PDA

View Full Version : DM 7020 si ngrab



xawiq
23-12-10, 23:15
Salut la toti userii acestui forum! Datele problemei: am un DM 7020, imagine gemini 4.6 in flash, fara harddisk montat in el, pe care l-am conectat la PC (Win XP SP2) prin intermediul unui modem ADSL Huawei 510 de la Romtelecom . Doresc sa inregistrez de pe dream pe harddiskul PC-ului, pentru aceasta folosind pluginul NGRAB prezent in img gemini. Am instalat pe PC aplicatia Ngrab Lite for Windows v1.0.3 am configurat ip-ul de la Dream si portul de comunicatie 6000 (am incercat si cu 4000) si am facut un folder in care sa faca inregistrarile. In Dream in meniul Ngrab Streaming Setup am setat IP-ul PC-ului, acelasi port 6000, a detectat MAC-ul fara probleme dupa care am salvat setarile. Aplicatia server Ngrab de pe PC imi arata la status ca este conectat cu dreamul, insa cind incerc sa fac o inregistrare imi apare mesajul RECORD FAILED - RECORD STOPPED DUE TO FULL HARDDISK. DELETE SOME RECORDINGS AND TRY AGAIN. Spatiu pe harddisk exista, dreamul imi da mesajul instantaneu in momentul in care apas butonul rec de pe telecomanda, neincercind sa acceseze harddiskul PC-ului. Am incercat si pe laptop cu Win7 si exact la fel se comporta. Daca opresc PC-ul si incerc sa inregistrez, dreamul imi da exact acelasi mesaj, fapt care denota ca nu este o problema de comunicatie dream - PC ci este o problema din receptor. Din toate tutorialele care le-am citit pe net , nu am gasit info la setari suplimentare care ar trebui facute in Dream. DCC si Dreambox Edit functioneaza OK atit pe PC cit si pe laptop. Are cineva idee care este problema?

Einstein
24-12-10, 08:55
Care este calea directorului in care faci inregistrarea? Incearca sa o faci de ex: C:\Records\

Vezi tutorialul: http://sateliti.info/showthread.php?7861-How-to-DM500-pentru-incepatori&p=70378&viewfull=1#post70378

xawiq
24-12-10, 09:35
Citisem acest tutorial, am incercat si cu acest folder, rezultatul este acelasi. In status la aplicatia ngrab server de pe PC imi apare Port 6000 listened , Receiver IP adress OK dar cimpurile Program informations si Recording status ramin necompletate. Cum am spus si in postul anterior dreamul nu incearca sa faca inregistrarea in retea, pentru ca mesajul il da instantaneu in momentul in care apas butonul rec de pe telecomanda. Chiar daca opresc PC-ul, Dreamul da exact acelasi mesaj. Nu stiu ce ar trebui sa mai setez in Dream sa-l fac sa inregistreze in retea. Nimeni cu DM 7020 nu a mai intilnit aceasta problema?

zappa
24-12-10, 17:11
Am dm7020, dar am un hdd de 80 gb. Pe dm500 mergea. De ce nu cumperi un hdd sh de 40-80 gb? Mai mult de 50 de ron nu costa.

xawiq
24-12-10, 21:43
Cu Timer-ul am reusit sa inregistrez, in meniul Timer Edit am setat timpul de start si de sfirsit, am selectat Ngrab in loc de record DVR am salvat evenimentul si inregistrarea a decurs OK. Intrebarea care ramine este ce trebuie sa setez in Dream pentru ca atunci cind doresc sa inregistrez direct cu butoanele de pe telecomanda dreamul sa faca inregistrarea cu ngrab si nu pe harddisk-ul intern???