PDA

View Full Version : Ajutor si mie la multidvb-s !!!



vladro2
09-12-10, 04:48
1) Intr-o vila este o singura conexiune la internet. Ce se intimpla daca din router pleaca patru fire spre patru receivere ? Vor functiona avind in vedere ca unicul ip, care si el la rindul lui prin dyndns sau no-ip va fi tot unic ? Ce se intimpla daca in toate patru receivere ar fi o linie unica, identica in toate patru ?

2) Unele receivere au mufa in care intra o antena si alta similara de iesire (ceva). As putea conecta un fir din antena apoi sa ies din fiecare (cele trei receivere ramase) prin mufa "de iesire" !? Se va vedea un singur post sau pot schimba pe fiecare receiver individual canalele ? Sau ce se intimpla ?

3) As dori sa cumpar trei lnb-uri QUAD (cu patru picioare) din care sa trimit unul spre fiecare receiver. Am nevoie de un diseqswich. Pe un sit scrie ca se folosesc cu "multiswich". Este vorba tot de diseqswich sau se refera la altceva !? Vad ca sint si alti parametri acolo: "V-High, V-Low, H-Low, H-High". La ce se refera ?

4) Ce receiver modest dar bun imi recomandati pentru schimb de linii si sa fie HD ?

5) Ce lnb imi recomandati in afara de Invacom care-i peste doua milioane (vechi) ?

6) Rog daca-mi puteti spune o varianta ieftina combinata intre siturile peruvision si elstar.

7) E vreo restrictie in Romania ? Referitor la sharing...



Multumesc !

-minus
11-12-10, 09:04
1/merge fara probleme
2/nu,vei vedea aceleasi canale care merg pe receiverul principal
3/un lnb cu 4 iesiri este ok,fiecare receiver va avea propiul semnal fara a influenta pe restul in vreun fel
4/Dreambox HD,nu e modest dar merge garantat fara alte belele,preturi...de la 1000 ron in sus in functie de modelul ales
5/asta
http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=454&category_id=452dc6cb6a3fd4927ca813b4796c2bf4
6/elstar e ok din toate punctele de vedere
7/momentan nu

vladro2
12-12-10, 14:03
Multumesc !

vladro2
18-12-10, 14:12
De Optibox (am vazut pe Elstar) sau Openbox HD dar cu antene de wireless incorporate (sau cu adaptoare wifi) ce-mi puteti spune ? Sa mearga cccam si sa fie compatibila cu toate cardurile criptate (Nagra, Conax etc)... O solutie mai ieftina dar tzeapana calitativ ! Provideri cu poze ? Neaparat wireless !

---------- Post added at 13:12 ---------- Previous post was at 11:26 ----------

Dap, as avea nevoie de oferte clienti wireless, stickuri wifi sa intre in usb-ul receiverului si sa-i poata fi instalate driverele... Sa scap de cabluri.

horatyu
20-12-10, 10:47
optibox Koala sa fie daca nu vrei dreambox 800 atunci poti sa iti iei optibox Koala car are implementata si enigma 2 pe el si exista suport soft foarte bun si garantat merge si partea de linii


3) cred ca te complici fara rost exista LNB cu 4 sau 8 iesiri independente deci nu mai trebuie sa folosesti multiswich-ul si o sa fie in regula daca duci semnal la fiecare receptor


uite http://www.digitalsatelit.ro/lnb-inverto-quatro.html

florin2222
20-12-10, 20:09
uite si la Bucuresti cu preturi mai atractive la HD http://www.receptoaredigitale.ro/receptor-satelit-optibox-koala-hd.html

vladro2
21-12-10, 17:05
3) cred ca te complici fara rost exista LNB cu 4 sau 8 iesiri independente deci nu mai trebuie sa folosesti multiswich-ul si o sa fie in regula daca duci semnal la fiecare receptorDa, ok doar ca din fiecare lnb sa pot duce cite un fir in fiecare receiver deci tot trebuie diseqswich...

Josch2
27-12-10, 00:33
Salut vladro2

Deoarece sint unele intrebari ,puse de tine, caror raspunsuri nu sint complet lamurite
Privitor la LNB-uri, poti realiza instalatia in doua feluri.
1. cu LNB-uri QUATTRO si multiswitch
aici iti trebuie 3 LNB-uri si multiswitch 13/x , x=numar de receivere conectate
iar 13 inseamna 3 sateliti a 4 intrari plus 1 conexiune ptr. terestru
esirile de la LNB si intrarile de la multiswitch sint marcate cu VL (vertical low);
HL (orizontal low); VH (vertical high) si HH (orizontal High)
aici conexiunea trebuie facuta unu la unu cu inscriptiile de pe LNB si multiswitch.
2. cu QUAD LNB ( Quattro Switch) si pentru fiecare receiver conectat un diseqC-switch
4/1
Salutari Josch2