

Nu stiu ce sa zic,insa cel care ma informat e dela CallCenter.
L-am intrebat daca se termina contractul si numai vreau sa raman clientul lor,ce fac cu recul,ca l-am platit?!
Am intrebat daca li se pare normal sa il cumpar si apoi sa nu il pot folosi la alt satelit?Mi-a raspuns ca nu e normal,insa asta e politica lor.Daca eu reusesc sa schimb softul sunt liber sa o fac.
Nu neaparat un soft facut de RTC.

dMd
28-04-11, 18:11
Un raspuns "inteligent" transmis pe cale oficiala ... prin asta a vrut sa zica: " Noi am luat banii pe el si acum ne doare-n dosul curtii, acum este receptorul tau, poti trece cu buldozerul peste el sau poti face orice test vrei ... noi insa asa cum ar fi normal - Nu ti-l facem sa functioneze ca un rec FTA sub nici o forma si nici soft la dispozitia clientului nu punem, ca doar contractul noi l-am redactat si special nu am precizat ce vei face cu conserva daca renunti la acest dht"

marcghi
28-04-11, 19:37
corect sau nu, atat timp cat lumea se ingesuie la usa lor sa le ia, nu o sa se schimbe nimic.
si in afara de asta majoritatea nu prea stiu cum sta treaba in privinta asta.

michael86
29-04-11, 07:48
..cel la vreo 80 eur are usb ca sa poti inregistra pe stick?...
are , usb dar nu e functional .

anthonyy
29-04-11, 20:21
iti multumesc pt raspuns....deci ori un sd ...sh....care cred ca e solutia cea mai buna pt un al doilea decodor..in acesta situatie.....ori nebunia sa dai 150 eur.....pe un dec care il fol ca un sd cu pvr.....ma refer la partea de limitare-blocare a decodorului.....ca la faza cu hd....nu e nimic interesant

anthonyy
01-05-11, 15:40
mai am 2 intrebari despre receptorul pvr daca se poate....pt cine il are sau stie... avand hdd intern desigur inregistreaza de pe canalele transmise de dolce. dar daca eu vreau sa inregistrez de pe alte canale, sa spunem ca am un alt decodor hd, cu pvr....daca leg cele 2 decodoare prin cablu usb sau e-sata pot sa inregistrez pe hdd din decodorul de dolce?...( cred ca nu....)..adica hdd este intern la cel de dolce si sa fie un fel de hdd estern pt al doilea decodor. si o alta chestie daca pot copia pe stick ceea ce am inregitrat pe hdd....sa il pot vedea pe calculator..etc. va multumesc

expression
01-05-11, 17:55
Prin cablu USB nu cred ca merge, dar receptorul Dolce il poti lega la o retea wireless, activezi pe el serverul de samba si il poti accesa prin wireless, poti inregistra pe el, poti copia ce ai inregistrat cu el pe calculator, merge sa te dai chiar si pe youtube.

anthonyy
01-05-11, 18:35
ms pt raspuns....deci nu pot sa leg un alt decodor pvr la hdd din decodorul de dolce....ideea mea e sa am 3 carduri oficiale si sa pot inregistra ce vreau , dar se pare ca e nevoie de 2 decodoare si 2 hdd separate.....unul la ala de dolce si cred ca un al doilea hdd la cel de-al doilea decodor....gandul meu era daca se putea face acel hdd comun pt 2 decodoare.
daca dolce ar fi permis macar faptul ca, cardul sau sa fie macar "citit" de alte decodoare era cu totul altra treaba...si comoditate( 1 decodor-3 carduri) si mai putini bani cheltuiti.... nu 2 decodoare, 3 carduri, 2 camuri, 2 hdd.....foarte costisitor.asta e...

burliu
02-05-11, 07:02
am pus cablul de la o antena cu mai multe lnc-uri pe receptorul hd kaon ,am dat salveaza lnb si am reusit sa le ard ori pe lnb-uri ori comutatorul diseq...

M-MAN
09-06-11, 20:44
Prin cablu USB nu cred ca merge, dar receptorul Dolce il poti lega la o retea wireless, activezi pe el serverul de samba si il poti accesa prin wireless, poti inregistra pe el, poti copia ce ai inregistrat cu el pe calculator, merge sa te dai chiar si pe youtube.

Doresc sa achizitionez un stb pvr hd si as avea ceva nelamuriri, daca poate sa imi ofere ceva detalii cineva:

Are stb-ul HD PVR de la dolce wlan? Se poate activa server de Samba?

As fi interesat de ethernet si usb daca sunt active, si daca da, se poate accesa continutul inregistrat prin ele?

Sunt cunva disponibile si alte firnware-uri alternative si mai permisive pentru acest receiver?

qwess
10-06-11, 08:56
La intrebarea mea,daca il cumpar si devine proprietatea mea,il deblocheaza sa pot sa-l folosesc pe alt satelit,mi s-a raspuns ca,daca eu am posibilitatea sa-l fac sa mearga,din partea lor sunt liber.avand in vedere "imunitatea" actuala, ... un raspuns ce ne cam i-a la misto, chiar daca acel operator e paralel cu subiectul el e total acoperit :)
ceva de genul : poti face ciorba cu el noi noi nu participam la reteta!

marlanii...dorm linistiti, bravo lor, sunt mai tari ca s..ky-ul si asta datorita noua.

lao
10-06-11, 09:14
E, nici chiar asa! Daca ar fi afacerea ta , sau ai fi actionar, nu cumva punctul tau de vedere ar fi schimbat cu vreo 180 de grade?

qwess
10-06-11, 09:28
pai am zis:
"bravo lor"..."marlanilor".
statuie nu le ridic, vb dpdv al "clientului", daca eram acolo unde BINE zici, nu mai eram pe aici :)

MihaiP
10-06-11, 11:12
Eu l-am inchiriat ! platesc 2.5 euro/luna ... si nu ma deranjeaza ! de ce sa-l cumpar ...
sa faca ce ? peste trei ani ... Necazul meu este altul ... cei de la Kaon, pana acum ,
i-mi facusera o buna impresie , receptorul asta insa ...de functionat functioneaza bine
dar are un meniu care sfideaza prostia !!! asa ceva n-am mai pomenit ... are o lista
generala de programe , aceeasi ca la SD in care pe ici pe colo sint inserate programele
HD , si are doua subliste : HD - a programelor High Definition si FAV - progrme favorite ...
pana aici nimic rau ...rau este faptul ca daca aleg FAV sau HD mi le afiseaza , ma lasa
sa aleg un program ... si sare inapoi in lista generala ! parca-s batuti in cap ...precis
sint batuti in cap !!! la ei ca la nimeni altii !

ioany
16-06-11, 11:31
Poate nu e descarcata ultima versiune de soft.La mine daca apas Hd si aleg un program dupa care apas Ok merge la programul respectiv.Ceea ce ma deranjeaza la receiverul pvr e ca faptul ca in comparatie cu cel simplu in conditii identice de semnal deschide foarte greu un canal Hd.Daca la cel simplu dureaza 1sau 2 secunde la cel pvr dureaza si 40-50 secunde.Or fi tunere mai putin sensibile? Ca in rest Kaon-ul B4001PNSR (receiverul hd pvr)e destul de dotat hardware :procesor Broadcom 7335, 128 flash, 384 ram hdd 500 giga 2 usb(dezactivate) DVBT DVBS DVBS2.Parca la configuratie e pe aproape de VU duo nu?

mar1us
16-06-11, 12:50
Cred ca din cauza PVR-ului pt ca pregateste canalul respectiv de inregistrat,la HD e mai greu,se comporta la fel si cu cele SD,adica 40-50 sec sa-l deschida?

ioany
16-06-11, 13:15
Nu, cele sd le deschide instantaneu.

val2032
13-07-11, 23:30
Stie cineva ce procesor are kaonul hd de la dolce?

michael86
14-07-11, 00:32
pai iti spune singur ce procesor are . in menu , configurare , configurare sistem -cod pin - , diagnostic si o sa ai ceva de genul :
ID CARD : 1212121
CA STB ID : 1212121........
...
...
Diagnostic CA , versine card: 0.0.0
01) .....
02) .....
03) .....
04) 42 7325 1003........
din care :
42 = codul de tara , in cazul nostru Ro ;
7325 = tipul procesorului ;
mai departe in acel sir avem si boxid .

succes !