PDA

View Full Version : Dragomir: "Suma pe drepturile de televizare se va dubla ?n 2011!"



Meridian
21-12-10, 19:40
http://images.gsp.ro/zoom/199127/1224-268422-dumitru_dragomir.jpg

Dumitru Dragomir s-a declarat mulţumit de anul sportiv 2010. Preşedintele LPF vede Romania ca avand probleme numai in cateva arii: "Sportul romanesc este pe o cale greşită de 20 de ani. Nu avem bani, nu avem infrastructură, nu avem sprijin politic. In momentul in care sportul va intra in primele 10 priorităţi ale guvernării, atunci lucrurile ar putea sta altfel. Avem tineri care nu ştiu să meargă pe străzi, suntem o ţară de handicapaţi din acest punct de vedere. Nu se mai face mişcare, iar programele şcolare nu ajută la schimbarea acestor date" .

Mitică este insă optimist şi transparent cand vine vorba de negocierile ce vor urma pentru televizările Ligii I, sezonul 2011: "Mă gandesc că această sumă s-ar putea dubla. Licitaţia propriu-zisă va avea loc in martie (nr. 2011), Ii aşteptăm pe toţi cei interesaţi. Totul va fi deschis, la vedere, vor fi caiete de sarcini. Cine plăteşte mai mult, va transmite campionatul intern. Fotbalul este in continuare foarte urmărit la noi in ţară, naşte multe pasiuni. Vom avea o mărire de cel puţin 10% pentru drepturile tv, ascultaţi ce vă spun".

"Timişoara, Oţelul, Vaslui şi Steaua, in această ordine" sunt, in viziunea preşedintelui Ligii favoritele ca caştigarea titlului. "După parerea mea, la capitolul fizic s-a mai umblat in ultima perioadă, suntem mult mai bine. Din punctul meu de vedere, psihicul este cel care ne trage rău de tot in jos. Aici este problema fotbalului romanesc", a precizat Dragomir, incercand să găsească explicaţia căderilor pe final ale echipelor noastre.

Naţionala stă insă mai bine: "Ii batem dom'le pe Bosnia şi la ei şi la noi. Luăm şase puncte. După, vom vedea ce va mai fi in preliminarii". "Mutu este Mutu, indiferent de ceea ce a făcut sau nu a făcut. Romania are mare nevoie de un jucător de certă valoare cum este el", a incheiat Dumitru Dragomir in interviul acordat pentru hotnews.ro.


P.S: Probabil ca lupta se va da intre Digi si Dolce....ar fi uimitor daca s-ar baga Focus...nimic nu-i imposibil desi e greu de presupus ca Upc-ul se va implica...

zmeura
04-04-11, 13:17
Mitica si-a luat teapa.Digi si Dolce s-au inteles,astfel incat pachetul 1 e la Digi si pachetul 2 la Dolce.Pentru pachetul 8 a licitat Antena 1 iar pentru celelalte nu a licitat nimeni.Bravo lor,asa campionat nu merita nici jumatate din bani.

dic_star79
04-04-11, 13:22
Ce rezulta de aici ,ca cei doi mari operatori Romtelecom si Rcs&Rds va continua in achizitii, posibil ca RCS sa se indrepte catre achizitionarea UPC, iar Romtelecom catre firmele de cablu...prin Next Gen!

stargate
04-04-11, 14:08
este bine ca s-au inteles televiziunile si mitica si-a luat teapa ... era o suma mult prea mare pentru valoare campionatului

zappa
04-04-11, 16:43
Antena 1 are posibilitatea de a trensmite vreun meci in format HD? Parca asta a fost una din conditiile participarii la licitatie? Doar digi are un car de transmisiuni HD si poate sa transmita doar pe cablu in format HD. Romtelecom poate transmite doar pe satelit, iar antena nu are nimic. Mitica va ramane cu praful de pe toba. Spunea iancu ca vor boicota televiziunile de sport. Pai il vedeti voi pe becali & co stand departe de scandal? Sa fim seriosi.

roderttam
04-04-11, 20:40
HD???....Pe internet ca e mai ieftin.....calitate ...eeee...unde e...

zappa
04-04-11, 21:14
Si ce nu inteleg toti acesti pseudoconducatori de cluburi e ca ei au nevoie de suporteri si nu suporterii de ei. Mitica poate fi oricand inlocuit/schimbat. Gigi la fel. Vine altul. Steaua merge inainte si cu gigi si fara jiji. Valabil la orice club de fotbal. Dar nu poate exista fotbal fara suporteri. Au stat suporterii fara fotbal 3 ani. (abonatii dolce, upc, etc). Crede mitica nu vor mai sta inca 3 ani fara fotbal? Tot cluburile vor pierde. Sport.ro nu a dat fotbal din campionatul intern. Si a avut audiente bune. Sper ca la urmatoarea licitatie sa nu se mai prezinte nimeni. Fotbalul romanesc a ajuns cum a ajuns mai ales din cauza lor. Mari conducatori !

franta
04-04-11, 21:34
poate ca daca meciurile de fotbal nu ar mai fi transmise la tv mai multa lume ar merge pe stadioane, e ca mersu la teatru, de cand cu filmele la tv a scazut nr de spectatori din salile de teatru
poate ar fi bine sa reveniim la spectacolul din stadioane, cine are chef sa vada, sa mearga pe stadion, si la tv sa vedem comentariile.
l-am auzit pe sefu ligii ca numai din drepturile de autor la emisiunile de comentarii sportive vrea sa castige 75 de milioane :clap:

dic_star79
04-04-11, 21:34
Daca vor bani, sa faca performanta, sa joace fotbal , sa faca spectacol ca sa vina lumea la stadion...dar la ce sa te duci ...

horatyu
04-04-11, 23:16
si sumele astea de 13 mil, 12 mil si 10 mil sunt mari pentru acest campionat

sunt niste epave de echipe , doar fite , peste un an - doi ani ajungem ultimii din Europa si ne batem pentru locul 5-6 cu Lunxenburgul si Andora in orice grupe cadem

noi nu batem pe nimeni de cateva meciuri bune si asta se datoreaza faptului ca nivelu calitativ al campionatului intern de fotbal este unde este

marcghi
04-04-11, 23:32
pana la urma ce tot inseamna pachet 1, 2, 9 ?
cine vrea sa vada meciurile cele mai bune in fiecare etapa trebuie sa faca abonament si la upc si la dolce ?
cine stie exact cum sta treaba sa ne lamureasca si pe noi.

gabrield
04-04-11, 23:36
Nu e o problema prea mare pentru noi, cei de acasa.
Oricine poate cumpara si apoi difuza orice meci.
De exemplu, pachetul 1 luat de Digi, astia pot primi oferta pentru Steaua-Dinamo de la TVR si vei vedea si pe TVR acel meci.

PS
Oamenii nu mai merg la teatru pentru ca nu mai sint actori buni.

zappa
05-04-11, 00:14
E posibil ca anumite meciuri (in cazul in care nu se vand si restul de optiuni) sa nu se transmita. Acele optiuni nu inseamna nimic; decat ca vor transmite un meci din acea etapa, ales desigur de hopa mitica dupa criterii "stiintifice".

horatyu
05-04-11, 09:12
Nu e o problema prea mare pentru noi, cei de acasa.
Oricine poate cumpara si apoi difuza orice meci.
De exemplu, pachetul 1 luat de Digi, astia pot primi oferta pentru Steaua-Dinamo de la TVR si vei vedea si pe TVR acel meci.

PS
Oamenii nu mai merg la teatru pentru ca nu mai sint actori buni.

cand ai fost tu ultima data la teatru? de te pronunti asa fara cunostinta

cum nu mai sunt actori buni?
afla ca se duc la teatru foarte multi oameni si asta pentru ca sunt actori buni , la fotbal insa nu sta la fel situatia

despre liga lu mitica aberezi iar la greu ... TVR-ul nu a licitat si nici nu transmite nimic din liga lui mitica si in consecinta nu poate difuza nimic
daca doar digi a castigat drepturile pentru cel mai important meci inseamna ca numai ei transmit acel meci, pentru ca tu spui o teorie care nu s-a concretizat pana acum in Romania si anume ca cineva care a castigat drepturile de televizare o sa le vanda catre alta televiziune

gabrield
05-04-11, 10:12
Aici ai dreptate, ultima oara la teatru am fost cind erau in activitate Dem Radulescu, Jean Constantin, Octavian Cotescu, Marin Moraru, etc.

Despre drepturi : cum sa nu vinda daca primesc dublu pret ?
Prost sa fii sa ai drepturile tv si sa nu le dai la altii pentru mai mult.
Dai si tu meciurile si cistigi si banii pe care i-ai cheltuit.

E prea greu sa faci asa ? sau e interzis ?

horatyu
05-04-11, 10:33
asta e doar teorie nu da nimeni dublu pe acele meciuri
crezi ca fotbalul de la noi e la fel cu cel din Germania sau Italia?

PS: iti recomand sa mai mergi la teatru si nu o sa iti para rau ca sunt actori tineri foarte talentati

zmeura
05-04-11, 10:50
Fiecare meci a iesit la un cost de peste 150 000 euro cu tot cu TVA.Sa dai acum 300 000 pe un singur meci care sa iti aduca din publicitate cel mult 70-80 000 e o prostie.Digi,Dolce si Antenele au cumparat aceste meciuri chiar si in pierdere pentru a-si fideliza clientii dar si pentru a avea content pe programele de sport,audienta se face si cu emisiunile in care se cearta sefii de cubluri si se analizeaza fazele.TVR daca ia un Steaua-Dinamo,la care oricum iese in pierdere cu toata audienta posibila,nu are ce face cu aceste drepturi infara transmisiei propriu zise.

PS: Daca cineva avea bani de dat "dublu" pe porcaria de liga1 ar fi participat la licitatie si dadea dublu direct la liga si nu la intermediari.Eu zic ca merita mai putin de jumatate de fapt.:)

gabrield
05-04-11, 12:43
Eu nu cred ca meciurile din Liga 1 sint toate la fel.
Steaua - Dinamo o fi 150.000 dar Branesti - Bistrita, nu cred.

Asa ca, daca aduc 70-80.000 din publicitate e vina televiziunilor nu a fotbalului.
Greseala a fost ca au dat prea mult fotbal si lumea s-a saturat.

zmeura
05-04-11, 13:58
Eu ziceam ca atat cat au dat pentru 3 sezoane, impartind la numarul de meciuri iese 150 000/meci,indiferent care.
Televiziunile sunt de vina tot timpul.:)
Nu mai bine sa le dea si astora de la bugetul de stat?Cat vor?Sute de milioane?Pai sa dea, sa stea Gigi,Migi,Pigi,etc toata ziua la TV,prin telefon,sa se certe intre ei si sa invarta bani cu lopata din drepturi de difuzare la care nu se uita nimeni.Fotbalistii sa aiba masini scumpe si pitipoance de Bamboo,sa nu joace nimic,etc.
Daca acum 3 ani li s-a dat o suma au impresia ca acum trebuie sa li se dea chiar dublu.Culmea ca televiziunile sunt de vina ca nu vor sa cumpere un produs la un pret pe care nu il merita.
Din partea mea sa nu mai transmita deloc.Mai sunt si alte sporturi pe lumea asta.Poate asa se vor gasi receptoare la Digi si Romtelecom ar lasa primul receptor in custodie,nu sa te oblige sa il cumperi si pe ala.Plus altele ce mai este de facut,m-am saturat de receptoare proaste si calitate slaba doar pentru ca se baga sute de milioane in fotbalul de 2 lei.Vechi.

gabrield
05-04-11, 17:30
Da, am inteles ce ai zis, numai ca ai gresit rationamentul.

Eu daca imi cumpar un Iphone cu 500 de euro, un Nokia cu 50 de euro si un alt telefon cu 50 de euro, tu crezi ca am cumparat 3 telefoane cu 200 fiecare ?

E o chestie de nuanta si la fotbal, nu compari Steaua-Dinamo cu Branesti - Sportul.

zmeura
05-04-11, 19:30
Eu nu am comparat nimic.Nu ai inteles si nici nu are rost sa o aburim,a fost un calcul brut pe media costului unui meci.Daca ai chef sa presupui cu cat ar cumpara (inca o presupunere) TVR un presupus meci de la un presupus vanzator e treaba ta,dar in plina criza economica sa cumperi meciuri prin intermediari la pret dublu cand nu le cumpara nimeni direct se poate face doar daca vine comanda pe linie de partid.:)

suporter
06-04-11, 10:10
E clar ca Mitica de aceasta data a luat teapa. Si-a facut calculele gresit si a iesit altfel.
Faptul ca a impartit transmisiile pe pachete a fost un lucru bun ca idee, dar nu a facut impartirea inteliget. Practic el a dorit sa vanda fiecare meci separat. Asta a fost o idee proasta! Pe cine intereseaza, cum spunea cineva mai sus, un meci intre Sportul si Branesti sau.... Era clar ca la cati bani cerea Liga, nimeni nu va plati.
In opinia mea, cea mai buna variata era impartirea etapelor pe pachete de 2-3 meciuri care sa cuprinda unul de top si restul...
Nemultumirea cluburilor este evidenta, pentru ca o mare parte dintre ele se finanteaza in proportie de peste 50% din aceste drepturi. Fara banii din drepturile tv vor da faliment.
Cred ca daca Mitica nu va reusi sa vanda celelalte meciuri, in viitorul cmpionat for fi 10-12 echipe! Un lucru bun pentru calitatea fotbalului romanesc!

Meridian
13-04-11, 14:43
In Spania, de exemplu, meciul se da si la tv si la radio , plus pe internet...si lumea se duce la stadion...oare de ce?

:bangin:

delta2k2
13-04-11, 15:00
Pentru ca acolo se mai joaca si fotbal adevarat ?
Pentru ca prima grija a fotbalistilor e sa aiba rezultate sportive ?

La noi ... majoritatea jucatorilor e interesata de masini si "bagaboante"

lao
14-06-11, 21:55
A iesit Mitica la rampa:
"Drepturile TV sint in proporţie de 90% rezolvate. Cei care m-au criticat o să işi inghită limba de necaz, suma este mare de tot pentru criza in care ne găsim. Marea majoritate a telespectatorilor vor vedea meciurile"
O fi bluff?

zmeura
14-06-11, 23:30
....
O fi bluff?
Da .

MihaiP
15-06-11, 09:21
Doi prieteni se intalnesc pe drum ...
- Unde duci javra Ioane ?
- S-o vand pe 1.000.000 de euro !
- Cum asa ...1.000.000 de euro ?!
- La atat o pretuiesc eu !!!

Peste vreo doua zile se reintalnesc ...
- Nooo ...mai Ioane ...ti-ai vandut javra pe un milion ?
- ei ... nu chiar ! da mi-a dat la schimb doua pisici a cate 500.000 fiecare !

samuell
15-06-11, 11:25
Asta so creada el pe saracia asta,poate ia mai putin ca anul asta:dance: