PDA

View Full Version : Samsung 3D TV



parpaneata
08-12-10, 11:00
Televizoare 3D, televiziune 3D pe satelit, formate de film acceptate, softuri noi, reglaje, etc.
Nu scriu prea multe despre model....pentru a nu suna a reclama la o anume firma producatoare. Eu am Samsung LE40C750 cu ochelarii aferenti modelelor Samsung. Firmware instalat 3003.0 din 9.11.2010. Aici se poate purta o intreaga discutie deoarece cei de la Samsung mai scot si tampenii. Posesorii stiu desigur despre ce vorbesc.
Posturi Tv ce transmit pe satelit in format 3D-side by side avem un numar de 7. Fta sau codat...sunt vizibile. Promouri la greu pe majoritatea, sport....de orice fel pe majoritatea....filme rar sau extrem de rar. In concluzie nu prea interesant. :)
Formatul ideal de vizionare din reteaua de calculatoare casnica sau de pe hardul extern atasat televizorului este .mkv. Filmele in acest format, 3D sbs (side by side) .mkv, desi extrem de rare pe torenti acum cateva luni....au aparut, spre bucuria mea cel putin. Un astfel de torent este
h__p://www.3dsbstorrents.com
Subtitrarile merg adaugate si pot fi vazute cu conditia ca numele fisierului .srt sa fie modificat. Trebuie sa poarte exact acelasi nume ca si filmul. Exemplu: Avatar 3D half sbs by Ionescu .mkv este filmul, Avatar 3D half sbs by Ionescu .srt va fi redenumirea fisierului tip srt. Un alt trick de vizionare a celorlalte formate este transformarea lor in mkv-uri. Testat, merg.
Cam atat! Astept sa schimbam impresii. :)

fery21
08-12-10, 11:12
Nu stiu exact la ce te referi..eu am un LE32c550 desi era prevazut cu wirles a venit cu lan..doar la asta te referi ?
service meniu setari sau ce anume?

parpaneata
08-12-10, 11:29
La 3D ma refer @gobi2000 !! :lol:
La tot ce inseamna 3D. Cred c-am fost destul de clar in posterea-mi anterioara.

fery21
08-12-10, 11:42
OFF da 3D nu 3C .... cum spui "D" eu team itrebat despre ce probleme stiute ? eu nu le stiu sunt in asteptarea unui "3D" in urma ne concordari cu modelul cerut precedet.
PS: deci plusuri..minusuri la ce sa ma astept ?

parpaneata
08-12-10, 12:16
Plusuri! Ai numai plusuri fata de modelul postat de tine. Si nu plusuri in "floricele si culori".
Sa nu-ti schimbi softul ! Nu se mai poate reveni la softul de fabrica. Doar daca nu esti multumit de ceva....facem comparatii la aceleasi setari.
Interfata CI+ nu functioneaza asa cum ar trebui. Folosesc un cam diablo light ptr cablu digital care mai face probleme cateodata.
In rest...e ok! Daca la asta te refereai, la trecerea la 3D.

fery21
08-12-10, 13:31
Tinand cont ca nu prea am ce sa vad 3D (mometan) cum ai spus si tu nu prea vad interesanta ideea desi e ceva de viitor apropiat unde sa fie cat de cat utilizat 3D, eu am un diablo wirless newcam pentru dvb-t care merge minunat pe CI+ (mediasete,dahlia) totusi sunt interesat de telnet ftp...am citit ceva pe la rusii (http://forum.ixbt.com/topic.cgi?id=62:18167:127)dar la un alt model..sti tu ceva despre nou legat de ftp..telnet la modelul tau?
in service menu ai acces la expert setup cu versiunea de firmware care o ai ?

parpaneata
08-12-10, 14:39
Cum sa nu-l poti utiliza! :)
Pe torentul ala ai tot ce a aparut in 3D. Avand in vedere ca cinematografia a explodat...in 3D, aparitiile de filme noi in 3D e evidenta si inerenta.
Softul la care te refereai este nu este original. Nu stiu ruseste dar am deschis imaginile alea si am vazut screen-shoot-urile. De aceea ziceam sa nu faci upgrade de soft dupa cumpararea tv-ului. Treaba sta in faptul ca....implementand noul soft....pierzi garantia. In caz ca-ti crapa ceva se va observa ca nu mai este soft Samsung pe el si....adio.
Baietii "dezvoltatori" n-au gasit inca o solutie de implementare a softului pentru cei ce au facut upgrade de soft la ultimele versiuni. Pana trece garantia....raman la softul original. Oricum ...adaugirile facute de softul crack-uit sunt de tip "floricele". Nu influenteaza functiile de baza ale unui televizor ci doar adauga ceva extensii mai mult sau mai putin utile.

fery21
08-12-10, 16:51
Tu personal ai testat acel soft crack-uit ?

parpaneata
08-12-10, 17:45
Nu!
Scriam despre asta daca o faceam. Am citit, la fel ca tine, totul despre asta. Nu exista pentru modelul meu de tv si nu l-as fi pus datorita celor scrise anteriorin legatura cu garantia.
Cred ca mai bine mutam discutia pe un fagas util. Comparatii intre softuri originale vechi si noi, pe acelasi model tv, cu aceleasi setari. Putem sa-i indrumam pe cei noi, astfel incat sa nu faca aceleasi greseli sau sa faca ce am facut noi bine. Asta o putem face doar colaborand si testand impreuna.

ginoburian
13-10-11, 00:30
FIFA World Cup 2010 Opening Ceremony in 3D 1080p ,nu stiam ca pe youtube,este deja material 3D-FULL HD.Apasam pe 3D,este cu rosu linga setarile pentru rezolutie,720P sau 1080P,aici gasim al 3-lea rand de jos Inversati(dreapta-stanga)facem un ,,click"pe el si gata putem viziona 3D.Eu am o plasma LG 50PZ950 si folosesc cablu ca si la dreambox 800 dvi-hdmi,conectat plasma -laptop.Setarea Tv-ului e relativ usoara,in cazul meu am asa,meniu,3D apasam pe el,apoi acolo avem asa 3D Mode Off,3D L/R CHANGE R-L(1/2), 3D-2D OFF.La placa video de la laptop mi-a fost mai greu sa fac setarile pentru 3D.3D Preview- Standard Settings,bifam Use custom settings,Performance Ouality.Direct 3D Setting,Enable geometry instancing,Support DXT texture formats,Alternate pixel center,toate bifate.Mi-a venit cu 2 perechi de ochelari,una de pus la ochelari de vedere,pasivi fara baterii.P.S.Poate prinde bine cuiva.Numai bine
http://www.youtube.com/watch?v=G2kFx0LtNSU :cheers:

ginoburian
16-11-11, 07:27
De ce la mediaplayer,la un film720p-mpeg4,merge pina la 24 de minute,dupa care o ia de la inceput si filmul este de1h23minute.Am patit si cu wmv 1080p,la un film nu reda deloc fisierul,la un wmv se aude vocea ragusita,asa cu ecou,mkv,merg dar nu toate 1080p,la unele am sonor la unele nu,unele nici nu le vede,scrie acest fisier nu este valid sau unele merg dar scrie audio nu este compatibil,in laptop merg si pe media player popcorn dedicat,unele filme reda mai bine ca si popcorn,stiu ca LG,au probleme cu sonorul dts,au lasat numai stereo,dar la wmv/wma merge si cu dts,numai la mkv dts nu merge.Am observat filmulete de 4giga,de 40minute 1080p,wmv,merg fara probleme si 8 giga,3d 1080p,dar filmulete a 4 scene,fiecare scena 23 minute,sunt wmv-sbs,asa se fac probabil mai nou.Dar am dat jos,Avatar 3D,1080P,wmv,17,7Giga,parca se vede in reluare agata si sonorul ragusit cu ecou.Acum va intreb sa fie oare de la bit rate,de la buffer e prea mic de 8 al meu,merge pe 32 sau 64,5400rpm al meu portabil almenatare usb nu la priza,poate merge pe unul cu 7200rpm,sa reformatez hardul fat32,ntfs,sau sa fac un upgrade la Tv?Mersi:!:

parpaneata
16-11-11, 09:06
Am filme in tot felul de rezolutii si formate audio sau video. Merg perfect. Folosesc hard extern Samsung cu alimentare proprie. 1,5 Tb.
Aceleasi filme prin PC Share Manager cum merg?

ginoburian
16-11-11, 17:33
Prin PC Share Manager merg perfect:!:
P.S.O sa imi iau un hard cu alimentare propie,al meu este de 500GB,WD Elements SE

parpaneata
16-11-11, 17:44
Ai dat singur solutia buna! :)

ginoburian
16-11-11, 18:45
Nu am gasit nici la modelul meu 3d,nici la modelul 50PV250(la ai mei in camera)Cred ca fiind modele 2011,poate peste cateva luni pun pe site-ul lor official.Vroiam mai mult la a mei,se uita nepotumiu la desene animate 1080p,am dat jos Over the Hedge,are 3,99giga,pliaza bine dar dupa vreo 25 minute vocile lui Bruce Willis,etc se aud ragusite cu ecou.Ms mult @parpaneata:!:

tutri
16-11-11, 19:44
Probleme cu sunetul am si eu pe un LG. Cele care nu au sunet sunt cauzate din cauzat DTSului, TVul nu suporta asta.
La unele filme am probleme cu decalajul subtitrarii si/sau al sunetului, dupa o perioada de timp. Asta se datoreaza bitrate-ului prea mare, cu care nu poate tine pasul.

ginoburian
16-11-11, 19:52
Asa este din cauza bitrate-ului,o sa testez si pe hard cu alimentare propie:!:
Ms mult,@loplo.

ginoburian
17-11-11, 12:30
Un fisier cu film wmv nu il vedea deloc,daca apas play pe el,numai citeste nici un fiser din hard,fie muzica sau filme,noroc ca tv-ul nu are windows,credeam ca e virus,dar in laptop merge perfect si pe mediaplayer dedicat popcorn:!:
Problema este ca pe un hard samsung de 500giga,alimentare tot prin usb,nici nu ma lasa sa il copiez

Scary
06-12-11, 07:45
adevarat cu orice player 3D, Tv 3d nu suporta titraaj la filme 3D? de obicei titrajul este 2D pentru ca il pune exact ca la un film obisnuit. daca nu este asa, va rog sa imi ziceti modelul tv, model player.

mersi

malefycu
06-12-11, 21:16
Mai mult ca sigur ca asa este, mai ales ca si super mega cinema-ul IMAX la lansarea filmului Avatar aceeasi problema au avut-o film 3D sub 2D un mare "bullshit".
Cine s-a batut ca mine pe un bilet la acest film stie despre ce vorbesc.

parpaneata
06-12-11, 22:39
Subtitrarea filmelor 3D SBS sau Over and Down merge fara probleme si se vede asa cum trebuie. Cred ca treaba asta e valabila pentru orice tip de tv 3D.
Pentru subtitrarea filmelor 3D transmise direct pe satelit exista DD subtitle, plugin ce poate fi instalat pe E2. Aici au fost probleme cu conversia subtitrarii de la 2D la 3D dar este rezolvata de o buna bucata de vreme.

dun
26-03-12, 22:35
Subtitrarea filmelor 3D SBS sau Over and Down merge fara probleme si se vede asa cum trebuie. Cred ca treaba asta e valabila pentru orice tip de tv 3D.

Cred ca te referi cand pui HDD pe TV.Pe TV-ul meu, playerul tv-ului reda doar subtitrarile atasate.Dar varianta asta e total incomoda.Ce faci, tragi filmele de pe torenti,te chinui sa pui subtitrari atasate si apoi fugi cu HDD-ul la TV?. Hdd-ul cu filme trebuie sa stea conectat la torent.Calculator sau altceva.Solutia este un Egreat R6S.Il pui la tv si faci play de oriunde ar fi HDD-ul in casa, indiferent cum e subtitrarea inclusa sau atasata, ca e iso sau BlueRay etc.E scula perfecta.Si scuzati, la 5000 sau mai mult cat dati pe un 3D, asta costa aproape 500.

MARIUSEON
29-03-12, 09:05
Nu am gasit nici la modelul meu 3d,nici la modelul 50PV250(la ai mei in camera)Cred ca fiind modele 2011,poate peste cateva luni pun pe site-ul lor official.Vroiam mai mult la a mei,se uita nepotumiu la desene animate 1080p,am dat jos Over the Hedge,are 3,99giga,pliaza bine dar dupa vreo 25 minute vocile lui Bruce Willis,etc se aud ragusite cu ecou.Ms mult @parpaneata:!:

Pe LAN merge foarte bine tot ce este 1080p, chiar dupa ore bune de seriale cu SAMSUNG PC Share Manager direct de pe laptop, daca las laptopul pe LAN, daca il trec laptopul pe wireless face uneori figuri ca nu face fata ratei de transfer cerute, am schimbat routerul un Linksys GL cu un Tp-Link tl-wr1043nd tip N tocmai ca sa faca fata pe wireles, update de soft la el am facut online pe LAN o singura data cand el a detectat automat o versiune noua disponibila care a extins meniul si optiunile dar in rest nu am observat modificari in functionare. Ce modul recomandati pentru slotul Pcmcia da deschida RDS-Cablu in HD , unul bun. Multumiri.