PDA

View Full Version : montura H-H, rog ajutor



iulian1986
17-12-10, 17:03
Salutare! Am o antena de 1.20 si un motor stong HH diseq1.2. antena mi-a mers f bine de vreo 4 ani fara nicio problema. De cateva zile antena nu vrea sa se mai deplaseze spre Est, in Vest antena se deplaseaza pana la limita, cam la 60 grade Vest. Revine inapoi dar pana la 7E apoi nu se mai deplaseaza deloc. Care sa fie problema??
Va multumesc frumos ptr ajutor!

laleauaneagra
17-12-10, 18:05
ca prima impresie,uita te ca nu cumva 7E sa fie setat ca limita est,sa nu fi facut cumva o setare gresita,da un reset la motor si in receptor,in receptor dai reset,save,restart
incearca sa dai antena jos si vezi daca merge
manual merge sa treci de 7E?

iulian1986
17-12-10, 19:29
multumesc ptr ajutor, dar antena si-a revenit singura,merge de la 60E la 60V fara probleme,probabil ca a fost setata vreo limita la Est, eu folosesc o antena mobila la Placa Skystar 2 si la un receiver FTA.

dm9
04-06-12, 19:41
Salut!

Am pe cineva cu o problema la o montura h-h Optibox DM 3800 (actuala Amiko DM 3800) si anume nu mai muta pe nici un satelit, cele doua leduri se aprind in acelasi timp (led pt. E si led pt. V). Montura a fost pusa de mine si doresc sa-l ajut bineinteles prin amabilitatea voastra a celor care au mai intampinat o astfel de problema.
Am verificat, sa nu fie problema de la receptor (Optibox extra cx pvr ready), cablu, lnb montand antena direct pe suport si in acest moment merg programele fara probleme fara montura.
Montura ia comanda in sensul ca daca apas pe oricare din butoane ori E ori V muta din aproape in aproape adica am apasat a mutat foarte putin, iar apas iar muta.
De mentionat ca a cam fost izbita de ploaie curgand apa de la o streasina de multe ori pe ea.
Montura nu mai este in garantie.
Va multumesc !

lao
04-06-12, 20:42
Reseteaza motorul. Ori are o gaura unde bagi ceva ascutit , ori trebuie sa ti apasate ambele butoane si sa-i conectezi cablu. Vezi in manual care e modalitatea.

gladix
04-06-12, 21:26
reset la motor[apesi 15 sec simultan pe ambele butoane]
in receptor la gotox duci antena la 0[go to 0]
reboot la rec/bafta

dm9
05-06-12, 20:20
Am resetat motorul, dar cand dau comanda sa mute de pe un satelit pe altul face 3 mutari scurte si atat am incercat la alt receptor decat la cel la care s-a intamplat ,,bucuria".

dingo31
05-06-12, 20:54
poti incerca sa demontezi motorul, mecanismul e foarte simplu, poate rotzile au joc sau au dinti rupti, inspectezi intern daca este vre-o problema!
eu am avut un strong, dupa 5 ani avea joc si am vrut sa-l arunc, l-am desfacut, am mai strans bucsele, .... si il mai folosesc si acum cu antena fier 1.25 M.
refuza sa se strice! :)

lao
05-06-12, 21:32
Eu zic sa verifici cablul si mufele (si eventuale innadituri) daca muta nitel si moare cred ca ai pierderi pe cablu.
Cum ai testat tu pe direct fara motor nu e concludent, consumul este mai mic.

dm9
05-06-12, 21:43
Cablul cu care am testat este de 1 m, este cablul cu care reglez antene, cablul l-am conectat la receptor (Optibox extra cx pvr ready) si apoi la motor.
Dau comanda din receptor si comuta de 3 ori secadat si gata.
Am desfacut montura, nu sunt probleme la angrenaje, dar am observat pe circuitul care vine la butoanele pt. comutare o portiune albita semn ca ar fi ajuns apa acolo asa cred.
Va multumesc pt. sfaturi si sper sa gasesc problema pana la urma tot cu ajutorul vostru!

dm9
08-06-12, 00:31
Am rezolvat problema, a trebuit sa desfac montura si sa umblu la angrenaj, dupa ce am pus tija metalica la pozitia 0 si am asezat din nou angrenajul am reusit sa dau comanda din nou monturii fara intreruperi.
Acum doar trebuie sa reglez foarte bine totul pt. a nu mai avea joc si sa nu mai ajung la aceeasi problema.
Va multumesc pt. sfaturi si sprijin!

useme
30-11-12, 21:03
am o montura h h strong mi s-a dus in partea de est peste gradatie si nu mai vrea sa vina inapoi sa se miste nici cand ii dau comanda de pe telecomanda receptorului nici cand i-am dat comanda de pe butonul monturii de unde o muti manual !! becul e albastru cu rosu intermitent . Sageata de indica gradatia este peste limita de 60 E trecuta, are ceva ? ce sa ii fac ? dac ii dau comanda sa o mute la zero se aude cate o secunda incearca sa mute motorasul si atat apoi din nou si tot asa si ledul palpaie intermitent verde rosu ! :!:

dm9
30-11-12, 21:22
Posibil sa ai montura blocata, solutia cred ca ar fi sa desfaci motorul si sa-l asezi cum trebuie pe angrenaj.

roderttam
30-11-12, 22:13
In mare solutia e sa desfaci motorul,dar poti incerca inainte urmatoarele:cu un rec cu sursa mai puternica gen Echosmart 790 vezi ca la 771 e ceva problema si nu il readuce.Daca ai acces la un digibox pt H-H. Eventual incerci cu antena data jos de pe motor.

useme
01-12-12, 13:08
Posibil sa ai montura blocata, solutia cred ca ar fi sa desfaci motorul si sa-l asezi cum trebuie pe angrenaj.


multumesc acum ma apuc de treaba sa vad ....

useme
01-12-12, 17:14
multumesc pt sfaturi era blocat in limita estica a trecut de dinti aia dar si-a dat drunul cand l-am desfacut si merge o sa evit sa il mai dauc spre est la maxim :)

sorin8m
01-12-12, 18:10
Daca nu ma insel acest model are si limitatoare mecanice

Sent from my GT-I9300

dm9
01-12-12, 22:47
Ma bucur ca sfatul meu te-a ajutat.